Pacworld - žrout pro začátečníky

  12:00aktualizováno  9. ledna 8:14
A máme tu (k mému i vašemu překvapení) další Pacman klon. Pokud nemáte na starosti nic jiného než psaní úkolů a jiných činností a hry zase tak moc nehrajete, tak vás to bude bavit. A pokud máte problémy s dohráním všech svých her, tak u PacWorldu si svou reputaci napravíte. Pacman a duchové jsou připraveni, stačí jen spustit.

Pacworld

Platforma: Freeware
Výrobce: Johannes Wahlroth

Stáhnout

PacworldTak jsem se zase jednou zařekl. Už dlouho si slibuji, že budu různé druhy Pacmanů recenzovat jen vyjímečně. Vždyť je hraji skoro pořád, divím se, že se mi ještě nezprotivily. Řekl jsem si: Tak a dost, Pac-man klony už vyjímečně, v době mého herního sucha (což je mnou naprosto nenáviděné období, kdy vycházejí pro mou osobu neatraktivní hry, a to je hrozné utrpení).

Není to sice přímo předsevzetí, ale takhle brzy jsem ho porušit nemusel. Tohoto Pacmana jsem objevil ve vyhledávači, zrovna když jsem hledal něco úplně jiného. Nicméně jsem se na ten web podíval, jen tak, ze zvědavosti a nezávazně. To jsem zřejmě dělat neměl. Design byl pěkný a pod záštitou jednoho serveru o programování, prezentoval ryze amatérský výtvor. Samozřejmě Pacmsn klon. Stačilo pár lákavých větiček a už jsem se dal do downloadu. Ten se nabízel prakticky ve dvou variantách. Buď .zip soubor nebo instalační soubor. Rozhodl jsem se pro nepříliš větší instalaci, jelikož nemám příliš rád rozbalování souborů do složek. Bohužel je to ale povinná rutina. Těsně před spuštěním jsem se ujistil o jedné věci, bude se to recenzovat rychle, čili bude článek brzy hotový. A autorovi hry to udělá radost (já bych ji také měl, kdyby někde uveřejnili moji vlastní hru, pokusím se ho zkontaktovat).

PacworldA co nám PacWorld nabízí? Tentokrát se Pac objeví ve dvanácti levelech v šesti světech, což je první věc, která mě zaujala. Že by konec monotónosti? Uvidíme, na screenshotech to vypadalo velice vábně. Pac je tentokrát velký cestovatel. Objeví se v lese, v zemi věčného ledu a sněhu, (trochu přeháním :-) ) ve městě, vyžere si svou dávku bludiště také v noci, na poušti a v zemi ohně. Navštívíte toho mnoho v hodně krátké době.

Po spuštění jsem zjistil, že staří známí duchové s vámi žádnou hru na honěnou příliš hrát nebudou. Jsou totiž hrozně pomalí. Klidně si můžete uhýbat jak chcete, málokdy vás chytí. A to ještě není to hlavní, na všechny levely máte vždy k dispozici tři životy. Musím ale uznat, že mi to vyhovovalo. Takhle hladký průběh hry jsem skutečně neočekával. Aby to ale nebylo tak jednoduché, musíte sebrat klíček od zamknuté části, ve které je vždy schováno několik puntíků, které samozřejmě musíte sebrat. Klíček se ale objeví až po chvíli. Prostě malé zpestření, které potěší. Všech dvanáct levelů jsem dohrál na první pokus. Podíval jsem se schválně na systrayové hodiny, jak dlouho mi jejich zdolání zabralo času. Nakonec jsem zjistil, že to bylo celkem slušných čtyřicet minut. (Ano, jednou jsem přišel o všechny životy.) To mě potěšilo. A ještě jsem získal další úlovek v podobě dokončené hry.

PacworldKrátce ke zpracování: Grafika je amatérská, to je vidět, ale třeba herní statusové menu je docela povedené, přehledné a praktické. A ve světě s ledem třeba místo puntíků sbíráte vločky. To jsem ještě v žádném klonu neviděl a velice mile mě to překvapilo. Nejhezčí svět je určitě Oheň. Ozvučení je docela roztomilé, zřejmě udělané na keyboardu, ale některé zvuky jsou velice pěkně udělané, vhodné k pousmání. Pro začínající programátory je na homepage k dispozici zdrojový kód, což je velmi praktické, pokud se chcete něčemu přiučit.

Tento Pacmanův klon bych doporučil naprostým začátečníkům - juniorům, či jako oddychovku v práci, či ve škole, (samozřejmě se správným svolením). Ale jednu věc musím opravdu pochválit, tím, že autor uveřejnil délku hry, přšpendlilo mě to k monitoru. Ale místo oznámení mi chyběla nějaká hezká gratulace, když už si člověk dá tu “práci” a hru s úspěchem dohraje ...

Tak, a nyní před čtenáři Plných her prohlašuji, že si dám od Pacman klonů delší odpočinek. Je jich totiž opravdu hodně, a já už jich hrál snad ještě víc.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz