Pařba - český předchůdce Commandos?

  12:00aktualizováno  15. srpna 2004 12:51
Pakliže jste na našem serveru postrádali pořádnou turnbased strategii, dnes vaše trápení nejspíše skončí. Pařba je ideálním příkladem toho, jak jsou české ručičky šikovné, hra má totiž vše, co byste od pořádné strategie nejspíše čekali. A pozor, mluví česky!
50

Pařba

Platforma: Freeware
Výrobce: Petr Hejnys

Stáhnout

Pařba

Stejným způsobem jako Zastřel si svého tučňáka se k nám do redakce dostal (pro vysvětlení, došel emailem) i tento výrazně povedenější kousek. Přestože je hra, jak sám autor Petr Hejnys uvádí, více než pět let stará, není to na ní vůbec poznat. A tak tento strategický počin, který původně vznikl jako maturitní práce z informatiky, nabízíme našim čtenářům ke stažení s velkým doporučením. Proč? To se dozvíte v další části recenze.

Že neuhodnete, co se stalo krátce po spuštění hry? . . . . . Nebudu vás déle napínat, hra na mě česky promluvila. Tím jsem byl hodně překvapen, neboť jsem opravdu nečekal, že program starý přes pět let toto dokáže. To však byl teprve začátek toho, co každého, kdo si zkusí Pařbu stáhnout a zahrát, čeká.

Už i samotné menu je velmi pěkně zpracované, grafika jako z obrázku, přehlednost ucházející. Vybrat si můžete z mnoha voleb, přičemž nás samozřejmě zajímá především ta s nabídkou startu hry. Vedle toho si můžete nastavit rychlost pohybu jednotek, obtížnost, jeden ze tří módů, které hra podporuje a další. Možností je opravdu velká spousta. Jak jsem ale řekl, předpokládám, že většinu z vás bude zajímat jen ono tlačítko START, a proto se vrhnu přímo k popisu samotné hry.

Pařba

Znáte-li komerční tituly Commandos či Desperados, nebude vám tato hra vůbec cizí. Dokonce se nebojím vypustit do světa spekulaci, že autoři oněch slavných Commandos se v této hře inspirovali, neboť v mnoha herních prvcích Pařby poznávám právě kousky této legendární realtime strategie. Už samotný začátek, kdy vám je v rámci breefingu představen úkol, který budete v té či oné misi se svým vojskem plnit, je v Commandos zkopírován :-) Ale teď vážně. Jak jsem zmínil výše, hra je rozčleněna na mise, přičemž v každé z nich máte jiný úkol (povětšinou však složený z nutnosti zabít všechny nepřátele, dostat se z místa A na místo B, atd.). To však není zdaleka vše, během jednotlivých misí můžete sbírat nejrůznější předměty a i s nimi poté operovat. K dobru vám může být lékárnička, steroidy, nejrůznější zbraně a další, víceméně z ostatních současných her známé předměty.

Dalším příjemným zpestřením hry jsou různé objekty, na které můžete během své poutě za vítězstvím narazit. Ať už se jedná o bedny obsahující mnohý arzenál, budovy s podobným překvapením nebo jen mystické kříže. Pařba

Ovládání kombinuje klávesnici s myší a je popsáno v helpu hry. Ovšem i bez prostudování tohoto dokumentu si myslím, že byste je měli po pár minutách zvládnout. Obrazovka je pak rozdělena na dvě části, v té větší se odehrává samotná hra a nalevo je pak jakýsi panel, kde můžete vybírat z akcí, které budete chtít provést. Teď si uvědomuji, že jsem nezmínil jeden podstatný fakt a sice, že hra je na tahy, podobně jako dodnes populární X-Com: Terror from the Deep. Ačkoliv nemám turnbased hry příliš v lásce, v Pařbě sem tomuto stylu přišel docela na chuť, celkové zpracování je vskutku chvályhodné.

Co vám budu povídat, pakliže jste pozorně četli předchozí text, nejspíše vám je předem jasné, jaké že bude můj výsledný verdikt. Opravdu, jinak než kladně se tato hra hodnotit nedá. Příjemná grafika, kouzelné zvuky a hudba (ještě jednou podotýkám, že hra obsahuje dostatek mluveného slova v češtině!), hratelnost totální. Berte všemi deseti!!!

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

62 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 108 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Najdete na iDNES.cz