SkyRoads – cestování po vesmíru

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 3:03
Mnozí z vás si jistě vzpomenou na hru, která se dost intenzivně pařila před takřka deseti lety – na SkyRoads. Šlo o jednoduchou vesmírnou akci, kde jste s malým vesmírným letounem cestovali napříč vesmírem a překonávali mnohé překážky. Po letech se tato hra opět vrací na naše monitory a společně s ní přichází i vánoční datadisk.
80

SkyRoads

Platforma: Freeware

Stáhnout

Sky RoadsJistě se mezi námi najde pár jedinců, kteří patří k starší kategorii pařanů a rádi zavzpomínají na staré dobré klasiky. Mezi takové gamesky patří i dnešní SkyRoads, který byl vyroben již před takřka deseti lety a ve své době se těšil poměrně velké oblibě. Dnes byl konečně uvolněn jako freeware a společně s ním přichází i vánoční datadisk, který se vám zaručeně bude líbit. A ačkoli dnešní hra ani trochu nevyniká po stránce grafické, brzy asi zjistíte, že to má vyrovnat opravdu propracovaná hratelnost, kterou SkyRoads bezpochyby disponuje.

SkyRoads je sice vesmírnou akci a i když je jich v poslední době více, než by se nám možná zamlouvalo, věřte, že nechat si ujít tuto by byla opravdu škoda. Jinak motiv, ten je jen velice jednoduchý. Jedná se o to, že se vžijete do pilota vesmírného letounu se kterým se budete muset dostat přes spoustu překážek až do cíle. Ten se však obvykle schovává za celou řadou větších či menších nástrah, které vám budou vaši cestu stále ztěžovat a často vás i připraví o život. Se svým letadlem se totiž budete moci pohybovat pouze na jednotlivých deskách a plošinách, které jsou ale často od sebe odtrhnuty a ony díry mezi nimi musíte přeskočit. Často z té desky zbude v prostoru jen malý díl, na který se dá taktak doskočit a hned se z něj musíte dostat na další, často ještě menší kousíček desky. Ono přeskakování po deskách není v žádném případě jednoduché a asi budete muset hodně cvičit, než se správně naučíte zatáčet v letu a podobné akrobacie, ale věřte, že vás čekají ještě o dost větší problémy.

Sky RoadsNa plošiny jsou totiž často vystavěny ještě různé kvádry, krychle a podobné geometrické útvary, do kterých narazit znamená to samé jako spadnou přes okraj do vesmírného prostoru, tedy ztrátu života. Někdy jsou kvádry tak vysoké, že nejdou přeskočit a většinou lze problém vyřešit tak, že vjedete do tunelu, který právě oním kvádrem prochází, ale musíte vjet přesně, abyste se nerozbili o jeho hranu. A trefit se ve chvíli, kdy na vás tlačí čas je, jak sami asi poznáte, setsakramentsky velký problém.

Struktura levelů není o moc jiná než u ostatních podobných her. V normální i vánoční hře se nachází deset různých kol, které jsou ale zároveň rozčleněny do tří částí. Kola můžete libovolně přeskakovat, ale radím vám začít od těch nejlehčích a postupně si zvykat na vyšší a vyšší obtížnost, která každým kolem pochopitelně stoupá. Levely se od sebe neliší jenom ve vzhledu, ale některá jsou zaměřena přímo na určité překážky, jiná jsou namíchána doslova ze všeho.

Sky RoadsZatímco v normální hře jsou kola pouze vesmírného charakteru a splňujete mise u Slunce, Měsíce, asteroidů či komet, vánoční edice je zaměřena spíše všeobecně a kola znázorňují potopenou Atlantidu, Vánoční dárky či stromeček nebo život ryb pod hladinou moře.

O grafice SkyRoadsu jsem se zmiňoval hned na začátku recenze a moc jsem ji nepochválil, i když je pravda, že přece jen už nějaký ten rok za sebou má. Ale na druhou stranu si myslím, že autoři mohli grafiku alespoň trošku zlepšit a přidat nějaké ty nové funkce, protože v současném Optionsu toho moc nenastavíme a z Helpu se také nic moc nedovíme. Co se mě však na hře líbilo byla hratelnost, která je v případě dnešní hry opravdu skvělá a při hraní vzniká jedinečná atmosféra, kterou dokáže vytvořit jen skutečně dobrá gamesa.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

85 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 173 čtenářů

Témata: Asteroid, Kometa, Slunce

Nejčtenější

Další z rubriky

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Najdete na iDNES.cz