Sheep - The Animal Invasion

  12:00aktualizováno  7. května 4:14
Poslední dobou je v širokém spektru nových freewarovek dost znatelný posun z omezujícího 2D prostředí do relativně neprobádaného světa 3D. O tom, jak tvůrci jednoho rozměru navíc využili ve spojení se zajímavým zvířecím námětem a arkádovým nádechem, se můžete přesvěčit při hraní hry Sheep - TAI.

Sheep - The Animal Invasion

Platforma: Freeware
Výrobce: Kalle Perfekt

Stáhnout

Sheep - The Animal Invasion

S přicházejícími novými revolučními technologiemi moderních 3D akcelerátorů začínají i tvůrci freewarovek opouštět staré zaběhnuté koleje neatraktivního 2D prostředí v ohavném nízkém rozlišení a odvážně se pouští do přeci jenom přitažlivějšího trojrozměrného zpracování. Naneštěstí je třeba dodat, že si za to svou krutou daň vybrala hratelnost, jejíž hodnota se u nových freewarovek znatelně posunula směrem k nule. Kdo ale od jednoduchých arkád čeká víc než pár hodin zábavy?

Sheep - The Animal Invasion je přesně takovou freewarovkou, která svůj úděl průkopnické 3D arkády plní relativně dobře, ale vítězem v kategorii nejhratelnější software se s největší pravděpodobností nestane. Autoři hry díky bohu nezešíleli, a tak se má dedukce o trojrozměrných nabušených brutálních ovcích zákeřně skákajících po herním poli a střílejících nevinný šílený dobytek nevyplnila a po chvíli hraní mi bylo jasné, že mám co do činění s další pohodovou arkádou. Mno, tedy občas příliš pohodová není, ale vaše nervy při jejím hraní rozhodně obětovat nebudete :-).

Velice moudrý krok tvůrců bylo přidání volby rozlišení a módu hrací části hry (přepínání full screen/window) do hlavního menu a to z jednoho prostého důvodu - špatné optimalizace. Zdrojový kód, jak ostatně i sami autoři přiznávají, není zrovna z programově nejčistších, a tak se při vyšším rozlišení a 32-bitových barvách (1024x768) hra viditelně (tedy někdo si zhoršení pohyblivosti obrazu při 2 obrázcích za sekundu nevšimne, ale já rozhodně ano) škubala a to i na mém Duronu 750 s GeForce2 MX. Slušným kompromisem je tedy klasické rozlišení 640x480, které vám sice nenabídne nijak oslnivou kvalitu Sheep - The Animal Invasionobrazu, nicméně můžete krom hraní svůj zbývající čas věnovat práci, editaci textu či grafiky, daňovým přiznáním... no prostě všemu, čím svůj počítač denodenně namáháte. Samotná grafika hry je víceméně standardní - nebýt přidaného třetího rozměru, dokonce bych tvrdil, že na ní není nic zvláštního k vidění - nebo aspoň nic, na co bychom nebyli už z mnoha předchozích freewarovek zvyklí.

Účel hry je veskrze primitivní a pochopí ho určitě i vaše dvouletá sestra. Vaše cosi je vhozeno do jisté arény, jež je odkudsi zeshora neustále bombardována rozličným dobytkem, prasaty atd. (zjednodušeně řečeno zvěřincem) a vaším prostým úkolem je co nejvíce těchto zvířat dostat nějakým způsobem do kolize s vaším výhledem (resp. nečím, co znázorňujete). Zvířata jsou totiž uzavřena v jakýchsi vzduchových bublinách a zničíte je pouze tím, že do nich stručně řečeno narazíte (na druhou stranu by se ale dalo prasknutí bubliny pochopitt jako osvobození zvířete - pokud jste zásadně proti vybíjení zvěřince). Jakmile se kýžené zvíře dostane přes okraj vymezené křiklavě zelené arény, máte utrum a musíte se zaměřit na jiného nebohého živočicha. Takhle napsané to vypadá snadno, ale věřte mi, že dohnat nějakou zběsilou krávu či splašenou klisnu není nijak jednoduché a leckdy se vyplatí zůstat nehybně na místě a čekat, kolik stračen se o vás "rozplizne".

Každé zvířátko navíc po rozprsknutí vydá jiný zvuk, takže je hra vcelku příjemná a zvířátka se vám brzo stanou sympatickými (pokud samozřejmě nepatříte k ortodoxním vybíječům naší fauny) - až je vám mnohdy líto, že se vám za výhledem rozstřelí na mnoho kousků. Bohužel si s jejich 3D zpracováním tvůrci těžkou hlavu nedělali a tak vám před monitorem poletují pouze notně ošuntělé 2D obrázky, což není pro hru ohánějící se revolučním 3D zpracováním moc dobré.

Sheep - The Animal Invasion

Po jistém časovém limitu hry (který mimochodem můžete taktéž nastavit) se zeshora začnou spouštět ovečky (pro čtenáře zvířat neznalé: poznáte je podle bíle zbarveného kožíšku a černého čumáku). Ty zde hrají roli jistého ukončovadla hry, protože jakmile jednu z nich sejmete, přičte se vám k do té doby získanému skóre tisíc bodů a hra se automaticky ukončí. Při hře více hráčů samozřejmě platí, že hra se ukončí jakmile jeden z hráčů ovci "napíchne" na svůj výhled a onen zmíněný bonus se přičte jenom a pouze jemu.

Kolem a kolem je hra Sheep - TAI spíše oddechovou záležitostí než adrenalinovou třidé řežbou a jako taková správná odpočinková arkáda také přistupuje k nám, hráčům. Mimo zajímavé možnosti multiplayeru se mi rozhodně nejvíc líbil zajímavý nápad rozprskávání nekonečné řady zvířátek a výhodou pro začínající nadějné programátory může být taktéž uveřejnění kompletního zdrojového kódu freewarovky v jejím adresáři (k jeho zkompilování je nutný program MS VisualC++). Tak tedy - lovu zdar!

Autor:
 

Nejčtenější

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Další z rubriky

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz