Pandemic 2 - virová apokalypsa

  2:00aktualizováno  2:00
Nikoliv obranu lidstva, ale útočící virus budete kontrolovat v této přitažlivé god-like strategii. Co začíná jedním kýchnutím kdesi v Brazilii může skončit zapsáním lidstva do Červené knihy ohrožených druhů.
70

Pandemic 2

Platforma: Freeware
Výrobce: Dark Real Studios

  • Simulace virové apokalypsy - je třeba říkat více?
  • Madagaskar
  • Atmosféra měla být lepší
  • Logické kiksy

Stáhnout

pandemic_poster

pandemic_01Je velká pravděpodobnost, že čtenáři těchto řádků se řadí mezi ty šťastné generace, které nepoznaly hrůzu světových pandemií, z nichž poslední udeřila v letech 1968-1969. Všichni si ale zřejmě pamatujeme paniku kolem H5N1, která nastala před necelými dvěma lety. Pokud jste tehdy na rozdíl od většinové populace neskupovali nefungující léky a nezásobovali svůj protiatomový kryt čerstvými zásobami, ale naopak jste si říkali, že by bylo fajn řídit postup viru, pak si dnešní hru zamilujete.

Na jednoduché mapě světa rozdělené mezi několik regionálních celků (Česko je v East Europe...) je do jednoho z těchto celků umístěna vaše nemoc. Cílem je rozšířit ji na každý kousek planety a zbavit matičku Zemi jednou provždy lidského plémě. K tomu vám však nebude stačit jednoduchá rovnice “vytvořím co nejvražednějšího bastarda“, je nutné postupovat velmi obezřetně.

pandemic_02Státy mají několik důležitých vlastností. V prvé řadě mezi nimi probíhá cestovní ruch – máme zde letiště a přístavy, mezi kterými pendlují letadla a lodě.  Nemoc se šíří pouze skrze tuto dopravu – jakmile stát uzavře svoje letiště a přístavy, není ŽÁDNÁ šance, že by na jeho území pronikl jakýkoliv přenašeč.

Nemoc samotná zpočátku totiž vůbec nepoutá pozornost. Na výběr máte mezi virem, který je nejvíce infekční ale má nevýhody do různých typů podnebí, dále pak bakterií, která má bonus k odolnosti lékům, a nakonec parazita, který je nejhůře detekovatelný. U každého z nich nemoc postupně vylepšujete “ evolučními body“, které vám přibývají s postupem nemoci světem.

Body můžete investovat do několika kategorií. První a nejroztomilejší jsou efekty nemoci. Od prostého pocení a zvracení se můžete dostat až k devastující nekróze, slepotě, šílenství nebo autoimunitním účinkům. Svou vlastní nemoc si každý satan mezi vámi bude moci vyprofilovat jak bude chtít – není problém kombinací nekrózy, šílenství a demence udělat regulérní “zombie virus“.

pandemic_03Kromě nemocí je nutné vybrat si, jak se nemoc bude přenášet (krysy, hmyz, voda, vzduch) a jak bude odolná vůči podnebí a lékům. Každá z těchto vlastností má dopad na “viditelnost nemoci“ a tedy míru protiopatření, které státy zvolí. Ideální strategií tedy je vytvořit pouze lehce infekčního parazita, který způsobuje přinejhorším horečky, pak chvíli počkat než se nenápadně rozšíří do celého světa – a pak za nastřádané body rychle “evolvovat“ a nastartovat konec světa.

S tím bohužel souvisí i fakt, který hru stál 10 až 20% z hodnocení. Problémem totiž je, že Pandemic 2 je hodně založeny na náhodě a velkou část hry se budete jen pasivně dívat na obrazovku. Je to manager evoluce viru (inteligentního designu...), šíření viru samotného ale neovládáte. Leckdo by Pandemic 2 mohl označit spíše za interaktivní aplikaci než za čistokrevnou hru.

Stejně tak se hra nechová ani za mák realisticky. Pominu-li tu věc s uzavřením letišť a přístavů (ve skutečném světě virus přenášejí i ptáci, a ti, mám dojem, letiště příliš nepoužívají), pak je tu například Madagaskar. Radím vám dobře, pokud chcete přežít konec světa, přestěhujete se tam, protože tamní vláda velmi ráda uzavírá přístup do země ve chvíli, kdy na druhém konci světa kdosi zakašle.

Navzdory určitým nedostatkům a podvyužitému nápadu se ale jedná o kvalitní god-like strategii a těším se, že lidé z Dark Realm Studios někdy přijdou s ještě propracovanějším pokračováním. Podobně jako je v DEFCONu příjemné smažit velkoměsta atomovkami, tak je stejně příjemné rozsévat globální zkázu dokonalým virem. Dočtěte ty články o aktuální chřipkové epidemii a hybaj zničit svět!

PS. Na závěr jedno technické upozornění – tato hra je ve Flashi. Recenze na Pandemic 2 je určitým pokusem recenzovat na Plných hrách komplexnější flashový titul, což je něco, na to se bratrské Onlinehry.cz příliš nezaměřují. Čili se třeba vyjádřete v diskuzi, má-li to podle vás smysl a je-li vůbec Pandemic 2 oním komplexnějším titulem.

Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

59 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 44 čtenářů

Témata: Země (planeta)

Nejčtenější

Další z rubriky

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz