Silent Racing - závodění bez pravidel

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 3:06
Dnešní benzínem nasáklá freewarovka je svým způsobem značně kontroverzním dílkem. Jednak je skvěle zpracovaná po stránce technické, jednak je až nepříjemně nedotažená. Jedno je ale jasné - po dlouhé době jde o dalšího zástupce nepočetné skupiny 3D akcelerovaných závodních freewarů.
50

Silent Racing

Platforma: Freeware
Výrobce: Uzk

Stáhnout

Need for Speed nebo Colin McRae Rally? Hádky mých kolegů a přátel z branže o přednostech a nevýhodách prvního či druhého jmenovaného se už staly skoro tak samozřejmými jako fakt, že Black & White je nejlepší hrou pod sluncem :). Freewarovou scénou ale podobné hádky nikdy neotrásaly - jak je to možné? Především proto, že se žádným tvůrcům ještě nepodařilo naprogramovat závodní freewarovku tak zábavnou, hratelnou, sympatickou a marketingově podpořenou, aby se stala tak populární jako třeba Moorhuhn nebo nejrůznější mutace Arkanoidu. Naštěstí ale autoři ve své snaze získat zatím netknutý primát nepolevují a s pravidelností sobě vlastní nás zavalují svými více či méně kvalitními pokusy. Jedním z těch podařenějších, i když opravdu značně nedotažených závodních freeware kousků je Silent Racing.

Silent RacingUž od počátečního oťukávání s jeho zazipovanou instalačkou se mě zhostila řádka nevysvětlitelných (alespoň pro toho, kdo se Silent Racingem ještě nepřišel do styku) pochybností. První se dostavila hned při pohledu na velikost onoho souboru, ježto činila necelé dva megabyty. Na hru tvářící se seriózně a ještě navíc přiměřeně propracovaně je totiž takováto velikost přinejmenším nápadně malá - bylo tedy nadmíru jasné, že pokud smrsknutí hry nezpůsobila nevysvětlitelná nadpřirozená síla, je v tom nějaký háček. Hák, abychom byli přesní.

Hákem jako hrom se ukázala býti prakticky nulová variabilita hry stejně jako absence jakýchkoli zvuků či doprovodné hudby (což autoři rafinovaně zamaskovali v samotném názvu hry). Dlouhý (pod)zimní večer si tak můžete zpetřit pouhým jedním závodním okruhem, navíc v kokpitu toliko jednoho jediného čtyřkolého dravce, sami samotincí a bez jakéhokoli psychického stimulu (nepočítáme-li snahu o pokoření nejlepšího času na kolo).

Nenechte se ale zmýlit - Silent Racing není tak špatnou freewarovkou, jak by se mohlo na první pohled zdát. Především graficky je na velice dobré úrovni - na prostředí, vozidle i vozovka si dali tvůrci viditelně záležet. Při své spanilé jízdě hlubokými údolími tak narazíte na svahy poseté nepravidelnými travinami, dlouhé planiny i jezírko. Vše se navíc velice svižně hýbe a to i na průměrných počítačích.

Silent RacingStejnými superlativy bych rozhodně popsal i matematicko-fyzikální model vašeho virtuálního autíčka. Občas to sice při jízdě po úbočích vypadá, jako by vozidlo klouzalo a ne jelo, ale celkově vzato je chování jediné čtyřkolky ve hře bezesporu realistické. Zvlášť bych pochválil tvůrce za simulaci pohybu kol, která se otáčí opravdu přesně tak, jako ve skutečnosti.

Ale zpět k jádru samotnému pudla. Cílem celého vašeho "silent" závodního šílenství je jen jedna jediná věc - zajetí jednoho kola za co nejkratší možnou dobu. A tak pořád znova a znova, až vás to přestane bavit. Jakmile se tak stane, jistě vám to nedá neprozkoumat zajímavou možnost, která se ve hře skrývá, totiž funci replay, neboli opakovaný záznam. Přiznám se, že tato ve hrách freewarových nepříliš častá featurka mě velice příjemně překvapila. Nejen že přednastavené kamery snímají vaše předchozí počínání s přesností filmového režiséra, ale zaujímají i atraktivní úhly pohledu, čímž činí i tak nudnou činnost jakou jindy bývá pasivní přehrávání záznamu chytlavou zábavou.

Nedotaženost Silent Racingu na vás ovšem i přes skvělé grafické zpracování a výborný matematicko-fyzikální model aerodynamické sportovní čtyřkolky vystrkuje růžky za každým rohem - ať už zmíněnou absencí hudby a zvuků, tak třeba použitím toliko jedné textury k vykreslení vozovky nebo spoustou dalších (ne)podstatných detailů. Chybělo-li vám ale dlouhou dobu nějaké pořádné freewarové závodění a nečekáte od něj, že bude mít ambice přebít svými kvalitami třeba Need for Speed, zřejmě vás Silent Racer nezklame.

Autor:

Největší herní veletrh E3 probíhá od 11. do 13. června v Los Angeles. Bethesda předvedla novinky Doom: Eternal a Wolfenstein: Youngblood. Microsoft oznámil první informace o nové konzoli Xbox Scarlett a rozšíření Xbox Game Pass na PC.

EA na své vlastní akci ukázalo gameplay ze Star Wars Jedi: Fallen Order.

Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

78 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 325 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Najdete na iDNES.cz