Piškvorky = tužka + čtverečkovaný papír

  12:00aktualizováno  1:24
Popadněte výzbroj v podobě tužky, vydejte se na čtverečkové bitevní pole a za pomoci svých křížků nebo koleček zlikvidujte soupeře. Oblíbená hra ze školních lavic se vrací ve své počítačové podobě. Hra je českého původu a obsahuje řadu možností nastavení.
60

Piškvorky

Platforma: Freeware

Stáhnout

Piškvorky Vzpomínky na vzdělávání mě děsí. Možná jsem potkal příliš mnoho nervózních pedagogických hybridů, kteří přesluhovali místo toho, aby šli do důchodu nebo rovnou do krematoria. Snad mě jen nehorázně štvalo biflování zbytečných informací, které většina lidí stejně zapomene hned potom, co se je naučí. Asi jsem měl pocit, že mě chce škola spoutat, dát mi okovy, zařadit mě do stáda společnosti a já nekonformní člověk se tomu nechtěl podřídit. Vždy jsem toužil být svůj, žít bez konvencí. Snad mě nevyhovovalo, že jsem byl často ve třídě lidí, s nimiž jsem vlastně nikdy dobrovolně být nechtěl a přitom nebyla téměř žádná možnost úniku.
Veškerá revolta mi tehdy byla blízká. Kouřil jsem na školních záchodech, chodil za školu... Učení jsem příliš nedal a společně s kamarády, co na tom byly podobně, jsem si snažil nadmíru školní nudy zkrátit všemi možnými prostředky. Jedním z těch, které znají asi všichni lidé u nás, byla jednoduchá hra k níž je potřeba jen tužka a čtverečkový papír - piškvorky.


PiškvorkyGamesa, jíž vám chci dnes tímto článkem představit, je konverzí klasických piškvorek na monitory hardwarové platformy PC a jmenuje se jednoduše - Piškvorky. Jejím autorem je Petr Laštovička, vývojář mající na svém programátorském kontě již řadu games všeho druhu. Jmenujme například předělávku hry Jewelery nazvanou Jewel, RPG v textovém režimu Bludiště, remake Sokobana s více než třemi tisíci levely nebo předělávku oblíbeného hledání min.Herní software z dílny Petra Laštovičky je zdařilý a často nabízí více funkcí a možností než původní předělávané hry či konkurenční software. Ani dnešní "Piškvorky" nejsou výjimkou, ale nejprve připomenu jaká jsou základní pravidla této jistě zábavné kratochvíle. Tak tedy...


Piškvorky Dva hráči střídavě vepisují do čtvercové sítě znaky. Jeden z nich má křížky, druhý kolečka. Vyhrává ten, kdo vedle sebe umístí nejméně pět svých symbolů ve vodorovném, svislém nebo diagonálním směru. To jest celé. Logicky si však hráči svými znaky snaží vzájemně zabránit v tom, aby soupeř takovouto řadu symbolů vytvořil a tak záleží i na tom, kdo je chytřejší a kdo má větší štěstí.Piškvorky Petra Laštovičky umožňují svést čtverečkovou bitvu proti počítači i proti živému soupeři, pokud ho máte někde poblíž. Zároveň nabízí tzv. demo, kdy za obě strany hraje počítač. Hrajete-li proti PC, lze si nastavit obtížnost a navíc je možno oběma hráčům nastavit intervaly k promýšlení tahů. Pro počítač lze zvolit vlastní umělou inteligenci. Standardně je používán Pbrain-Pela, ale na adrese http://gomocup.wz.cz si lze stáhnout i další.


Piškvorky Je tu nabízeno i nastavení jazykového prostředí (angličtina x čeština), zobrazování souřadnic, kontrolování časových limitů či dělení počtu tahů dvěma. Dále je zde alternativa uspořádat turnaj pro dvě umělé inteligence, které si sami vyberete (viz výše zmíněná adresa, kde si lze inteligence stáhnout). Samozřejmostí Piškvorek Petra Laštovičky je prohazování hráčů, převracení hracího pole, nastavení počtu políček, ukládání i načítání pozic, listování v provedených tazích, ukázání posledního tahu a další vymoženosti.Jednou ze zajímavostí je i měnění vzhledů dle vaší libosti. Při nich jsou nahrazeny i používané znaky, takže není vždy nutné hrát s křížky a kolečky. Dokonce je zde tzv. GO-MOKU vzhled, kdy se znaky vpisují na čáru čtvercové sítě.Pokud jste dostali chuť, rozdat si piškvorky na virtuálním papíře, je hra představená touto recenzi jako stvořená pro vás!


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

73 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 45 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Najdete na iDNES.cz