Rybník – zábavná letní strategie

  12:00aktualizováno  15. srpna 11:56
Jaké to asi je, starat se o koupaliště, provozovat půjčovny lodí, prutů, občerstvení, zajišťovat servis v podobě kabinek a sprch? Přesně tohle přibližuje zábavným způsobem letní strategie Rybník.
50

Rybník

Platforma: Freeware
Výrobce: PEGIstudio

Stáhnout

RybníkJedním z velkých umění vývojářských a distributorských týmů je vystihnout ten správný okamžik, kdy se svým titulem vyrazit na trh. Český autor Petr Egreši alias PEGIsoft evidentně má toto umění doslova a do písmene v malíčku. Vždyť jaké už může být lepší období pro strategickou hru točící se okolo rybníků, jezer, přehrad a koupališť, než parné léto (byť ne tolik jako loni, pravda) a čas prázdninového lenošení. Rybník je hrou vyrobenou za pomoci programu Game Maker, jednoduchou, docela záživnou krátkodobou zábavou. Hráči v něm projdou sérii desíti misí kampaně. V nich je jim vždy svěřena lokalita vhodná ke koupání – pláž poblíž Doks, Tálínský rybník, či třeba závěrečné koupaliště u Litoměřic. Na nich pak je, aby je podle svého uvážení zvelebili, dosáhli určité úrovně vybavení a přilákali co nejvíce vody chtivých návštěvníků. To se samozřejmě rovná i přílivu peněz a tedy umožnění dalších investic – a udržet tuto blaženou spirálu stále v pohybu nahoru je hlavním úkolem po celou dobu hry.

RybníkHerní systém Rybníku je prostý – a možná až příliš. Hráči mohou stavět různé budovy, které ovlivňují několik základních statistik. Z finančního hlediska jsou výdělečné (v případě dostatečné návštěvnosti) občerstvení a půjčovny lodí a prutů. Další zlepšují prostředí okolí (vysazení nových stromků, zapojení čističky vody), jiné servis poskytovaný koupajícím se lidem (kabinky na převlékání, sprchy, stojany na kola, záchodky, najmutí plavčíka) a zábavné prvky (klouzačka do vody, dětské hřiště). Krom toho lze ještě vysadit ryby (zhorší prostředí, ale umožní vydělávat na výlovu a na pronajímání rybářských potřeb amatérům) a zadat reklamu do novin, rozhlasu či televize. Poslední možnou akcí je ještě manipulace s výší vstupného. Je třeba volit zlatou střední cestu – příliš vysoké odradí mnoho zájemců, na nízkém si zase majitel tolik nenamastí kapsu. Vždy jednou za týden dostane hráč vyúčtování a může se dále zařizovat, stavět, či naopak bourat, provádět nové akce, dokud není cíl mise splněn.

RybníkProblémem Rybníku je fakt, že se jedná o velmi krátkodobě zábavnou hru. Postavitelných budov je sice docela dost, hratelnost ale stejně většinou spočívá jen v tom, že je hráč v určitém sledu, jenž poskytuje nejvyšší výdělek, postupně postaví. Už po prvních dvou třech misích je jasné, na čem se dá vydělat a co je tedy nutné budovat jako první, či co se naopak nevyplatí. Cíle misí jsou v zásadě stále stejné, nemění se ani příliš prostředí. Taktéž chybí alespoň něco málo náhodných událostí, které by stereotypní průběh přece jen oživily. Po dokončení kampaně se zpřístupní tři volné scénáře, ani porovnání skóre s ostatními hráči na internetu není ale dostatečnou motivací pro jejich další delší zkoušení. Grafické zpracování je na průměrné úrovni, Rybník nemá žádnou hudbu ani zvukové efekty. Celkově se jedná o příjemné zpestření prázdninového herního menu, ale po strategické stránce tu přílišnou výzvu nikdo hledat nesmí. Na pár minut zábava, později se z hraní stává rutina a chybí buď humor nebo nadstandardní zpracování, které by posunuly hru kvalitativně vzhůru.


Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

66 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 52 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz