ShadowFlare – RPG jako řemen

  12:00aktualizováno  28. srpna 2005 12:43
Dovolím si odhadovat, že tomu bude již pár měsíců, kdy jsme tu naposled měli nějakou pořádnou hru z žánru RPG. Máte-li tedy chuť si zahrát opravdu výtečnou gamesku, která se v mnoha ohledech podobá Diablu, čtěte dále.
90

ShadowFlare

Platforma: Freeware
Výrobce: Den-Yu-Sha

Stáhnout

ShadowFlareRpg hry jsou ve světě, ale i v českých luzích a hájích, značně oblíbené, což ostatně dokazují žebříčky nejprodávanějších her. Pokud byste do některého z nich nahlédli, lze téměř s jistotou říci, že v první desítce najdete téměř vždy nějaký rpg titul. Ať už to byl první či druhý díl legendárního Diabla, Baldur’s Gate, Icewind Dale či třeba Neverwinter Nights. Všechny tyto hry v naší zemičce zaujaly velké množství hráčů a dokázaly je zabavit na opravdu dlouhou dobu. Tato „rpg mánie“ byla ještě navíc podpořena vydáním obou dvou dílů skvělého Falloutu na CD příloze časopisu Level, takže se nelze divit tomu, že každičký nový titul z tohoto oblíbeného žánru je všemi bedlivě očekáván a skloňován ve všech pádech.

Osud dnešní hry ShadowFlare je zajímavý, protože původně byla dostupná pouze za malou částku v dolarech, kterou když jste zaplatili, mohli jste si hru stáhnout. Nicméně tento obchodní model asi autorům mnoho šustivých dolárků nepřinesl, proto se rozhodli ji dát zdarma všem hráčům ke stažení a za peníze si můžete, pokud se vám hra bude líbit, postupně stahovat další epizody hry. To by možná mohlo být trochu zavádějící, protože byste se mohli domnívat, že pokud je vám nabízena pouze první epizoda, hra nebude nijak dlouhá, ale opak je pravdou – než hru dohrajete do konce, zabere vám to desítky hodin.

ShadowFlareZačátek by se dal označit jako klasický – můžete si vybrat mezi mužem a ženou. Pokud byste očekávali nějaké další orgie v nastavování, jako tomu bylo v třeba již zmiňovaném Falloutu, nedočkali byste se jich. Na začátku jsme si prostě všichni rovni. Žádná specializace, jste prachobyčejným žoldnéřem, který stručně řečeno se rozhodl postavit proti stále expandujícímu zlu (příběh má až příliš filosofický podtext a nemá smysl se s ním zaobírat).

On i vlastně samotný svět, v němž se ShadowFlare odehrává, je unikátní. Nevím, jakým herním systémem se autoři inspirovali, ale pokud bych ho měl k něčemu připodobnit, asi nejlepší obrázek byste si udělali, kdybyste si zahráli zhruba rok či dva starou hru Arcanum. To proto, že svět, v němž se odehrávala, byl postaven na magii a moderní technologii, tedy věcech, které mezi sebou ostře kontrastují, a ShadowFlare je na tom podobně. Na první pohled to asi nepoznáte, ale pokud se do hry zahrajete, zjistíte, že skoro v každé lokaci se najde nějaká pozoruhodná industriální stavba, z níž uniká pára, která vás může popálit, dále pak lze narazit na různé ocelové dveře s výstražným světlem, které se otevřou pouze když stisknete tlačítko ukryté nejčastěji úplně na opačném konci lokace. Ale takových indícií je více, jen se stačí dívat okolo sebe.

ShadowFlareVaši pouť začínáte v malém městečku Remote Town obehnaném hradbami uprostřed lesa. Rychle se rozkoukáte a poznáte pár místních obyvatel a dokonce se tu dá najmout pověstný nejlepší přítel člověka – pes. Ten se stane vašim věrným pomocníkem a nejednou vám zachrání kůži v boji. Na oplátku jej ale musíte krmit masem, jinak by vám mohl zemřít. Brzy se také dozvíte, že místní lidi mají nějaké problémy s gobliny, kteří se potulují okolo jejich města a přepadají bezbranné občany. Takže váš první úkol je jasný – nějak se s gobliny vypořádat. Jakmile to splníte, rozhovory s lidmi můžete získat další úkoly a postoupit tak dál ve hře na další místa.

Všechny věci, které ve hře uděláte, jsou bodově ohodnoceny a vy tak můžete postupovat a vyvíjet vaši postavu z prvotního žoldáka na válečníka, kouzelníka nebo čaroděje a lovce. Každý z nich přitom je unikátní a umí jiné věci, proto dobře rozmýšlejte, kým se stát. Avšak i bez specializace můžete používat některé magické věci a kouzla. Již od začátku hry máte teleport, užitečnou tu věc, pokud jste v úzkých a víte, že smrt bude jistá. Dále můžete získat různé firebally, blesky a mnohé jiné užitečné věci.

ShadowFlareNepřátel je tu mnoho, ale nejsou moc různorodí. Povětšinou se jedná o zmiňované gobliny a jejich mutace, občas nějaký ten útočný netopýr vám taky dokáže pocuchat nervy. Abyste vypořádání s nimi měli snazší, je tu hodně zbraní, které zbudou po zabitých nepřátelích nebo které je možné je kupovat u obchodníků. Ti mnohdy cenu nadsadí, ale pokud vystroj či výzbroj potřebujete, nezbude vám nic jiného, než si ji koupit. Známého a oblíbeného smlouvání se bohužel nedočkáme. Inventář je, řekl bych, klasický a nákup a prodej probíhá známým přetahováním věcí. Setrváte-li nad nějakou věcí kurzorem myši, objeví se vám její podrobný popis s výčtem vlastností. Velikost inventáře není neomezená a lze nést jen určitý počet věcí. Pokud však máte při sobě věcí více, je možné je nechat teleportovat do skladiště, které se nachází v každém městě a z něhož si lze věci později kdykoli vyzvednout a prodat. Nevídanou zajímavostí je, že všechny věci se postupně opotřebovávají, takže pokud dlouho válčíte s jedním mečem, klesne jeho účinnost a tudíž i cena, za kterou byste ho mohli prodat. To však vyřeší úslužní obchodníci, kteří vám vše za malý bakšiš opraví.

ShadowFlareK ovládání hry vám bude stačit bohatě myš, ale předem vám doporučuji, abyste si již na začátku hraní osvojili jednotlivé klávesové zkratky, neboť vám to urychlí hru. ShadowFlare je hra klikací, tedy něco jako Diablo a abych byl upřímný, nějak mi způsob ovládání k srdci nepřirostl. Ve spodní části herního okna máte zobrazen panel, na němž můžete vidět všechny důležité věci, jako je například počet HP, stav many, zkušeností, aktuální level, kouzla a také se tu nachází osm pozic, na které si můžete umístit předměty, které lze stiskem dané klávesy použít (např. lékárnička), protože ty než byste v inventáři našli, bylo by v boji po vás. Mimo tohoto si tu můžete určit, zdali má vaše postava stále běhat nebo chodit a jsou zde také tlačítka na vyvolání hlavního menu, inventáře a statistik.

Prostředí, do nichž se můžete vypravit, se vám postupně odemykají, podle toho, jak plníte úkoly. V pravé spodní části obrazovky je ikonkou zámku signalizováno okno se subquesty, v němž máte zapsány všechny splněné/nesplněné úkoly. Lokace jsou poměrně rozmanité – zalesněné plochy střídají města s poli a tržišti, jindy se vypravíte do podzemních kobek, v nichž není ani na krok vidět. Dokonce jsem zaznamenal jakýsi náznak změny počasí, kdy v jedné lokaci hustě pršelo. Jelikož jsou některé lokace dlouhé a spletité, je možné si aktivovat minimapu, pomocí níž se budete lépe orientovat. A abyste měli cestování ještě snadnější, na důležitých klíčových místech a v městech jsou teleporty.

ShadowFlareO této hře by se dalo mluvit ještě hodně dlouho, protože je opravdu dlouhá a rozsáhlá, ale já nyní tok svých myšlenek přeruším a vrhnu se na závěrečné resumé. ShadowFlare vám nabídne hodně zábavy a pokud máte rádi akční rpg hry, jistě u ní strávíte spoustu času a výborně se pobavíte. Neříkám, že tato hra je bez chyb, ale je jich minimum a ty jsou ještě navíc trošku sporné. Zajímavá může být i online hra, ale tu jsem netestoval. Zpracování je sice pěkné, ale řekl bych, že se na něm podepsal trošku zub času, avšak koukat se na to určitě dá. Jak jistě víte, každá zábava něco stojí, a proto velikost této hry je poněkud větší, než tomu bývá obvykle. Pokud se ji rozhodnete stáhnout, mohu vám slíbit, že svého rozhodnutí nebudete litovat. Přeji příjemnou zábavu.


Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

90 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 346 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz