Red Beard – dobrodružství rudovousého zlatokopa

  12:00aktualizováno  17. června 9:00
Logická skákačka o patnácti levelech se zvyšující se obtížností, která vám dá docela zabrat. Musíte totiž přijít na to, jak se dostat ke zlatu přes plošiny, které jsou ovládané hromadou různobarevných přepínačů. Navíc vám ve vašem snažení brání velmi často přítomné bodáky, obludy a stoupající voda, která vás nutí skákat neustále výše.

Red Beard

Platforma: Freeware
Výrobce: Miniclip

Stáhnout

Red Beard Počítačové hry hraji odmalička. Vyrostl jsem u videoher, kde se to jen hemžilo různými plošinovkami nebo skákačkami a protože mi tento herní žánr přirostl k srdci, potěší mě, vidím-li dnes na internetu nějaký nový herní počin v této oblasti softwarového průmyslu.

Při brouzdání světem internetu mi nemohlo uniknout, že na většině zahraničních freeherních portálů se objevila veselá plošinová skákačka, která je však zároveň i hrou logickou a oba žánry kloubí velmi znamenitě. Ta gamesa nese název Red Beard a má stejného původce jako další poměrně úspěšné, ale především velmi kvalitní, počiny - Zed, Save the Sheriff, Penguin Push nebo Snake. Tím autorem není nikdo jiný než populární Miniclip chrlící na internet jednu super flashovou gamesu za druhou.

Red Beard Když nad tím teď tak přemýšlím, napadá mě, zda je Red Beard spíše logická hra s prvky skákačky a nebo naopak. Ať tak či onak, hraje se báječně. Vžijete se zde do role rudovousého chlápka, který se rozhodne vysbírat všechny zlaté cihly poházené po patnácti levelech (proto také hra nese podtitul - ON GOLD HUNT). Vaše cesta však nebude jednoduchá, protože se nejen pěkně naskáčete, ale někdy budete muset dlouho přemýšlet nad tím, jak všechno vyvést, aby jste postoupili do následujícího kola. Hra je přeplněna mnoha různobarevnými plošinami po nichž se váš hrdina bude prohánět a také přepínači, které musíte sbírat, aby jste se dostali ke zlatu. A v tom je právě hlavní zádrhel. Příslušné přepínače totiž plošiny zobrazují nebo naopak nechávají zmizet, dávají je do pohybu, ale také je zastavují. Vy přitom musíte přijít na to, jak správně sebrat přepínače tak, aby jste se dostali tam, kam se dostat chcete a aby jste měli dostatek prostoru k návratu, zjistíte-li, že vámi vybraná cesta nikam nevede.

Red BeardDále musíte přijít na to, který přepínač patří ke které plošině a nakonec ještě musíte při sbírání přepínačů správně skočit, protože nesprávně zvládnutý skok může znamenat váš konec. A ještě jedna věc - k aktivaci nebo deaktivaci funkčnosti plošin stačí někdy sebrat jeden přepínač, jindy jich musíte mít více.

Kromě toho ve hře narazíte i na několik zajímavých překážek. Jednou z nich je existence všudypřítomných bodáků, na které když spadnete, tak už vám nic nepomůže. Dále pak ve hře potkáte obludy, které nepatří mezi vaše přátele a střetnutí vašeho hrdiny s jednou z nich má pro vás stejný efekt jako pád na výše zmíněné bodáky. No a pak bývá v některých levelech problém se stoupající vodou. Ve vodě totiž přežijete pouze pět sekund a tak před ní musíte utíkat neustále výše a výše.

Red Beard Levely jsou řazeny podle obtížnosti. První jsou velmi lehké a zvládne je zřejmě i mentálně retardovaný jedinec se dvěma prsty. Ovšem kola následující už tak jednoduchá nejsou a o posledních z nich musím říct, že mi dala celkem zabrat, i když pravda, jednalo se o minuty.

Red Beardu bych vytkl poměrně neveliký celkový hrací čas, který může zabrat maximálně asi hodinu hráčova života. Dále se mi nelíbilo, že se v gamese někdy uživatel dostane do míst, odkud není úniku a tak aniž by byl mrtvý, nezbude mu nic jiného než spáchat s hlavní postavou sebevraždu a hrát znovu.

Red Beard Ale abych zbytek článku jen nehanil. Hratelnost Red Beardu je vysoká. Grafika dětsky přívětivá, připomínající zlaté časy videoherních skákaček typu Chip&Dale, Adventure Island nebo The Lion King (zde nemám na mysli stejnojmenou hru od Disney Software z roku 1994).

Hra je doplněna také zvuky, ty však pouze dokreslují vaše počínání a jinak se příliš do celkové pařby nepletou. Když to shrnu - Red Beard je dílo, které pobaví ve chvílích volna, stejně tak, jako někde tajně na monitoru počítače ve vaší kanceláři či ve škole. Red Beard právě čeká na vaše stažení, tak stahujte, ať ji zná na vlastní oči, zase o pár lidí více.


Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Najdete na iDNES.cz