Rumble Box - krutě zábavná kostičková akce

  12:00aktualizováno  12:06
Rumble Box je novinkou z plodného prostředí herní fakulty DigiPen. Akce, kde je vše složeno z komiksově znázorněných dětských kostiček, boduje díky originálnímu hernímu systému a neustále se zrychlujícímu tempu adrenalinových šarvátek.
90

Rumble Box

Platforma: Freeware
Výrobce: Patrick Hackett, Joe Bourrie

Stáhnout

Rumble BoxMít tak doma fakultu podobnou redmondskému DigiPenu... Škola se studijními programy zaměřenými na počítačové hry namlsává amatérské vývojáře i pravidelným chrlením projektů, které její studenti zpracovali jako semestrální práce. Často jsou to proto kousky obtížně hratelné, limitované nepříjemnými technickými chybami a na první pohled obtížně pochopitelné, jedno jim ale takřka nikdy nechybí. Nápad. Originální myšlenky z tvůrčího prostředí Institute of Technology tryskají prudčeji, než voda z otevřeného hydrantu. Potvrzuje to i čerstvá novinka Rumble Box - jak říkají oficiální stránky -, vysněn, navržen, zpracován a otestován autorskou dvojicí Patrick Hackett a Joe Bourrie.

Rumble Box je akce. Akce odehrávající se na malém prostoru, přičemž tempo se neustále stupňuje až do rovin, kde se otevírání a zavírání srdečních chlopní zoufale stále rychleji pumpujících rudou tekutinu dostává pod rozlišovací schopnosti lidského oka. Princip je přitom prostý: z kostek dětské stavebnice složený panáček si musí vyboxovat cestu z malé, ale zdmi obehnané arény. Do ní jsou pravidelně vpouštěni nepřátelé. Ti se po násilné pacifikaci rozpadnou a dají základ valným hromadám po celé ploše úrovně. Když se podaře některou z pyramid vystavět až do výše, která umožní překročit okraj bitevního pole, je úroveň pokořena.

Rumble BoxJednoduše geniální princip by ale nefungoval bez pečlivého ladění game designu. A tak kupříkladu nesestávají pohybové schopnosti hráčovy postavy jen z pomalého chození a boxování protivníků: rychlým dvojitým stiskem šipky lze jednorázově urychlit pohyb a uniknout tak akutnímu nebezpečí, možností k nezaplacení je potom chytání a zvedání nepřátel. Ty lze roztočit nad hlavou a vyslat proti zlotřilým kolegům (což je hodnoceno příjemnými bonusy ke skóre), nebo přihodit vhodně na hromádku a dosáhnout tak rychlejšího konce levelu. Ač to tak na začátku může vypadat, ani protivníci nejsou unifikovaní, přituplí robo-boxeři. Brzy se i pomalejší hráči naučí rozlišovat mezi obyčejným panákem a jeho smrtící verzí, jež místo hlavy nese časovanou bombu. Ještě o něco nepříjemnější jsou pak roboti větší a silnější, či kombinace obou druhů.

K síle herního zážitku přispívá dobrá práce s dynamikou hry. Začátky úrovní jsou lenivě rozvážné, brzy ale tempo, s jakou počítač vhazuje další a další boxery do arény vzroste na a leckdy i nad únosnou mez. Orientovat se ve vřavě je potom někdy obtížné, dá se to ale zvládnout, i proto, že Rumble Box neobtěžuje s nutností přeskakovat vyšší hromady, ale pohyb ve vertikální rovině řídí automaticky. Velice chytrým krokem byla implementace miniher, jež oddělují jednotlivé levely: tu lze bonusové body získat zabitím co největšího počtu nepřátel v omezeném čase, tu zase uhýbáním před padajícími bombami - paráda!

Rumble BoxRumble Box boduje i po audiovizuální stránce. Hra využívá vlastní 3D engine k zobrazení stylově komiksové, pastelovými barvami vyvedené grafiky. Modely jsou prosté, ale to patří ke stylizaci: všechno je tu zkrátka složeno z kostek. K celkovému tónu perfektně sedí i komiksové "BOOM!" bubliny vybuchujících náloží a filmové zpomalovací efekty při smrti postavy či dokončení bitvy. A hudba není sama o sobě výrazná, její tempo však přispívá ke zrychlení hráčova pulsu - a to je funkce víc než užitečná.

Patricku Hackette, Joe Bourrie - díky. Už dlouho tu nebyla tak nápaditá, stylová a chytlavá freeware bojovka.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

60 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 31 čtenářů

Témata: Robot

Nejčtenější

Další z rubriky

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Najdete na iDNES.cz