Rescue - neskutečně chytlavá akce!

  12:00aktualizováno  29. března 2003 11:33
Další kvalitní předělávka skvělé hry z C64 doplnila náš archiv. V této velmi akční, neskutečně chytlavé a přesto, nikterak náročné gamesce, máte za úkol zachránit nebohé vesničany ze zajetí. Přitom jste neustále pod útokem nepřítele, pod palbou mohutných tanků, bombardérů a zelených mužíčků ...

Rescue

Platforma: Freeware

Stáhnout

Rescue

Rescue je předělávka staré hry z dnes již velmi, ale velmi nostalgického počítače C64. Jak autoři této !české předělávky zmiňují v přiloženém txt souboru, hra má v podstatě velmi jednoduchý princip. A mají pravdu, na hře není nic co složitého a pochopí ji i malé dítě, zahraje si ji skutečně každý.

První, co vás na tomto freewarovém titulu upoutá, je poměrně strohá grafika. Ale nedivte se, když jde o předělávku, tak se vším všudy, včetně převzetí jednoduché černobílé grafiky a velmi jednoduchých zvuků. Přestože by si někteří mohli říci, že to je velké minus a hru takto hrát nebudou, zkusím vás přesvědčit o opaku. V opačném případě byste totiž udělali velkou chybu, neboť na tak dobu mě u PC neupoutala ještě snad žádná freewarová gameska; až této se to povedlo.

Rescue

Už výše jsem upozorňoval, že smysl hry je "božsky" jednoduchý. Cílem hry totiž není nic jiného, než zachránit pokud možno co nejvíce zmizelých vesničanů. Prostředí samotné hry je rozděleno na nepřátelské a neutrální území. Zatímco na nepřátelském území operuje veškerá bojová technika nepřítele snadno a s přehledem, na území neutrálním se těmto strojům nedaří. Jedinou výjimku v tomto případě představují letouny, které se za vámi bez ostychu vydají i na toto neutrální území. A jak probíhá samotná záchrana zmizelých vesničanů? Na první pohled velmi jednoduše; vezmete vrtulník, proletíte na nepřátelské území, přistanete, naložíte maximálně osm vesničanů (přeci jenom, kapacita vrtulníku musí být omezena), vztlétnete a pokud možno co nejrychleji se dostanete zpátky k vaší základně na neutrálním území. Zní to jednoduše, vypadá to jednoduše, ale ve skutečnosti je to neskutečně obtížné. O tom ale až dále.

Vesničané se vyskytují na nepřátelském území volně nebo v budovách. Takže zatímco osoby volně pochodující naložíte tak, že přiletíte pokud možno co nejblíže k nim, osoby v budovách musíte nejdřívě vysvobodit. Povětšinou je totiž kolem každé budovy umístěn tank, který ostražitě brání vydání svých rukojmí. Kdo by si myslel, že zničit tank je úkol snadný, plete se. Tanky mají velkou kandeci střel, bohužel je tak velmi obtížné vyhýbat se střelám a zároveň se snažit zasáhnout cíl. Máte totiž jen tři možnosti jak cíl zničit. Ta první vede přes prosté střely, které ovšem létají všude jinde, jen na cíl ne. Druhou možností je zhodit na cíl jednu z mnoha bomb, které máte k dispozici. Také to je ovšem velmi obtížné, neboť bomby nejsou nijak naváděné a musíte se tedy nacházet přesně nad cílem abyste dosáhli alespoň trošku přesného zásahu. Stále však hrozí nebezpečí, že budete obstřelováni, neboť jak už jsem zmiňoval, tank nevydá nic a především nikoho zadarmo. Bohužel (nebo bohudík?), i v této hře platí známé pravidlo co zásah to jistá smrt.

Rescue

Ve hře jsou tři typy nepřátel, přičemž jsou rovnoměrně rozeseti mezi patnáct levelů. Každých pět dohraných levelů (jedna epizoda) přibude další, takže zatímco v prvních pěti levelech na vás čekají jen tanky, v další epizodě k tomu přibudou letadla schopná zhodit desítky ničících bomb v jednom okamžiku. V poslední epizodě se k tomu přidají mimozemské objekty, které vás opravdu málem dovedou k šílenství, jejich síla je děsívá. Však počkejte na jeden z posledních levelů, na zemi tanky, ve vzduchu několik letadel pravidelně zhazujících svoje bomby, sem tam nějaký ten "mimozemšťan" se svojí lodí, ... opravdové peklo, zachránit se může jen velmi nadaný jedinec.

Hra, přestože to tak na první, druhý, ani třetí pohled (myšleno pohledem na screenshoty) nevypadá, je skutečně velmi povedená. Nehraje si na kdovíjak skvělý titul, naopak, tváří se skromně a skromně také vystupuje. A právě toto z ní dělá hru her. A já vám ji vřele doporučuji!

Autor:
 

Nejčtenější

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Další z rubriky

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz