Savage Hero - chytlavá 2D plošinovka

  12:00aktualizováno  13. prosince 7:52
""Originální"" názvev Savage Hero dali tvůrci báječné 2D plošinovce, která vyniká nejen kvalitou zpracování, ale také propracovanými zápletkami. Její dohrání není lehké, ale na druhou stranu jste stále motivováni snahou dostat se ve hře dál a překonat obtížnou pasáž, která vás již několikkrát pokořila.

Savage Hero

Platforma: Freeware
Výrobce: Ionic Games

Stáhnout

Savage Hero

Savage Hero je jedna z těch her, při jejichž hraní se pořádně zapotíte. Nejenže vám každou chvíli hrozí pád doslova na "ostří nože", ale navíc vás ještě ohrožují netopýři, kobylky a jiná havěť. Pokud hádáte, že právě mluvím o žánru, který jedni chytří pánové nazvali plošinovka, pak jste hádali správně a podle toho, jak se hra hraje, je jisté, že tvůrci toto označení rozhodně nebrali na lehkou váhu.

První věc, která vás okouzlí hned na začátku, je velikost hry, jejíž hodnota nepřesahuje 3 MB. Přestože byli autoři bezesporu tak malou velikostí limitováni, podařilo se jim vyvinout pro nás kvalitní a navíc vizuálně přitažlivou akční plošinovku (inu možná té akce tam tolik není). Škoda jen, že tak nějak zřejmě kvůli zápalu, se kterým hru urputně tvořili, trochu pozapomněli na příběh, o němž není zmínka ani v kratičkém helpu. O původu hlavního hrdiny tak můžeme pouze polemizovat. Jisté je, že to na své dlouhé (nebo krátké, to záleží na vás) cestě nebude mít lehké.

Bez zbytečných obstrukcí jste tedy vtaženi přímo do víru děje. Hra se s vámi nijak nemazlí, takže hned vaším prvním úkolem je zdolat skákáním jakousi improvizovanou cestu nahoru a při stoupání ještě sestřelovat dřevěná dvounohá stvoření (pracovně jsem si je označil jako oslíky), jejichž ocas nahrazuje obří vývrtka na láhve. Jakýkoliv blízký kontakt Savage Hero(pro ufology ještě poznamenám, že může být jakéhokoliv druhu) je samozřejmě nežádoucí a projeví se úbytkem zdraví vaší postavičky. Co mě osobně naštvalo pár minut po spuštění hry, je frekvence, s jakou vám životy při kontaktu s nepřátelským tvorem ubývají. Možná je to tím, že v hraní plošinovek nejsem tak zběhlý, ale situace, kdy se omylem necháte sevřít mezi zeď a otravné zvíře a i přes bezhlavé střílení přijdete o postavičku, nejsou pro hráče zrovna příjemným povzbuzením.

S postupem času se dostavují další a další zapeklitější problémy a nové potvory, například dotěrní netopýři, kterých je opravdu HODNĚ, nebo musíte stisknout tlačítka, aby vás hra pustila dál atd.

Nemůžete samozřejmě čekat, že si stáhnete hru, která vás bude bavit mnoho dlouhých zimních večerů a o to ani tvůrcům nešlo. Nabízíme vám plošinovku, jejíž společnost určitě uvítáte, když se budete chvíli nudit nebo budete mít chuť trochu se odreagovat. Moc bych ji nedoporučoval cholerikům, protože by mohli po třetím neúspěšném pokusu dostat se za obtížný úsek prohodit oknem například monitor, počítač nebo nedejbože rodiče či manželku:-), na druhou stranu vás hra tím motivuje k ještě většímu snaženíSavage Hero a sebezapření a s trochou štěstí a dobrou klávesnicí se vám určitě projít podaří.

Po technické stránce v podstatě nemám co autorům vytknout. Grafika je pěkná, ostatně asi nikdo by od plošinovky nečekal nějaké grafické orgie a o zvuku platí totéž (myslím, že by nikdo nedoufal, že při hraní této hry využije zrovna koupeného SB Live! ve spojení s nejlepší sestavou na domácí kino:-)). Výhrady mám k naprogramování hry, jelikož je vidět, že s betatestingem se tvůrci přiliš nenamáhali. Stává se, že postavička při skoku zůstane rozkročena a máte problém ji znovu uvést do pohybu, že při snaze seskočit o patro níž zůstane takříkajíc "viset ve vzduchu" atd. Situací byste určitě sami našli při bedlivějším pozorování spousty…

Co říct na závěr? Savage Hero je další z řady tradičních plošinovek, které rozhodně neurazí. Potěší vás hezkou grafikou, skvělou hratelností i promyšlenými zápletkami. Nemůžete od ní ale čekat týdny a týdny zábavy, poutavý příběh či úrovně. Jde tady totiž opravdu pouze o zábavu.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Najdete na iDNES.cz