Skate Daze - ňouma zachraňuje mistrovství

  12:00aktualizováno  5. září 5:51
Mistrovství rychlostního bruslení v Ogdenville je vážně ohroženo - poztrácelo se mnoho zlatých medailí. A ještě do větších malérů se jistě dostane poté, co byl na záchranu medailí vyslán Seeker - nebo ne? To už je plně ve vašich rukách. Zachránit mistrovství však pro vás musí být vždy prioritou číslo jedna.

Skate Daze

Platforma: Freeware
Výrobce: Flyville

Stáhnout

Skate Daze

Znáte to - něco se pokazí, poztrácí nebo co hůř, zmizí a oni jako na potvoru vyberou toho největšího ňoumu, aby s vzniklou situací něco udělal. V případě Skate Daze je tomu přesně tak. Poté, co se stane natolik zlomová událost jakou je poztrácení medailí pro lokální mistrovství v bruslení, je za účelem jejich včasného sesbírání zavolán jakýsi Skeeter, kterýžto se sice tváří jako machr všech machrů, ale ve skutečnosti je pravověrná levotina umějící bruslit jen jedním směrem a to ještě ke všemu jako by měla každou chvíli začít rodit.

Legrační je také způsob, jak Skeeter brzí, aby změnil směr - musí jednoduše nabourat do některého z ledových kvádrů. Hru to tímpádem tudíž činí nejen komplikovanější, ale také mnohem, mnohem zajímavější. Po celých dvacet pět levelů, neboli pět sad po pěti, kterými hra (náležitě pyšně) disponuje. Rozdělení po pěti tu mimochodem není zcela náhodné - přesně po takovém počtu úspěšně dokončených levelů na vás hra totiž vyplivne heslo sloužící k přeskoku úrovní, které už máte za sebou. Stručně řečeno, jde o zkratkovitý "save".

Jak jsem už uvedl, Seeker neumí za jízdy zatáčet a tak se pouze nechává unášet vámi určeným směrem. Většině z vás tedy už pravděpodobně docvaklo, že správná kombinace spojnic jednotlivých medailí a vaší postavičky, je tím, nad čím si tentokrát budete lámat hlavu. Ze začátku je to snadné - aby také ne, když vám hra pomůže nejen s udáním směru, kterým se máte vydat vstříc zdárnému dokončení úrovně, ale nastrká vám do ideální trajektorie i veškeré zlaté medaile... později ale začíná jít do tuhého a nezbývá než se uchýlit ke krajnímu řešení a zapnout logické myšlení.

Skate Daze

Vím, že pro někoho bude použití šedé kůry mozkové doslova bolestivou záležitostí, nicméně vězte, že odměna v podobě dokončené úrovně bude sladká. Tím víc, že hra obsahuje "pouhých" 25 levelů a tak by její dohrání mělo průměrnému členovi Mensy trvat ani ne jednu hodinku. S časem pak souvisí další problém, jenž Skate Daze nasadí do hlavy všem ostatním, tedy nám, smrtelníkům :). Tvůrci byli bohužel hbití a přidali do levého dolního rohu i odpočet zbývajících sekund. A že jich je občas sakramentsky málo, o tom se pravděpodobně velmi brzo sami dozvíte.

Krom medailí, kusů ledu a nějakého toho klouzání se v Skate Daze už v podstatě na nic nehraje. Ve vyšších levelech se sice do hry přidá jakási lesní pakáž (=různá otravná zvířata apod.), nicméně kolize s nimi opět znamená jen ztrátu jednoho života. O totéž přijdete pokud level ať už z jakéhokoli důvodu zresetujete (například v případě, že se vám nedaří a dospějete k názoru, že bude lepší si to všechno ještě jednou promyslet). Obdobně jde znovunastartovat i celá hra - ovšem samozřejmě bez ztráty bodového obnosu.

Tolik příjemné, popř. obtížnost ovlivňující prvky - teď se krátce zmiňme i o několika málo negativech. Nejpodstatnějším nedostatkem Skate Daze je pravděpodobně absence multiplayeru. Logické a zvláště pokud navíc ještě nesou přízvisko rychlé si o kvalitní multiplayer přímo říkají. Otázkou však je, zda by probíhal tím způsobem, že by oba hráči museli kooperovat nebo by jeden z nich naopak házel tomu druhémo "klacky pod nohy".

Podstatnou mouchou na kráse téhle freewarovky je také nepříliš sympatická grafika, která sice v člověku vzbudí nostalgické vzpomínky na osmdesátá léta a domácí ZX Spectra, není jinak k ničemu a de facto ve hře plní jen úlohu jakéhosi "pátého kola u vozu". Opět škoda - nebýt tak odfláknuté grafiky, mohla tohle být jedna z nejlepších logických her, u kterých jsem měl tu přílěžitost prosedět celé odpoledne. Máte-li však rádi žánr logických rychlovek, neváhejte ani chvíli, tohle je přesně kousek pro vás.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Najdete na iDNES.cz