Sea 3D – Námořníci z Katanu na počítačích

  12:00aktualizováno  15. srpna 12:19
Proslulá a zábavná desková hra Osadníci z Katanu včetně svého námořnického rozšíření se dočkala další a tentokrát opravdu špičkové konverze na počítače. Nevěříte? Děláte velkou chybu…
70

Sea 3D

Platforma: Freeware
Výrobce: Jason Fugate

Stáhnout

Sea 3DOsadníci z Katanu jsou známou, původem německou deskovou hrou, jež si získala srdce tisíců lidí po celém světě. Vcelku prostý a snadno pochopitelný herní princip, propracovaná pravidla, vhodná průměrná délka hry a společenský aspekt handlování o suroviny zajistily Osadníkům nehynoucí popularitu. Není divu, že se jimi nechali inspirovat i někteří tvůrci počítačových her. Konkrétně dnes recenzovaná gameska Sea 3D jde dokonce ještě dál. Inspiruje se nejen původními Osadníky, ale i jejich následným rozšířením, jež nese název Námořníci z Katanu a přidává k původnímu konceptu ještě zajímavé scénáře, možnost plavit se po moři pomocí lodí a objevovat nové země a poklady.

Nejprve by nicméně bylo záhodno vysvětlit si, oč v Osadnících vlastně vůbec jde. Hraje se na mapě složené ze šestiúhelníkových polí, které symbolizují různé kraje a podle svého zařazení poskytují jednu z pěti surovin – dřevo, jíl, železnou rudu, obilí či ovce. Sea 3DKaždé pole má své číslo od 2 do 12. Ze začátku si každý hráč postaví dvě vesnice a k nim dvě cesty, přičemž platí, že u každého šestiúhelníku mohou být vesnice nanejvýše tři. Ve hře samotné jde vždy o to nasbírat určitý počet vítězných bodů. Ty se udělují za vesnice (1 bod), města (2 body) a speciálními bonusy (nejdelší obchodní cesta, největší vojsko, speciální body na akčních kartách, stavba vesnice na jiném než domovském ostrově).

Jednotlivé tahy probíhají tak, že hráč nejprve hodí dvěma kostkami. Podle toho, jaké padlo číslo, si hráči naberou suroviny, následně je mohou směňovat za cesty, lodě, vesnice, města či akční karty s různými efekty (vojáci, monopol, rychlá stavba cest a řada dalších). Většinou neplatí, že by každý měl přístup ke všem zdrojům, a tak přichází na řadu směňování, jež se neřídí žádnými pravidly – jen takovými, která hráči mezi sebou dohodnou. Hádky o to, za kolik karet poskytne dotyčný tu či onu klíčovou surovinu jsou kořením každé správné osadnické hry.

Sea 3DNámořnické rozšíření, jak už bylo řečeno, přidává řadu propracovaných scénářů, častokrát s vlastními speciálními pravidly. Jednou se objeví dopředu neznámá krajina, jindy zas zlatonosná řeka, jež čas od času blahosklonně poskytne suroviny všem hráčům dle jejich výběru. Kdo jednou vyzkoušel Námořníky, těžko se bude vracet k původním Osadníkům, najednou se zdají chudí a příliš jednoduší.

Počítačové zpracování v podobě Sea 3D je naprosto dokonalé. Převádí na počítače kompletně všechna pravidla a umožňuje hru po síti – a protože hráčů už je velký počet, je to vůbec nejlepší varianta. Sea 3DGrafické zpracování je perfektní, využívá třetího rozměru a nabízí možnosti rotovat a zoomovat na hrací desku, krom toho je vynikající i design doprovodných oken. Sea 3D též poskytuje všechny možné informace o tom, co si hráč zrovna může dovolit stavět, měnit či hrát, plus všechny dle pravidel dostupné zprávy o stavu karet a bodů ostatních soupeřů.

Sea 3D by bylo možné vychvalovat ještě dlouho, nicméně bylo by to zároveň mlácení prázdné slámy. Kdo Osadníky potažmo Námořníky někdy okusil, dá mi za pravdu, že nemají chybu a kdo je ještě nehrál, o hodně přišel. A není lepšího zpracování Osadníků na počítači, než právě Sea 3D…


Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

76 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 53 čtenářů

Témata: Loď

Nejčtenější

Další z rubriky

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz