Raira - hopsačka ve stylu Dyna Blaster

  12:00aktualizováno  12:19
Netradiční a roztomilá hopsačka z Japonska, ve které soupeře ničíte časovanými bombami. V jednotlivých kolech narazíte na záludné kaktusy, medůzky i muchomůrky. Pokud chcete vyzkoušet něco originálního, rozhodně Rairu vyzkoušejte.
70

Raira

Platforma: Freeware
Výrobce: T. Kaga

Stáhnout

RairaO slovo se hlásí další originální japonská hopsačka, ve které najdeme nápady hned z několika legendárních her jako Dyna Blaster nebo Bubble Bobbles. Hrdinou je tentokrát jakýsi veselý žlutý ovocný plod s mohutným zeleným hlavovým porostem. Vyjímečně se nevrhneme rovnou na hodnocení hry, ale zastavíme se u zajímavé položky v menu s názvem Concert. Je to zabudovaný jukebox, který vám umožňuje přehrávat si jednotlivé písničky ze hry, přičemž vám na pozadí běží animace. Pokud se vám tedy hudba ve hře líbí, můžete si ji spustit i při jakékoliv jiné činnosti.

Raira je členěna na levely a obvykle po třech vás čeká bonusový level s hlavním bossem. Každá tato série má přitom odlišnou grafiku a soupeře, nejprve narazíte na muchomůrky, poté na kaktusy, medůzky a tak podobně. Také závěrečný boss je stejné „rasy“ jako nepřátelé v předešlých kolech, jen je jaksi větší a odolnější. Zatímco třeba obrovská muchomůrka jen plivá malé pomocníky, megakaktus ještě navíc metá kolem sebe ostny ostošest. Během základních kol bohužel narazíme vždy jen na slabší a silnější variantu soupeře. Ti navíc Raira jenom překáží a aktivně nestřílí. Raira je totiž spíše než o akčnosti o rychlosti a přemýšlivosti. Způsob odstraňování nepřátel je podobný Dyna Blaster. Máte neomezený počet základních bomb, které použijete k odstraňování zabarikádovaných cest a vraždění nepřátel. 

V každém levelu musíte sesbírat všechny hvězdičky. Mnohé se nachází právě za překážkami, které musíte odstranit. Občas se objeví i superbomba, díky nimž můžete získat ochranného bombového průvodce nebo vystřelovat létající superbomby přímo v blízkosti soupeře. Dopředu vás žene časový limit. Pokud nejste dost rychlí, v aréně se objeví duchové a postup se ještě více zpomalí. V pokročilejších částech budete muset přemýšlet. Některé překážky se rafinovaně odstraňují z jiných plošinek, musíte využívat průchodů mezi jednotlivými obrazovkami a hlavně se do sytosti vyhopsáte. Bomby mají značný dosah, musíte je klást rychle, pak někam uskočit do bezpečí, takže jste vlastně neustále v pohybu. 

Raira Raira mě dost bavila, už protože nabízí něco jiného než klasické arkády. Bohužel jsem se časem začal nudit. Sice se mění grafika, ale nepřátelé a postup je neustále stejný a v každém kole se opakuje. Hratelnosti by prospělo více soupeřů, kteří by dokázali také aktivně střílet, pohybovat se v celém prostou nezávisle na plošinkách a tak podobně. Zkrátka větší obtížnost, protože takhle končíte většinou vlastním zapříčiněním z nepozornosti a akce si užijete jen u závěrečných potvor. Grafika je průměrná. Zatímco však postavy mají tematicky blízko k moři nebo zahradě, pozadí je laděno hororově, vyzdobeno kříži, tajemnými budovami a duchy. No a zelenina se hřbitovem toho moc společného nemá.

I přes některá hluchá místa patří Raira k povedeným arkádám, které se snaží nabídnout víc než jen prosté hopsání jako u Mária.


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

71 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 24 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Najdete na iDNES.cz