Ship Shape - v roli piráta

  12:00aktualizováno  10:29
Pokud vás už jako malé děti takřka silou magnetu přitahovaly námořní bitvy a podobné námořní konflikty, stateční piráti bez jednoho oka s papouškem na rameni a konfrontace opevnění se silnou lodní flotilou, jste na správném místě. Dnes tu totiž rozjíždíme pořádnou vodní akci.

Ship Shape

Platforma: Freeware
Výrobce: Geoff Newton

Stáhnout

Ship Shape

Piráti, pirátky, pirátčata - právě nastala vaše chvíle. Na své si přijdete na palubě korábu jehož jediným, zato však doslova smrtelně důležitým, úkolem, je dělovými koulemi sestřelovat všudypřítomné nepřátelské lodě a poletující balóny. A aby to nebylo příliš jednoduché, musíte u toho zároveň nejen kontrolovat hodnotu zbývajícího času a počtu na onen svět odpravených nepřátel, ale také stav munice na palubě. Jakmile totiž jedou dělové koule dojdou, váš konec je nevyhnutelný (a nepřítel vám své překvapivě nedaruje :-).

Ship Shape je jednoduchá freewarová simulační hříčka, jejíž primárním polem působnosti je operační systém Windows, a tak se jako jedna z mála her podobného typu spokojí i se spuštěním v nevelkém okně. Hned po jejím (doufejme pohodlném) spuštění jste obeznámeni s podmínkami splnění levelů a vrženi přímo do akce. Pak už je jen a jen na vás, jak rychle se dokážete s úkoly, které vám autoři předkládají vyrovnat. Mnohdy se zase stanete obětí kolize s velrybou a čas od času také srážky dvou, velikostí velmi podobných, korábů a se skleslým srdcem prohlásíte "Tahle zastracená hra nejde dohrát", ale faktem je, že i přes lehce přemrštěnou obtížnost, Ship Shape zůstává titulem, vhodným takřka pro všechny věkové generace.

Ship Shape

Jak jsem již naznačil v úvodu, hra je rozdělena do čtyřech diametrálně odlišných levelů. Zatímco v prvním z nich, který by měl být po stránce obtížnosti teoreticky nejlehčí, vás představuje jako velitele poměrně rozměrné lodi bojující za čest a slávu proti stovkám opačně smýšlejících soupeřů, v druhém si zastřílíte ze stabilně upevněného děla v ostrovním opevnění a ve dvou posledních přímo ze samotné lodi jako suplér posádky zodpovědné za střelbu do okolních kocábek.

Než se však pustíte do samotného hraní, rád bych vás upozornil na fakt, že ještě před nastartováním hry je dobré se duševně připravit na třeba i několikeré opakování toho samého levelu, případně nastražit paměťové buňky a do přístupné části mozku ukládat informace o tu a tam se vyskytnuvších nepřátelích. Jejich včasné zaznamenání a sestřelení by díky vskutku jednoduchému ovládání (stačí jen tři směrové čipky pro pokyn na jakou stranu se má střílet, řízení lodi obstarává "autopilot") ale nemuselo být pro každého tak obtížné, jak připadlo například mně. Všechno to záleží na vašem individuálním přístupu.

Ship Shape

Zaměříme-li se teď na grafickou stránku hry, žádným extrémním návalem nadšení zřejmě autory neoblažíme. Technickým zpracováním totiž Ship Shape ani přes své očividné snahy nedosáhne nad utrápenou šeď průměru. Velkou měrou její výsledný dojem totiž kazí i nekvalitní zvuky (koho by dnes do varu přivedlo strohé šplouchání koulí při nárazu na vodní hladinu) a otravná hudba, s níž se sice nemusíte automaticky sžívat (jde vypnout), ale která má k dokonalosti asi tak daleko jako žába k sudokopytníkům.

Pokud v nelítostném zlomku kritiky pokrátíme pozitivního čitatele s negativním jmenovatelem, pravděpodobně ve výsledku nedostaneme nijak vysoké číslo - leč faktem je, že hru s podobným námětem a odpovídajícím obsahem (nebo nedejbože ještě lepším zpracováním) dnes mezi freewarovými kousky najdete těžko. Kdyby se tvůrce do příště trochu snažil, možná nakonec mezi námi uvítáme nejkvalitnější počítačovou adaptaci nelehkého života pirátova současnosti, možná ne. Radši než strávit hodinu zjišťováním, zda autor na nové verzi nakonec začne nebo třeba i začal pracovat, vám však doporučuji spokojit se se Ship Shape "jedničkou". Koneckonců - kdo ví, třeba vám ono specifické grafické ztvárnění mořských a přímořských lokalit nepřijde zas tak marné.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Najdete na iDNES.cz