Purper - růžová real-timová strategie

  12:00aktualizováno  3. prosince 10:29
Purper je první real-timovou strategií v programu Game Maker. Obsahuje mnohé pokročilé vychytávky z moderních strategií a nedá vám vydechnout, dokud nezničíte posledního nepřátelské vojáčka.
70

Purper

Platforma: Freeware
Výrobce: Maarten Loffler

Stáhnout

PurperChtěli jste někdy vytvořit vlastní hru? Pokud máte zkušenosti s programováním, pak to pro vás není žádná překážka. Jenže mnohdy chcete hru vytvořit, aniž byste chtěli věnovat čas učení programovacího jazyka a vytvářením vlastního enginu. V tomto případě nejspíše sáhnete po některém programu určeného pro tvorbu her. Žánr adventur je v tomto směru o kus dál, neboť existuje hned několik kvalitních programů specializovaných na jejich tvorbu. Příznivci ostatních žánrů nejraději používají program Game Maker. Mnozí programátoři jej nemají rádi, ale to nic nemění na faktu, že i v něm lze dělat hry vynikající kvality. O tom vás přesvědčí i dnešní Purper. Freewarových real-timových strategií je k dispozici poměrně málo, neboť jejich tvorba vyžaduje velké úsilí. O to je Purper větším překvapením, neboť jde o vůbec první real-timovou strategii vytvořenou v Game Makeru.

Purper je čistokrevnou RTS a pokud jste někdy hráli některou hru ze série Command & Conquer, tak vám ovládání připadne hodně povědomé. Jako v každé strategii budete nejprve muset vybudovat fungující ekonomiku, která vám zajistí finance pro stavbu budov a vybudování armády, se kterou se vrhnete na okolní nepřátele. Purper je distribuován ve dvou jazycích: nizozemštině a angličtině. Prvním krokem, který tedy nejspíš uděláte, bude kliknutí na vlajku Nizozemí, která vám jazyk změní na angličtinu. Jednotlivé herní strany jsou odlišeny barevným kolečkem. Vy máte kolem vašich jednotek a budov modrý kruh, vaši nepřátelé Purperčervený. Ve hře můžete těžit tekutinu Purper, která je uložena v Purper Pool. Nabranou tekutinu vám dělníci převážejí na základnu, kde se zpracovává a vy za ni získáváte peníze. Dělníci vám slouží také ke stavbě staveb. Vaše jednotky tvoří pouze pěchota, kterou vytrénujete v kasárnách. Stavět můžete dva typy obranných střeleckých věží. Menší z nich má větší dostřel, ale slabší štít. Hodí se k vytvoření primární obrany. Větší věže se hodí na obranu budov. Vaši armádu tvoří pět jednotek, které se liší svými parametry: útočnou silou, vzdáleností, do které mohou útočit, štítem a samozřejmě cenou. V optimálně sestavené armádě by měly být poměrně zastoupeny všechny typy jednotek. Na hrací ploše proti vám bude bojovat hned několik soupeřů. Každý bude mít trochu jinou taktiku, někteří sází na rychlou těžbu a shromažďování surovin, jiní na rychlé vybudování velké armády, další na silné obrnění základny. Porazit všechny není vůbec snadný úkol a Purper je výbornou učebnicí strategických taktik. Pokud jste začátečníkem, určitě se vám bude hodit výuková kampaň.

Grafická stránka hry je asi nejslabším místem celé hry. Všechny jednotky mají stejný vzhled, k dispozici tedy není více ras. Přesto každá jednotka a budova vypadá jinak, jsou hezky propracované a mnohé úkony jsou animované. Jednotlivé činnosti jsou doprovázeny zvuky, hru podkresluje jednoduchá rytmická hudba. Pochvalu si zaslouží implementace pokročilých funkcí, které se i v komerčních strategiích objevily poměrně nedávno. K dispozici je klikatelná minimapa, stavbu Purperbudov doprovází animace, které naznačují, v jaké stádiu stavba právě je. O všech jednotkách máte k dispozici přesné informace, při boji se zobrazuje stav zdraví vaší i nepřátelské jednotky. Samozřejmě nechybí takové základy jako označování skupiny nepřátel či obranný režim, při němž se sice nemůže jednotka hýbat, ale získá lepší obranné a útočné číslo. 

Purper je zářným příkladem, že i v Game Makeru lze vytvořit velmi kvalitní hru. Autor dal navíc k dispozici zdrojový kód hry, takže všem může sloužit jako výukový materiál. Pokud by autor zapracoval na grafické stránce hry, půjde o vynikající hru. Takto nad ostatními vyčnívá jen nabídkou funkcí a komplexností.

Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

33 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 14 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz