Savage: The Battle for Newerth - famózní online pařba

  12:00aktualizováno  10:42
Fantastická online pařba, která vás přiková k počítači na desítky hodin. Kombinace RTS a FPS, která funguje až neuvěřitelně dobře. Vše ve skvělé grafice, s parádní hratelností a výtečnou atmosférou.
100

Savage: The Battle for Newerth

Platforma: Freeware
Výrobce: Stickman Studios

Stáhnout

savage1

Když jsem před několika měsíci recenzoval inovativní Tremulous, byl jsem trochu na pochybách, jestli někdo dokáže tuto hru překonat. Tremulous totiž přišel s výtečným nápadem zkombinovat strategické prvky s akcí. Nyní přichází Savage: The Battle for Newerth, hra vysokých kvalit, která tuto myšlenku dotahuje k dokonalosti.

Savage: The Battle for Newerth kombinuje dva herní žánry: RTS (real-time strategy) a FPS (first-person shooter). Jak píší sami tvůrci, vzniká tak zcela nový žánr, tzv. RTSS (real-time strategy shooter). A na co se tedy můžete těšit?

Ve zkratce lze tento nový žánr vysvětlit následovně: Hrají proti sobě dva týmy o libovolném počtu hráčů. Každý tým má svého vojevůdce, který na hrací plochu nahlíží shora jako v běžné strategii. Může stavět budovy, věže, těžit suroviny, ale také dává úkoly ostatním hráčům. Ostatní hráči hrají klasickou FPS. Střetávají se s nepřáteli a bojují. Také však mohou pomáhat stavět budovy nebo těžit. A měli by se řídit pokyny vojevůdce, který má daleko větší přehled a mnohdy tak vhodným rozhodnutím změní celou bitvu ve váš prospěch. Tolik ve zkratce, více se dozvíte dále.
savage2
Savage: The Battle for Newerth je online pařbou, takže budete potřebovat slušné připojení k internetu, které má především dobrou latency. Po instalaci a spuštění Savage: The Battle for Newerth, se vám automaticky stáhne aktuální patch a připojíte se na některý z nabízených serverů. Serverů jsou desítky a většina z nich má velmi přijatelnou latency, takže si bez problémů vyberete. Hráčů jsou v kteroukoli denní dobu na serverech stovky. Jakmile se vám naloaduje mapa, budete si moct vybrat jednu ze dvou znesvářených stran, za kterou budete bojovat. Lidi nebo zvířata.

Lidé jsou chatrnějších postav, a proto upřednostňují především boj na dálku. Vojevůdcem (jehož možnosti rozeberu podrobněji níže) v prvních hrách určitě nebudete, neboť by jím měl být někdo zkušený,savage3 takže popíši hraní z pohledu FPS. Pokud se připojíte do úplně nové hry, nejprve budete muset čekat, než se všichni hráči připraví na boj. V této zahřívací části, kde nejde prakticky o nic, je zapnut friendy fire a můžete si tak trénovat umění boje na vašich spoluhráčích. Jakmile začne hra nebo se připojíte již do nějaké běžící, vyberete si zbraň a místo, kde se chcete narodit. Místa, kde se můžete narodit představují kasárny, které staví vojevůdce nebo můžete využít zabraných strategických bodů. Zbraně si můžete do boje vzít takové, na které má váš tým postavené potřebné budovy. Na začátku budete mít pouze standardní sekyry a luk se 20 šípy.

Na začátku hry dostanete nejslabší lidskou jednotku, obyčejného pěšáka na první úrovni. Zkušenosti, které potřebujete na postup na další úroveň, nabíráte různými cestami. Můžete se například vydat zabíjet neutrální potvory, které jsou různě rozmístěné po mapě. Z každé zabité potvory navíc vypadnou peníze, které zužitkujete k nakoupení lepších zbraní a výbavy. Další možností je zabíjení nepřátel, které je prakticky totožné jako zabíjení neutrálních potvor, krom toho, že se vám započítá jeden kill do vaší statistiky. Další možností jak získat zkušenosti, je pomáhat vašemu vojevůdci při budování báze. Stačí přiběhnout k nějaké rozestavěné budově a začít do ní mlátit. Tím jednak urychlujete její stavění, a také vám přibývají zkušenosti. Podobným mlácením můžete také opravovat poškozené budovy. S každým postupem do další úrovně dostáváte lepší zbroj, větší sílu zbraně, delší výdrž při sprintu (váš bojovník má omezenou staminu, která se mu postupně dobíjí) nebo další užitečné vlastnosti.

savage4Čím více váš vojevůdce postaví budov, tím více zbraní a výbavy si můžete koupit. Stačí zaběhnout do kasáren nebo do vaší základní budovy, mít dostatek peněz a můžete začít nakupovat. Na výběr jsou kuše, vylepšený luk, různé fantasy zbraně podobné kulometům, upravené granátomety, lékárničky, extra náboje, nášlapné miny a mnoho dalších věcí, mezi kterými se zpočátku nebudete vůbec orientovat. Výběr je opravdu velkorysý. Ale jak již bylo zmíněno, záleží na tom, jak se daří vašemu vojevůdci rozšiřovat bázi a stavět potřebné budovy. Časem si budete moct koupit silnější bojovníky, balistu nebo dokonce katapult.

Zvířata jsou zajímavější stranou. Představují kombinaci orků, podivných alienů a mamutích příšer. Zpočátku máte pouze základního orka, se kterým vyrážíte do boje. Způsob rození je stejný jako u lidí, akorát využíváte zvířecí budovy. Zvířata jsou silnější v boji na blízko a naopak nemají příliš dobré zbraně na dálku. Jejich ovládání je tedy těžší na naučení, ale pokud to zvládnete, stane se z vás obávaný zabiják. Princip získávání peněz a získávání zkušeností je stejný jako u lidí. Zvířata však mají ještě jednu chuťovku, kterou je dlouhý skok vpřed. Ten se vám bude velmi hodit na přiblížení k nepříteli. Ubírá však staminu, takže s ním musíte nakládat opatrně. Nakupovat můžete různé jedy, neviditelnost nebo podpůrné prostředky, které vám dají větší energii nebo staminu. Také je na výběr několik zbraní na dálku. Opravdová legrace začíná, když si koupíte Behemota, což je savage5 nejsilnější a především největší jednotka zvířat. Behemot je tak neskutečně obrovský, že až si ho prvně koupíte nebo jej spatříte jak se na vás valí, nebudete schopni ničeho jiného, než jenom tupě zírat případně zběsile ustupovat. Více to rozvádět nebudu, ať nepřijdete o zážitek.

Úloha vojevůdce je stejná pro obě dvě znesvářené strany. Jednak musí stavět vhodné budovy, vyrábět dělníky a těžit s nimi suroviny, a jednak řídí své spolubojovníky, kteří hrají FPS a dává jim příkazy. Z toho jasně vychází, že vojevůdce musí být velmi schopný a zkušený, abyste měli šanci vyhrát. Pokud vám bude velet nějaký noob, rychle prohrajete. Vojevůdce však můžete demokratickou volbou sesadit a na jeho místo dosadit někoho schopnějšího. Bez debaty se jedná o klíčovou postavu ve hře. Vojevůdce vám říká, co máte dělat. Pošle vás na místo, kde chce postavit novou budovu, abyste ho předtím zajistili, řekne vám, kterou jednotku máte chránit, kterou zabít nebo kde a co těžit. Také může na malou mapku v levém horním rohu malovat strategické povely, šipky a další věci, kterými vám sděluje strategii boje. Jedná se o velmi složitou a náročnou roli, která, budu se opakovat, ale je opravdu klíčová k úspěchu celého vašeho týmu. Vítězství se dostaví, jakmile se jedné ze znepřátelených stran podaří zlikvidovat soupeřovu hlavní budovu.

Grafika je kompletně ve 3D a i když není úplně nejnovější, na poli freeware her byste velmi těžko hledali konkurenta. Ve hře se vyskytuje velké množství grafických prvků a každý z nich je zpracován precizně a do detailů. Hratelnost je vynikající. Spojení strategie a akce se povedlo nad očekávání dobře a výsledkem je také skvělá atmosféra, ve které musíte pomáhat jednotlivým členům týmu a vzájemně se podporovat. Sami toho příliš nezvládnete. Velký počet map a především jejich rozlehlost je dalším z mnoha pozitiv. Ostatně, když proti sobě stojí dvě armády a na každé straně bojuje 40 hráčů, netřeba dalšího komentářesavage6. Než doběhnete v některých lokacích z jednoho místa na druhé, uplyne několik minut. Jako samozřejmost vypadá precizní a velmi vhodný hudební doprovod spolu se sugestivními zvuky.

Dá se tedy Savage: The Battle for Newerth vůbec něco vytknout? Prakticky ne. Za několik desítek hodin hraní jsem se setkal pouze s několika málo chybkami, kdy se mi bojovník zasekl nebo vypadlo spojení. Navíc tvůrci již horečně připravují pokračování Savage, které dostane daleko krásnější grafický kabát, nové funkce, jednotky a zbraně. Přečtěte si více o Savage 2: A Tortured Soul.

Verdikt je jasný. Savage: The Battle for Newerth je výjimečnou hrou, jakých vychází za rok pouze několik kousků. Když je tato hra navíc freeware, disponuje skvělým nápadem, bezchybným zpracováním, výtečnou grafikou, parádní atmosférou, dech beroucí hudební stránkou..., ale víte co, škoda slov. Prostě stahujte a potkáme se na nějaké mapě v Savage: The Battle for Newerth.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

100 %

Hodnocení čtenářů

88 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 269 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Najdete na iDNES.cz