Raklem - taková ujetá střílečka

  12:00aktualizováno  12:31
Chcete-li si zahrát hru plnou nepřátelských vojáků, tanků a letadel, které musíte co možná nejrychleji zlikvidovat, jste dnes na správném místě. Raklem sice nenabízí nikterak velký zážitek, ale hráči toužící po rychlé akci se určitě spokojí i s tímto.

Raklem

Platforma: Freeware
Výrobce: Generation Stars

Stáhnout

Průměrné hry stále patří mezi nejrozšířenější artikl, který lze na internetu plném freewaru nalézt. Čas od času se některé freewarovce podaří prorazit a získá si tak velké spektrum hráčů, na druhou stranu, stále vznikají desítky her takřka nepoužitelných. Dnešní titul v podobě arkádové střílečky patří právě do skupinky prostřední - her zcela průměrných.

Raklem

Raklem je jednoduchou střílečkou, kterou ovládáte kurzorovými šipkami a myší, přičemž na celé hrací pole se díváte pohledem zhůry. Pokud okno (hra běží přímo ve Windows) pořádně prozkoumáte, zjistíte, že se v něm nachází pouze pár objektů. Vy ovládáte jeden ze zmiňovaných prvků - malého vojáčka, na kterém stěží rozpoznáte více, než je fakt, že jde o osobu. Zatímco tedy zmiňovanými šipkami určujete směr, kam se osoba pohne, myší volíte směr střelby. Vaším úkolem totiž není nic jiného, než zlikvidovat co nejvíce nepřátelských mariňáků a přitom co nejdéle přežít.

V průběhu plnění mise je vhodné sledovat hrací plochu a čas od času sesbírat malé bedýnky, které se nacházejí kolem. Můžete tak najít lékárničku, bedýnku plnou nábojů, nebezpečné bomby, atd. Právě zmiňované bomby vám mohou pomoci, neboť po jejich aktivaci přiletí letadlo a pokud se podaří, dokáže zlikvidovat dva až tři nepřátele. A to se hodí.

Hra eviduje všemožné statistiky, včetně vašeho zdraví, počtu nábojů, zastřelených vojáků, aktuální síly, atd. Je toho opravdu dostatek a hračičky se dositosti vyžijí.

Raklem

Grafické zpracování hry není nikterak dokonalé. Ona už skutečnost, že hra se spouští v malém okně přímo ve Windows, k tomu vybízí. Na žádné efekty se tak netěšte, hra jako taková obsahuje jen několik základních objetků (minijaturní vojáčci, bedničky se střelivem a lékárničky, ...) a to je vše. Jediné spestření tak lze hledat v tanku, který se čas od času vydá na pouť ze severu na jih a po cestě nesmlouvavě ničí vše, co mu stojí v cestě.

Také zvukové stránce se autoři příliš nevěnovali. Je sice pravda, že k takovéto hře je velmi těžké vymyslet něco nad míru přijatelného, ale přeci jen, těch pár zvuků je dost málo. Kdo ví, snad v další verzi.

Příjemné však je, že hra plně využívá schopností internetu. Ptáte se v čem? Hned vysvětlím. Přímo v hlavním menu najdete dvě specifické položky, a sice XYZ a XYZ. Pakliže se cítíte a myslíte si, že váš výkon by mohl něco znamenat i v celosvětovém měřítku, není nic snazšího, než se přesvědčit o opaku. Po zvolení nabídky XYZ vyberte pravo dole XYZ a chvíli počkejte. V případě, že jste právě připojeni k internetu, se brzy zpřístupní i další položka v menu. Tam poté najdete právě aktuální celosvětový žebříček, včetně vašeho výsledku (ovšem jen v případě, že to stojí za řeč). Výhodou je, že si můžete nechat zobrazit podrobné statistiky o všech hráčích v žebříčku, takže lehce zjistíte, kolik zabitých nepřátel stačí na to které místo. Skutečně potěšující.

Na druhou stranu, ani tato vychytávka mě nepřesvědčí o tom, abych tuto hru hodnotil nějak výjimečně. Jak z předchozího textu zcela jasně vyplývá, jedná se o klasickou průměrnou střílečku, která neoplývá žádným větším nápadem a nepřináší tak do freeware scény vesměs nic nového. Prostě průměr :-)

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Najdete na iDNES.cz