Pure Sudoku - křížovka beze slov

  12:00aktualizováno  30. března 11:07
Neuděláte krok bez Sudoku? Pak je Pure Sudoku něco pro vás. Nabízí spoustu partií, čtyři úrovně obtížnosti, jednoduché ovládání a pěkné fotografie na pozadí každé mřížky.
70

Pure Sudoku

Platforma: Freeware
Výrobce: Mochek Interactive

Stáhnout

Pure SudokuKdyž jsem psal na PH první recenzi na Sudoku, bylo toto puzzle zábavou jen malé skupinky fanoušků. Dnes se stalo běžnou kratochvílí, nedílnou součástí všech novinových příloh, nenajít ve vlaku či MHD člověka s tužkou nad obligátní mřížkou s čísly se rovná téměř zázraku. Pure Sudoku existuje ve dvou verzích. My vám představuje základní verzi, která na rozdíl od placené „deluxe“ nabízí „jen“ 20 000 různých her a chybí v ní postradatelné funkce jako nápověda a možnost sudoku exportovat k tisku (autoři asi neznají klávesu PrintScreen).

Pochybuji, že je mezi vámi někdo, kdo nezná pravidla tohoto puzzle, ale pro pořádek je zde ve zkratce uvedu. Sudoku je číselná hra, někdy označovaná jako křížovka beze slov. Do volných políček v mřížce doplňujete číslice od 1 do 9. Některá políčka již čísla obsahují, právě počet na počátku vyplněných čísel přitom určuje obtížnost. V Pure Sudoku jsou čtyři úrovně obtížnosti: od začátečníků až po sebevrahy. Vyplňování čísel se řídí jednoduchými pravidly: ve stejném sloupci, řádku a čtverci o rozměrech 3x3 políčka se nesmí vyskytovat dvě stejná čísla.

Pure SudokuPure Sudoku je velmi pěkně vizuálně zpracovaný. U deskových her a ještě více u podobných křížovkářských modifikací se většinou na grafiku moc nehledí, mnohdy totiž pestrobarevná pozadí a ikonky hráče rozptylují a strhávají jeho pozornost. Zde rotuje na pozadí 43 pěkných fotografií, samotná mřížka připomíná zakouřené sklo, takže podklad nijak nesnižuje viditelnost. Čísla jsou velká a hezky čitelná. Vlevo najdete sloupec s čísly, které volíte k doplňování. Prvním minusem je, že tento sloupec není vpravo, což mi připadne přirozenější. Samotná čísla se doplňují tak, že nejprve zvolíme myší číslo, které potom klikneme do příslušného políčka v mřížce. Výběr doprovází animace, která má tu chybu, že pokud stihnete kliknout dříve než skončí, vybere se vám předchozí číslo a uděláte tak bez vlastního přičinění chybu. Po výběru čísla tak raději pár vteřin počkejte. 

Další vadou na kráse je označování chyb. Někdy se vám totiž zobrazí spolu s chybným číslem i další čísla, kvůli kterým není možné jej zapsat, jindy však ne. Lepší by samozřejmě bylo je nezobrazovat vůbec nebo ve všech možných případech. Nejhorší mouchou – ba přímo masařkou – je však vyhodnocování partií. Sice se vám hezky ukáže správně vyplněná mřížka, ale již se nezobrazí s vámi vyplněnou mřížkou. Pure Sudoku Pokud si tak vypnete označování chyb a kliknete na „vyřešit“, máte jedinou možnost: bleskurychle si naskenovat do mozku celou mřížku, jinak se vůbec nedozvíte, kde jste udělali chybu.

Ale dost už bylo kritiky, Pure Sudoku je velmi pěkně zpracovaná hra, která má intuitivní ovládání, nabízí spoustu vygenerovaných mřížek, několik úrovní obtížnosti a velmi příjemnou funkci uložení rozehrané partie. Díky výběru čísel myší na klávesnici vůbec nesáhnete, dokonce se lehce levým tlačítkem do políček vepisují i dvojice čísel v případech, kdy si nejste jisti tím pravým (což oceníte především u obtížných partií). 


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

64 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 100 čtenářů

Témata: Vlak

Nejčtenější

Další z rubriky

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz