Sky Mania - Moorhuhn z českých luhů

  12:00aktualizováno  29. března 2003 12:05
Ve Sky Manii se vám naskýtá možnost prohlédnout si kousek pravého českého venkova, zastřílet si na hejno žlutých opeřenců a když budete mít štěstí, tak i na pěkné oranžové letadélko Káně. Myslíte, že byste takové nabídce dokázali odolat?

Sky Mania

Platforma: Freeware
Výrobce: IB software

Stáhnout

Sky Mania

Pokud jste se nechali nalákat na v titulku inzerovanou podobnost s německým freewarovým trhákem Moorhuhn, pravděpodobně patříte k té početné skupině čtenářů, kterou Moorhuhn zaujal. V takovém případě vás jistě bude zajímat, nakolik se Sky Mania uvedenému titulu opravdu podobá. Nemusíte mít strach, na první pohled vypadá tak, jako by Moorhuhnu z oka vypadla. Stejný princip, stejné zadání a zhruba stejné možnosti při jeho plnění.

Vezmeme to ale pěkně po pořádku. Sky Mania se s tím nijak nepáře a po shlédnutí úvodního loga vás rovnýma nohama hodí do akce. Před vámi se rozprostře útěšná krajinka se zelenými kopci, modrou oblohou a bílými beránky - těmi nebeskými. Kopce stojí, beránci ubíhají, jak už to tak tihle naducaní neposedové obvykle dělávají. Venkovskou idylu doplňují ještě stromy - sukovití velikáni se spíše méně než více hustou korunou a přední řada křovisek.

Prvních pár vteřin se neděje nic. Pozorujete klidné zátiší a čekáte, co bude. Dočkáte se někdy v průběhu čtvrté vteřiny. Z levého horního rohu obrazovky vyrazí jakýsi žlutý opeřenec a tápavým letem si to namíří do pravého horního rohu obrazovky. Teď můžou nastat dvě možnosti - buďto se ve vás probudí lovec a vy se pokusíte troufalého opeřence sejmout nebo Sky Maniase neprobudí nic a vy budete dál okouzleně sledovat jeho nejisté manévrování z jedné strany obrazovky na druhou. Protože druhá možnost není z herního hlediska ani trochu zajímavá, zůstaneme raději u té první.

Ta v sobě totiž obsahuje to podstatné a tedy i to, proč vůbec někdo Sky Manii vytvořil. Jakmile vás popadne chuť ptáka zastřelit, stačí se pozorněji zahledět na obrazovku a najít malý terčík nahrazující vaše zaměřovadlo. Pak už je jen dílem okamžiku přesunout zaměřovadlo na ptáka a jednou ranou ho skolit. V okamžiku, kdy se vám to povede, se z pravé strany obrazovky vyhrnou další žlutí opeřenci, aby vás snad nenechali na pochybách o tom, kdo je v téhle hře pánem. Pokud jim budete chtít dokázat, že jste to vy, musíte popadnout myš a střílet a střílet a střílet a pozorovat, jak zasažení ptáci s kviknutím padají k zemi (kde se mezi kopci bohužel jejich mrtvolky ztrácí, takže se pohledem na jejich poslední chvilky nepokocháte).

Autoři z IB software se však rozhodli stanovit pro ta jatka taky nějaká pravidla (nenechte se mýlit slovem "jatka" - krve nikde není vidět ani kapku a ptáci vůbec nevypadají stresovaní tím, co se jim děje). Pravidlo číslo jedna se týká časového limitu - ten je přesně 3 minuty dlouhý a pedantsky odtikává v jednom z horních rohů obrazovky. Roh protilehlý je Sky Maniazasvěcen pravidlu číslo dvě - bodům, které za své lovecké úspěchy získáváte. Není pták jako pták, někteří jsou velcí, jiní malí, někteří rychlí, jiní pomalí. Za ty velké dostanete 1 bod, za ty malé 2 body a povede-li se vám poslat k zemi letadlo, které tudy pravidelně létá bůhvíkam, obohatíte své konto o celé 4 body. Čas od času musíte nabít a doplnit tak zásobník pušky, ze které střílíte. Krajinou si přitom můžete skrolovat doleva i doprava - ne sice o nějaký extra velký kus, ale skrolování to je.

Řekla bych, že v téhle chvíli už máte dostatek informací k tomu, abyste mohli posoudit, jestli se Sky Mania může zařadit mezi vaše oblíbence nebo ne. Pokud jste ještě na pochybách, přihodím poslední údaj - hra běhá v rozlišení 800x600, čímž se jí na tomto poli podařilo přetrumfnout i takové Diablo 2.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTOVÝ MANAŽER S AJ - AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz