Quadrax VIII je prý nejobtížnější hrou všech dob

  10:00aktualizováno  10:00
Další díl série Quadrax se vyznačuje obrovskou náplní, délkou, nápadem a především nadpozemskou obtížností, která už musela leckterého hráče poslat do léčebny. Budete další?
95

Quadrax VIII

Platforma: Freeware
Výrobce: Alfaline

  • jestli tohle někdo dohraje, než umře...
  • celý oceán obsahu a rozsahu
  • prověří mozkové závity (pokud tedy neexplodují)
  • obtížnost je nastavena pro polobohy a výš

Stáhnout
Quadrax VIII

Před vámi se nachází Quadrax VIII. Logická hra, kterou nedohrajete. Tak obsáhlý, originální a neskutečně velmi obtížný titul, že úspěšné složení byť jedné jediné úrovně, se co do myšlenkovém výkonu vyrovná sepsání obecné teorie relativity, sestrojení urychlovače částic v obývacím pokoji a vyslání lidské posádky k Proximě Centauri. To vše v jednom člověku.

Quadrax VIII

Asi je to škoda, ale pravdou zůstává, že před Quadrax VIII jsem žádný z předchozích dílů této nervydrtící série neměl čest hrát. A s arogantním výrazem na tváři jsem si nevšímal moudrého varování samotných autorů hry, že ten, kdo předtím neměl s ostatními díly série zkušenost, se může lehce ztratit. Realita mě naučila housti. Hřebínek mi spadl asi se stejnou rychlostí, s jakou mi spadla spodní čelist. Doslova autoři píší: „ ...bez zkušeností z předchozích Quadraxů nemáte v osmičce žádné šance.„ No, co dodat. Je to tak.

Quadrax VIII

Quadrax VIII je podle svých autorů nejnáročnější logickou hrou na světě. Zajímalo by mě, jak k takovému závěru dospěli. Ne, že bych jim nevěřil, právě naopak! Podle všeho jsou předcházející díly ze série jednodušší, takže pokud stejně jako já nevíte, která bije, doporučuji se poohlédnout po nějakém jiném díle a bláhově se nedomnívat, že selský rozum vyřeší vše. Já osobně jsem měl tušit, že se bude dít něco nekalého, když jsem si pročítal úvod do příběhu hry a na pozadí hrála hudba z filmu Věc.

Quadrax VIII

Vše se má zprvu jednoduše: Hráč ovládá tři průzkumníky. Jakési dobrodruhy, odlišené barvou trička, kteří se podobají syntéze Indiana Jonese s bratry Kulíkem, Bubíkem a Dulíkem z Kačerova. Mezi bratry dobrodruhy lze přepínat mimo jiné pomocí klávesy TAB a cílem je dostat všechny k roztomile maličké bráně s nápisem „exit“. Jenže, cestu jim blokují různá udělátka, prohlubně, padající kameny, žebříky, vlajky se svastikami, smrtící lasery a podobné překážky denní potřeby a je jen na hráči, jak se s tím vším vypořádá. Celý koncept krapet evokuje jinou českou logickou genialitu jménem Fish Fillets, ale odhadem tak stokrát šílenější.

Quadrax VIII

Schopnosti našich duhových hlavních hrdinů jsou totiž mizerné. Dokáží se tak maximálně chytnout za římsu, kterou mají ve výšce očí a o rychlejší chůzi či běhu neuvažují ani v případě, že na ně padá betonový kvádr. Hra přitom disponuje neskutečným rozsahem sta úrovní, které dosahují takové náročnosti, že plíživý pohyb handicapovaných postav je hráčův nejmenší problém. Je neuvěřitelné, jak dlouho se hraje první úroveň a nechci ani domýšlet, jak vypadá průchod tou poslední.

Quadrax VIII

Z předchozí věty je patrné, že Quadrax VIII je další z her, které recenzent nedohrál. Není však potřeba lamentovat nad etikou novináře, ale je třeba se udivit, jak obsáhlá, komplexní a neskutečně obtížná před vámi leží hra. Je třeba smeknout nad logickou čistotou hratelnosti a je třeba postavit pomník autorům, kteří mají dostatek sil a mozkové kapacity na to, aby tento mučící nástroj pro slabomyslné dali dohromady. Quadrax VIII je boží dílo, ale bavit bude jen v určitém případě. V případě, že se k němu dostane hráč s velmi specifickým vkusem, mimořádnou mozkovou kapacitou a v neposlední řadě sebemrskačskými sklony.

Na officiální stránce hry naleznete odkazy i na starší díly, které jsou podle všeho pro nováčky stravitelnější. Krom jiného je zde i veřejný žebříček nejlepších hráčů.

Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

95 %

Hodnocení čtenářů

93 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 203 čtenářů

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz