Ski Challenge ´06 - návrat perfektní lyžovačky

  12:00aktualizováno  2:38
Po roce se k nám navrátila nejen zima, ale i výborný 3D sjezdový lyžařský simulátor, jehož vývoj zaštítila rakouská televize ORF. Nabízí ještě lepší grafiku, přidává počasí, více druhů lyží a další nové vychytávky.
80

Ski Challenge ´06

Platforma: Freeware
Výrobce: ORF a GreenTube

Stáhnout

Ski Challenge ´06Rakousko je ve sjezdovém lyžování světovou velmocí číslo jedna. Je hezké, že místní veřejnoprávní televizi ORF není tato záležitost fuk a investuje peníze do tvorby her, které tento sport mají ještě více zpopularizovat (Čte nás někdo z České Televize? Vytvoříte nám freewarovou hokejovou extraligu?). A ono to funguje, protože i takové lyžařské nemehlo jako já se po zahrání prvního Ski Challenge začalo o tento sport více zajímat. První díl vznikl jako náplast za zrušený závod loňského světového poháru v Kitzbühelu. Byl nadšeně přijat hráči a netrvalo dlouho a vyšel další s tratí v Bormiu. A na začátku letošní sezóny se k nám dostává Ski Challenge s číslovkou ´06. A ta se sem hodí naprosto přesně, protože hra nás bude provázet celou sezónou, ale o tom až za chvilku.

Díky penízkům od sponzorů se první Ski Challenge pyšnil výbornou 3D grafikou. A protože letos sponzorských vlaječek a nálepek ještě přibylo, zlepšila se také grafická úroveň, která je naprosto precizní a profesionální. Zlepšeny byly objekty na pozadí, stromy již nejsou jen rozmazané textury a diváci jsou věrně vymodelováni a nepřipomínají jen potěmkinovsky pomalované krabice. Díky slušné optimalizaci a široké škále nastavení přitom nejste odkázáni jen na počítače s nejnadupanější konfigurací. 

Ski Challenge ´06Nově si můžete zvolit druh lyží a počasí. Nejde jen o kosmetické změny, ale důležité faktory, které velmi obohatily hratelnost. Pokud jste totiž v prvním Ski Challenge jeli trať podesáté, stále jste měli stejný druh sněhu, stejné chování v zatáčkách. Zde však druh lyží určuje, jak se bude lyžař chovat při zatáčení, jak stabilní bude při jízdě ve vajíčku, počasí má přímo vliv na kvalitu sněhu a tím i rychlost. Se špatnou kombinací se tak vžijete do mých pocitů na lyžařském výcviku, kdy jsem i přes maximální nasazení dokázal pouze vyorat políčko semenáčků (pusou).

Ski Challenge ´06Pochvalný tón jsem nucen opustit, protože se dostáváme k samotné organizaci celé hry, která je tak složitá, že španělská vesnice je proti ní Los Angeles. Jen jedna věc je jistá. Pokud máte připojení k internetu, máte velké plus. ORF pojala hru jako regulérní Světový pohár a na celou zimu stanovila termíny kvalifikací a vlastních závodů (více na webu). To vyžaduje registraci a personifikaci. Každá hra obsahuje tři módy: trénink, klasifikaci a závod. Klasifikaci si můžete zahrát s připojením na internet, závod přijde později. Aby to bylo ještě složitější, byla vytvořena i offline verze, která poslední dva jmenované módy má vypnuty. Jenže aby to nebylo zase moc logické, i tato verze nabízí v tréninku jen jednu trať. Je mi naprostou záhadou, jakým způsobem se budou odemykat zbývající tři tratě (staří známí Kitzbühel a Bormio a nová trať ve Wengenu). V online verzi budou nejspíš aktivovány automaticky během prosince, ale malý podvůdek s posunutým systémovým časem v offline verzi nevyšel. Je ovšem možné, že v pravý čas bude ke stažení nějaký odemykací prográmek nebo zcela nová verze. 

Ski Challenge ´06Po tomto krátkém úvodu se vrátím k jediné trati, která je v současnosti všem a bez omezení přístupná: Gröden. Je jen dalším důkazem kvalitního zpracování. Kitzbiel byla na ovládání jednoduchá a přímočará trať. V Bormiu jste se setkali s prudkými zatáčkami a měli k dispozici speciální klávesu na příklep lyže, která umožňovala prudké řezání zatáček. To nabídlo zcela odlišný herní zážitek. A Gröden je zase o něčem jiném. Hodně se zde skáče a je zde i speciální klávesa pro odražení na zlomových hranách. Nechybí prudké zatáčky a dlouhé rychlé švýcarské kaňony. Opět tedy můžu říci, že co trať, to unikát. Druhá nová a celkově čtvrtá trať zůstala z výše uvedených důvodů bez otestování. Ski Challenge si tak pokazil reputaci, protože kdyby v tréninku odemknul všechny tratě, skáču nejspíš blahem a také pozdější kvalifikace a závody by se nesly ve znamení rychlejších časů.

Přivřete však oči nad organizací hry, třeba se tento alchymistický pokus o prodloužení hratelnosti ujme a my budeme mít uměle postaráno o zábavu na celou zimu. I tak je Ski Challenge ´06 tím nejlepším sjezdovým simulátorem na freeware scéně s perfektní grafikou a úžasnou atmosférou. A vy trénujte, ať to jižním sousedům ve sjezdu natřeme. Alespoň na té obrazovce…


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

89 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 494 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Najdete na iDNES.cz