PacMan 3D - slavná arkáda se vrací

  12:00aktualizováno  4. února 12:30
Je tomu už hodně dávno, co světlo světa poprvé spatřila slavná arkáda PacMan, ale až teď, na přelomu tisíciletí, se skupina Crystal Interactive konečně rozhodla přidat do PacMana třetí rozměr a nový slušivý kabátek.

PacMan 3D

Platforma: Freeware

Stáhnout

PacMan 3D

Před mnoha a mnoha lety, za devatero řekami a devatero jezery, za devatero městy a devatero kopci, vymyslel jeden chytrý pán zajímavou a velice hratelnou počítačovou hru. Nakreslil bludiště a umístil do něj kupy kuliček, malou, veselou postavičku a několik zlých kulatých příšer. Když jí dal jméno PacMan, určitě nevěděl, že se jeho hra stane jednou z nejslavnějších arkád, které kdy spatřily světlo světa. O mnoho let později, na Silvestra posledního roku druhého milénia, přidali Crystal Interactive PacManovi třetí rozměr a svou novou hru nazvali, jak jinak, PacMan 3D.

Vaše postavička musí, jako v původním PacManovi, ve čtyřech po sobě jdoucích levelech vysbírat všechny trojúhelníčky, které jsou rozházené po zemi. Protože ale autoři svou hru obdařili i třetím rozměrem, budete muset i vyskakovat a přeskakovat, takže vaše úloha rozhodně nebude záviděníhodná. K tomu všemu ještě autoři samozřejmě nezapomněli na zlé hnědé kulaté obludy, pro než jste výtečnou pochoutkou, a nemohou se dočkat až si na vás smlsnou. A do třetice všeho špatného - hned v prvním levelu na vás bude mezi "ostrůvky" s trojúhelníčky čekat sopečná láva, v níž rozhodně není radno se koupat.

Abych vás ale od PacMana 3D neodradil hned ze začátku, musím vám prozradit, že každý ze čtyř levelů se může pyšnit osobitým designem i zpracováním, takže se jen tak neokouká a nebudete při neustálem opakování hry funět zlostí. Než totiž úspěšně projdete PacMan 3Dvšemi čtyřmi levely, budete se muset obrnit velkou dávkou trpělivosti, dostat do rukou cit, koupit novou klávesnici a požádat štěstěnu, aby s vámi ještě chvíli zůstala :-).

Technické zpracování hry je tak trochu rozporuplné a to hned z několika důvodů. Velikost instalačky PacMana je totiž jen něco přes jeden megabyte, čimž se dají vysvětlit zejména drobné nedostatky v překrývání textur (občas dokonce textury chybí a hra zobrazuje jen BMPčkové pozadí), škaredé černé hrany vyznačující obrys vaší a cizích postaviček atd. Zvuky a hudba se tradičně přehrávají z MIDI souborů, nemají tedy žádnou oslnující kvalitu, ale do freewarovky, jako je tahle, bezvadně zapadnou a skvěle utvářejí zábavnou atmosféru.

Téměř nejdůležitější klávesou hry je mezerník (neboli Space), jímž ovládáte pohyb postavičky do přidaného třetího rozměru, tedy nahoru. Pakliže například potřebujete přeskočit lávové jezírko, stisknete mezerník a pohybem klávesových šipek určite "místo dopadu". Diskutabilní je možnost ovlivňovat šipkami i směr letu, tzn. zatáčet s postavičkou i ve vzduchu. Prakticky by to bezesporu možné nebylo, nicméně tady vám to leckdy i zachrání kůži. Bohužel i tady narážíme na jistý nedodělek, přesněji programovou chybu. Někdy se totiž stane, že se omylem přiblížíte příliš blízko lávě, což by ani samo o sobě nevadilo, ale hra si například po sekundě nečinnosti vzpomene, že jste překročili povolenou hranici a zčista jasna vám postavičku "utopí". Jinak ale třetí rozměr přidává hře tu správnou "šťávu", PacMan 3Dnapříklad když musíte pro poslední trojúhelníček vyskákat po několika schodech, seskočit o úroveň níž (myšleno výškovou úrovneň) nebo přeskočit překážku.

Možnost skákat oceníte i při vyhýbání se střetu se zlými hnědými koulemi, které můžete velice efektně přeskočit, aniž byste si způsobili jakoukoliv újmu na zdraví (bohužel se často stává, že vás koule efektně sežere, protože jste pozdě zareagovali :-)). Oproti PacVenture (taktéž variace PacMana) je navíc na PacManovi 3D dobré to, že obludy nemění směr svého pohybu po hracích políčkách, takže si můžete lehko propočítat tu správnou chvíli, kdy můžete neohroženi sesbírat cenné trojúhelníčky nebo přeběhnout do další "místnosti".

Tvůrcům se také do PacMana 3D podařilo vměstnat čtveřici různých kamer, mezi nimiž se můžete velice jednoduše přepínat a přestože ta standardně navolená je bezesporu ze všech nejlepší, je jen na vás, která vám bude více vyhovovat a která vám pomůže co nejlépe se ve hře zorientovat.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Najdete na iDNES.cz