PacIn:Nermessova Pomsta - dočkali jsme se

aktualizováno 
Nevíte, co koupit známému k Vánocům? Co takhle českou indie hru PacIn. Po mnoha letech čekání ji tady máme - v plné kráse a za lidovou cenu.
82

PacIn: Nermessova Pomsta

Platforma: Shareware
Výrobce: Fiolasoft

  • adventurní i pacin mód
  • chytlavý příběh
  • rozsáhlé
  • povedená grafická stránka
  • jen placené
  • někteří bossové a jejich obtížnost

PacIn: Nermessova pomsta

Ke hře není k dispozici demo ani jiný stažitelný obsah. Jde o shareware projekt, který můžete zakoupit z oficiálních stránek.

PacIn: Nermessova pomsta

PacIn jsme všichni tak nějak pohřbili, párkrát reinkarnovali, pověsili mu na krk ceduli Duke Nukem:Forever české nezávislé scény a on se i tak vrátil. Celá řada přišlíbených dat vydání nevyšla a některé dokonce o několik let. To ne proto, že bych chtěla PacIn:Nermessova pomsta hned na úvod pomluvit. Spíše abyste si sami dokázali představit, jak silnými porodními bolestmi hra prošla, než se skutečně dostala k nám. Ono když to vezmeme z druhého konce, takto ambiciózní a rozsáhlý projekt, jaký si hned na počátku Fiolasoft načrtl, se v českých amatérských podmínkách jen tak nevidí. A je rozhodně pochválení hodné, že i po tom, co byli mnozí silně skeptičtí, kluci z Fiolasoftu k PacInovi sedli a prostě ho doprogramovali, namluvili a vydali. A rozhodně se nedá říct, že by ho nějak odflákli.

Nejprve si pojďme říct, cože to vlastně ten PacIn je. Jedná se o rasu, ohrožovanou zlým Nermesissem. Ve hře se konkrétně převlékneme zaPacIn: Nermessova pomsta červeného Luzíra, jehož úkolem je zachránit zbylé paciny, kteří byli Nermsissem uneseni. Po celou dobu ho budou stíhat temné síly a arkádové mise budou protkány příběhovými intermezzy podávanými formou vyprávění starce menší družině pacin dítek.

Také samotná hratelnost jde rozdělit do dvou kategorií - jednak jsou to adventurní pasáže. Jednou takovou hned začnete a ve shora viděném světě budete mít za úkol bavit se s místními, plnit rozličné questy a seznamovat se interaktivně s příběhem. Tyto chvíle jsou ale v minoritě v porovnání s pasážema, které připomínají klasického Pacmana - a u toho se také velmi silně inspirovali. U kopie to ale nezůstalo a tak se setkáváme s celou řadou přidaných prvků - teleporty, originální nepřátelé a pak také bonusy. Rozděleny jsou do několika kategorií a objevují se vždy jen na malou chvilku v bedničkách a zajistím vám třeba větší rychlost pohybu, obranný štít - ovšem pozor, mohou i uškodit.

Co mně velmi mile překvapilo, to je důraz na detail a propracované rozhovory. PacIn: Nermessova pomstaJejich literární kvalita byla na velmi dobré úrovni a to samé lze říct i o dabingu. Prakticky každá herní obrazovka je také do nejmenších detailů vymazlená co se gamedesignu týče. Spousta NPC v reálných situacích (pán krmící ptáčky, dva u ohně), důmyslné bludiště, kde není výsledek na první pohled vidět ta jedná správná cesta. A pak je samozřejmě nutné pochválit grafiku, která této detailnosti ještě přidává - stromečky jsou vybarveny do nejmenších detailů, střídající prostředí jsou barevné, nápadité a vždy přinesou nové nepřátele a mnoho dalšího. Zkrátka jsou na tom ty dlouhé měsíce vývoje vidět a výsledek není vůbec špatný!

Abychom ale nebyla přehnaně nadšená a známku, která visí nad recenzí si dokázala nějak obhájit, je nutné podotknout, že na některých místech již bylo znát, že vznikly před řadou let a tomu v některých fázích neodpovídají ani některé grafické prvky. Zároveň si nedovedu představit projít hru jednímPacIn: Nermessova pomsta dechem od začátku do konce - ono se to pacmanování přeci jen okouká a občas vám náladu zkazí i souboje s bossy. Ty jsou vzásadě povedené, místy ovšem frustrující a to obtížností.

A teď k tomu hlavnímu - hra není zdarma. Za měsíce vývoje si autoři řekli, že by si zasloužili 150 Kč za digitální distribuci hry, 300 Kč v případě, že stojíte o krabicovou verzi, která přijde poštou. Při koupi si dobře rozmyslete, jestli vám podobný styl her sedí - ony se dneska už i indie hry začaly vydávat spíše směrem pompézních 3D titulů, což by v případě PacIn:Nermessova Pomsta mohlo vyvolat zklamání. Na odreagování jde ale o výtečný titul a ještě jednou zdůrazňujeme, že čeští autoři odvedli opravdu výbornou práci.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

82 %

Hodnocení čtenářů

82 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 190 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Najdete na iDNES.cz