Rise & Fall: Civilizations at War – bývalá komerční strategie

aktualizováno 
Další velkolepá hra, kdysi prodávaná za 1500,- je dnes na Plných hrách. Jako mnohdy jindy ani ale dnes není na zubech darovaného koně všechno úplně v pořádku.
80

Rise and Fall: Civilizations at War

Platforma: Freeware
Výrobce: Stainless Steel Studios

  • Grafika a atmosféra
  • Strategie a rubačka v jednom
  • Dvě dlouhé kampaně
  • Ani jedna část hry není dotažená do konce
  • Součástí je reklama

Stáhnout

riseafall_02

riseafall_01Rise & Fall má velmi příznačný název, protože její děj se jednak točí kolem vzniku a zániku civilizací, a druhak přinesla pád svojí mateřské společnosti Stainless Steel Studios, autorům slavného (byť podle mě nic moc) Empire Earth. Situace po krachu společnosti byla poněkud nepřehledná, Rise & Fall ani zdaleka nedostáli u kritiky svému očekávání a vlastník práv se zřejmě i z těchto důvodů rozhodl hru vypustil jako freeware. Co tedy z neslavného konce Ricka Goodmana vzešlo pro nás?

riseafall_06Na první i druhý pohled mi Rise & Fall velmi připomíná jinou podobnou strategii, a totiž Age of Mythology. Stejně jako ona je co do herních mechanik variací na Age of Empires. Stejně jak ona se odehrává ve starověku. Stejně jako ona sází na atmosféru exotických starých civilizací a dávno zašlé epické architektury. A stejně jako ona adaptuje historii se zručností autora komiksu 300 o bitvě u Thermopyl. Tedy velmi volně.

riseafall_02Volnost o síle plandajících tepláků je poznat hlavně ve dvou možných kampaní, Řeckou a Egyptskou. Pro příklad, za královnu Kleopatru bojujete proti zlému císaři Octaviovi, což není nikdo jiný, než veleslavný císař Augustus, jehož vláda je v reálu považována za zlatý věk starověkého Říma. Druhou kampaní je cesta Alexandra (Velikého), a stejně ani u něho si nejsem úplně jistý, že by se kdy živil jako gladiátor. Nic to samozřejmě nemění na mírně nadprůměrném standartu kampaní, které oživuje zejména nový herní prvek, neviděný v jakékoliv Age of dílu.

riseafall_03Mimo základní nepříliš inovativní RTS systém těž & nič je zde totiž cosi, díky čemu je Rise & Fall kombinací RTS a akce z pohledu třetí osoby. Čas od času můžete převzít kontrolu nad vaším hrdinou, načež se právě ze hry stává akce z pohledu třetí osoby. Za Alexandra si tak například můžete užít souboje v aréně i pomoci vašim mužům přímo z první linie, dočkáte se boje za každého hrdinu jedné ze čtyř stran, a popravdě lépe to zní, než jak se to hraje.

riseafall_05Problém s hybridními systémy je, že sice umí ode všeho trochu, ale pořádně nic. Strategie je v Rise & Fall opět na systému kámen-nůžky-papír, kamera je ovšem posazená do výšky nižších štaflí, takže znemožňuje efektivní manévry. Rubačka za hrdinu je zase příliš nemastná neslaná, alebrž všichni nepřátelé umírají po jediném zásahu a vaše možnosti coby bojovníka jsou více než chudé. Ze začátku to může být zábavné, nicméně velmi brzy nastoupí repetetivnost.

Na závěr se podívejme ještě na grafickou stránku. Po téhle stránce se hra velmi povedla a rozhodně je na co koukat. S tím nicméně také souvisí fakt, že všechny okolní screenshoty jsou ze starého článku Bonuswebu – na mém ne-až-ta-obstarožním laptopu hra screenování nějak nezvládala a minimální konfigurace je opravdu pouze minimální. Nechcete-li lagy, budete muset mít o nějakých pár stovek MHz a RAM více. Neposlední obstrukcí je fakt, že hra opět obsahuje reklamu. Tentokrát je sponzorem Rise & Fall dokonce USAF, letectvo Spojených států.

Obecně patří Rise & Fall mezi nadprůměrné freeware strategie, nicméně už v době svého vzniku hra získávala průměrné až podprůměrné recenze. Fakt, že si ji nyní můžete stáhnout zadarmo, na zábavnosti a hratelnosti nepřidává nic. Musím tak konstatovat, že jsem dlouho zvažoval o bůra nižší hodnocení a obecně si myslím, že existují i lepší freeware a indie strategie, protože objektivně mě takoví Battleships Forever, Space Hulk či Millenium Remake bavili mnohem více, a za méně muziky v podobě stažených gigabytů. Zvažujte dobře, jestli s Rise & Fall do starověku skutečně zabloudíte.

Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

85 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 421 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka
ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka

Možná už připravujete s dětmi školní aktovku, nakupujete pomůcky, ořezáváte pastelky... Nezapomeňte na rozvrh hodin. Máme pro vás jeden k vytištění.

Najdete na iDNES.cz