Simutrans - remake Transport Tycoona podruhé!

  12:00aktualizováno  12:40
Mnohým z vás pravděpodobně není jasné, proč vydáváme recenzi na titul, který již jednou vyšel. Jedná se totiž o zbrusu novou verzi, jež se poučila z řady chyb a navíc prošla zásadními změnami nejen v grafice a hratelnosti. Více ve vyčerpávající recenzi…
80

Simutrans 128x128

Platforma: Freeware
Výrobce: Hansjoerg Malthaner

Stáhnout

“Simutrans

Transport Tycoon. Tato dvě slova neznamenají pouze „dopravní magnát“, nýbrž začátek nové éry dopravních strategií. A co je vlastně na tomto titulu nejzajímavější? Po více než deseti letech se ani dnes nenajde strategie, která by TT zadupala do země, ačkoliv se o to snažil i sám Chris Sawyer se svým rádoby pokořitelem Locomotion (využívajíc engine Roller Coaster Tycoonu). O strategii TT se polemizuje již řadu let a herní novináři ji věnovali snad více prostoru než písaři rozsáhlé Bibli. Přichází ale Simutrans – nejpovedenější remake ve zcela novém hávu. Tedy jinak řečeno, v podobě lepší a hezčí verze. Už jen při pohledu na obrázky vám může být patrné, že se něco změnilo. Ano, změnilo se mnohé a dokonce více, než by se mohlo na první pohled zdát.TT a Simutrans jsou založeny na stejném principu – vydělat co nejvíce peněz. Hned po spuštění hry vás trkne absence fullscreenu, avšak potěší přítomnost až 18 jazyků (včetně češtiny). Vyberete jeden z několika stovek světů, nastavíte jeho velikost, hustotu průmyslu, počet měst, úroveň vody a další vymoženosti jako např. střídání dne a noci či zobrazování chodců. Po odstartování hry může zábava začít.

Simutrans 128x128

Chris Sawyer a autor Simutrans Hansjoerg Malthaner si nemohli odpustit standardní hromadu tabulek. K dispozici je velmi detailní mapa světa, seznamy vozidel či podrobné statistiky včetně grafů, které nemilosrdně ukazují vaše úspěchy i nezdary v obchodování za uplynulá léta. Vydělávat smíte nejen na pasažérech, ale hlavně převážením všemožných surovin, kterých je více než v samotném TT. Taktéž má nová verze lépe vyřešenou orientaci a intuitivnost v obchodování. Po kliku na jakoukoli továrnu se vám zobrazí, kdo a kde má o danou surovinu zájem a vy už pouze postavíte trať, koupíte soupravu a můžete ji vypustit za výrobcem. Taktéž inteligence pasažérů je tu na rozdíl od Transportu k vidění. Už žádné převážení klientů kamkoliv, ale tam, kam chtějí. Po kliku na zastávku můžete zpozorovat, kolik lidí je nadšených, rozzuřených a kolik nenašlo spoj (těch bývá nejvíce).

“Simutrans

Nová verze přináší změny především grafické. Každé hrací pole má nyní 128x128 pixelů, na něž se dá vmísit větší počet detailů, tudíž se nemůže stát, že byste při vyšších rozlišeních nic nerozpoznali (ano, i to byl postupem času jeden z největších problémů předchozí verze). Když shrnu předchozí větu, vše vypadá mnohem lépe. I nadále platí neomezené množství vozů a stanic, čili vaší fantazii brání leda peněženka, jež se skýtá na okraji svých možností. Simutrans se ale může pyšnit i dalšími klady. Stavět lze obrovitá nádraží až pro deset vlaků s 20 vagóny, k náklaďáku můžete připojit libovolný počet přívěsů, disponovat smíte s několika druhy kolejí (nekvalitní, normální či vysokorychlostní), města jsou pospojována silnicemi a samozřejmostí je také imigrace. Od vesnice až po metropoli (plnou peněž a příležitostí ;-)).

“Simutrans

Původně mělo jít pouze o grafickou změnu, avšak nakonec se z tohoto díla vyklubalo jakési druhé pokračování, jež je k nerozeznání od původní 64x64 verze. Navíc má mnohem větší podporu, český jazyk a spoustu nových dopravních prostředků včetně českých lokomotiv a autobusů, které stojí za shlédnutí (celkem téměř 500 typů). I přechod dne a noci je na freeware poměry více než úchvatný.Žádná hra se bohužel neobejde bez chyb a ani Simutrans není výjimkou. Byť je verze 128x128 stále ve vývoji a každým měsícem přibývá nějaké překvapení, některé věci mohly být již od základů vymyšleny lépe. To, že absentuje fullscreen, můžeme prozatím přehlédnout, avšak např. taková obnovovací frekvence celé hry je taková nepřirozená. Vše se pohybuje po částech, nikoli po milimetrech plynule jako tomu bylo u Transport Tycoonu. Přechod dne a noci taktéž není plynulý a ona noc vám bude spíše na škodu, jelikož a protože není nic vidět. Celkově hra vůbec nepůsobí intuitivním dojmem, místy se ovládá těžkopádně a navrhování trasy taktéž mohlo být jednodušší. Mě osobně se TT líbil hlavně díky své jednoduchosti.

Simutrans 128x128

Nikdy totiž nebylo potřeba dumat nad nějakým problémem, a tak jsme se mohli věnovat např. kontrolování konkurentů, novinek či nových investic. Navíc hra není pro ty z vás, kdo upřednostňujete chvilkovou zábavu. Celá hra se totiž vleče jako parlament, a tak k nějakým změnám či k objevení nového druhu vozidla může dojít až za několik půl hodin. A Simutrans není tak zábavný, aby vás udržel při životě více jak hodinu, což nespraví ani lepší grafické zpracování. I když je stále co vylepšovat, na nic nečekejte a Simutrans 128x128 stáhněte (popřípadě nové módy a modely od fanoušků). Každý pokus o remake či přímo pokoření Transport Tycoonu se vítá a zaslouží si krapet obdivu. Mne Simutrans, přiznám se, tolik neuchvátil (dá se z toho „vytřískat“ více), ale to neznamená, že by nemohl vás. Je to velmi propracovaná a dobře promyšlená hra, které k dokonalosti chybí fullscreen, intuitivnější ovládání a o něco rychlejší čas. Přeci jen my, lidé, ho tolik nemáme.


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

91 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 528 čtenářů

Témata: Vlak

Nejčtenější

Další z rubriky

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Najdete na iDNES.cz