Pro SIMT MHD je zábava na prvním místě

  8:00aktualizováno  8:00
Malá ochutnávka simulátoru městské hromadné dopravy, který se snaží zvrátit žánrem nastolený úzus. Nechce být super reálnou simulací na úkor zábavnosti.
70

SIMT MHD

Platforma: Freeware
Výrobce: SIMT MHD

  • ježdění je skutečně jednoduché a zábavné
  • ovládání není překombinované
  • hraje se podle reálného času
  • online výsledky
  • zvuky
  • zatím málo herního obsahu
  • žádné kolize
  • problémy technického rázu

SIMT MHD je dle slov autorů simulátor městské hromadné dopravy, který klade na první místo zábavu a až potom touhu po reálné simulaci. Ačkoliv se jedná o velmi ranou verzi hry, již nyní je patrné, po jaké cestě se bude v budoucnu ubírat: zábavné ježdění podle přesných časů a řádů, celkem pochopitelné ovládání a především fanouškovská základna, kterou nemá jen tak každá hra. Ideální simulátor pro hráče, kteří by si sice chtěli zajezdit, ale odrazuje je slovo "simulátor".

SIMT MHD
SIMT MHD

Simulátor řidiče městské hromadné dopravy z české provenience SIMT MHD není sice ani zdaleka hotov a k plnohodnotnému stavu mu chybí ujít (nebo spíš najezdit) ještě mnoho mil, přesto už nyní máme možnost si jej díky štědré vánoční náladě v srdcích autorů vyzkoušet.

Především je však potřeba k nynější verzi přistupovat spíše jako k ukázce herních mechanismů a nelze SIMT považovat za plnou hru, to za prvé. Za druhé: už nyní je jasné, že pokud budou autoři postupovat ve zde nastíněném směru jízdy, špatná hra to rozhodně nebude.

SIMT MHD


V této zkušební verzi je možné vybrat pouze jednu mapu a pak autobusovou linku, kterou budeme jezdit, popřípadě upravit, jaká zastávka či stanice bude naše výchozí. Pak je v nabídce ještě možnost zvolit si ze tří autobusů, které se liší především vzhledem, protože žádný jiný rozdíl jsem mezi nimi nepozoroval.

Ačkoliv je SIMT simulátor, autoři se sympaticky rozhodli, že všeho je příliš, a tak hra neobsahuje na tento žánr zase tolik ovládacích prvků jako jiné hry této kategorie. Hráč si vystačí si asi s dvaceti až třiceti klávesovými zkratkami, jejichž zapamatování není pro vyššího živočicha žádný podstatný problém. Problém je ovšem se zprvu s ovládáním sžít. Hra vás ale sama ze začátku trochu vede za ručičku, což je rozhodně dobře.

SIMT MHD


Samotné řízení je vyvedeno vcelku zábavně a osobně jsem si po chvíli ani nevzpomněl, že bych zprvu ocenil pohled přímo z očí řidiče. Kamera je posazena za autobus a lze s ní celkem volně manipulovat, měnit úhly a přibližovat, přesto jsem měl chvílemi pocit, že mi autobus vlastně celkem brání ve výhledu. Samotné ježdění probíhá podle stanovených jízdních řádů a reálného času, což znamená to, že někdy je potřeba i několik minut čekat či lelkovat, než můžeme začít spanilou jízdu k nejbližší autobusové zastávce. K té hráče navádí především šipka nad autobusem, která určuje směr a není v lidských silách se s její pomocí ztratit. Samotné zastávky jsou navíc označeny ukazateli, které jsou patrné už z dálky, takže se málokdy stane, že nějakou minete. Velký problém v této verzi je, že nelze do ničeho nabourat, protože žádný objekt není "hmotný", ale jedná se jen o model potažený texturou. To i v případě budov, kterými lze projíždět jako duch.

SIMT MHD
SIMT MHD


Co se týká technické zpracování, je ještě brzo na to, cokoliv hodnotit. Po grafické stránce není SIMT žádné terno, ale někdo, kdo by u hry tohoto typu požadoval nejmodernější grafické zázemí, musel nejspíš spadnout z Marsu. Na druhou stranu hra podporuje všemožná rozlišení a ani na ta největší není problém si ji zahrát. V budoucích verzích se snad vychytají všechny chyby technického rázu, jako je třeba neexistující animace u cestujících, občas nějaký nešikovný "bug" typu neviditelný autobus a nebo občasné padání hry. Co však mohlo být rozhodně lepší, je zvuková kulisa hry. Například takové startování autobusu zní jako škytání a pak už není motor slyšet vůbec.

SIMT MHD


SIMT MHD má před sebou ještě hodně porodních bolestí. Bůh ví, jak dlouho autoři se svým dílkem zůstanou v nevděčných vodách plných her zdarma, ale pokud ano, pak je hra zcela hodná doporučení. Těch několik chybek v nynějším obsahu je snadno odstranitelných a před hrou se otevírá slušná budoucnost. Již nyní si zdá se vytvořila celkem početnou komunitu věrných hráčů (i díky on-line hodnocení jednotlivých řidičů) a autoři je nenechávají dlouho čekat. Důkazem toho budiž, že již druhý den po vydání (tedy přesně o Vánocích) vyšla nová verze hry. Hodnocení berte s velkou rezervou.

Ke stažení je třeba registrovat se na stránkách hry a postupovat podle zdejšího návodu: Odkaz zde 

Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

77 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 484 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Najdete na iDNES.cz