Pragmatica – číslo 5 nepřežije

aktualizováno 
Ve hrách roboti pod vašim velením většinou zabíjejí lidi po stovkách. Jak ale ukazuje Pragmatica, ani samotná manufaktura plecháčů není projížďka hliníkovým sadem.
80

Pragmatica

Platforma: Freeware
Výrobce: HiVE

  • Programování á la KAREL
  • Procvičení šedé kůry mozkové
  • Grafika
  • Málo variability

Stáhnout
Pragmatica

Pragmatica

Programátoři jsou tesaři digitálního věku. Díky mocnému evangeliu zdrojového kódu máme program, na kterém si nyní můžete číst tento text. Na jiném programu tento text vznikal, pojednávajíc přitom o programu dalším (tedy hře), a při tvorbě textu samotného další program přehrával nějakou hudbu. Když se nad komplexností informační technologie zamyslíte, je fascinující, jak to všechno dokáže držet při sobě. „Jenom občas padající programy“ nejspíše zvláště oceníte po vyzkoušení logické záležitosti Pragmatica. V ní to totiž budete vy, kdo si ve stylu legendárního programu Karel vyzkouší primitivní zadávání příkazů robotům.

Nemusíte se ale obávat, že si to nezvládnete bez datlování bokem vytištěných příkazů. Pragmatica stále zůstává čistokrevnou logickou videohrou – příkazy nepíšete, ale zadáváte pouhým klikáním myší na typy chování. Každá „řádka“ se sestává z položek ACTION a RESULT, čili akce a reakce. Do položky ACTION patří podmínka reakce, tedy například spatření zdi robotem. RESULT pak stroj informuje, co má v případě určité akce provést – v případě spatření zdi například zatočit doleva. Jednoduché jako závislost.

Pragmatica

Pragmatica

Své stroje po celou dobu sledujete na jednoduché mapce v pohledu shora. Cílem kola je splnit primitivní úkol – většinou dojet s robotem z bodu A do bodu B (byť později dojde i na složitější pokyny). Vtip, zapeklitost i zábava Pragmaticy je v tom, že robotů máte mnohdy na starost více a VŠEM musí vystačit jediný program. Plecháči začínají v různých pozicích, čelí různým nástrahám, přesto se musejí spolehnout na mnohdy jedinou „řádku“ vašeho kódu. Je tedy nutné kreativně vymyslet takové příkazy, aby v daném prostředí fungovaly pro každého z nich. Popřípadě můžete pokračovat metodou pokus-omyl. Hra vás za nezdařené pokusy nijak nepenalizuje a kola je možné zkoušek do aleluja.

To celé se odehrává na pozadí nepříjemně aktuální story o sociálních nepokojích západního světa, přelidnění a megaliticky produktivní Asie. Připočtěte mňamózní grafickou stránku i možnost vytvářet vlastní kola a výsledný mix dává dohromady jeden z nejchutnějších koktejlů tohoto léta. Samozřejmě, po čase se programování může přejídat, ale pro logicky uvažující jedince nabízí Pragmatica originální herní zpestření mezi nekonečnou haldou generických stříleček. Komu se v parném a dusném červenci chce přemýšlet, nemůže se v Pragmatice zmýlit.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

27 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 12 čtenářů

Témata: Robot

Nejčtenější

Další z rubriky

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Najdete na iDNES.cz