Outland 17: Void Of Liberty je variace na slavnou tahovku X-COM

  14:00aktualizováno  14:00
Tahová strategie v duchu slavného X-COMu Outland 17 kombinuje dva na první pohled neslučitelné žánry. Historické pozadí amerického boje za nezávislost a futuristické sci-fi. Jak se střílí z laserových mušket, nikde jinde nezjistíte.
80

Outland 17: Void Of Liberty

Platforma: Freeware
Výrobce: Grenade Tree Games

  • zajímavé propojení historie a sci-fi
  • slušná grafika
  • podařená kopie X-COMu
  • nepochopitelný systém sektorů
  • nefér chování hry (často vám do zad pošle nepřátelské posily)

Stáhnout

Outland 17: Void Of Liberty | foto: Jan Hanáček, Bonusweb.cz

Outland 17: Void Of Liberty

Po obrovském komerčním i kritickém úspěchu obnovené série X-COM není žádným divem, že se na herní scéně objevují nové tituly, které se snaží jít ve šlépějích této skvělé tahové strategie. To je i případ Outlandu 17. Ačkoliv je na hře zřejmé, že je primárně vyvíjena pro dotyková a přenosná zařízení, její obsahově velmi rozsáhlé demo si můžeme vyzkoušet i na PC.

Outland 17: Void Of Liberty

V Outlandu 17 se veškeré dění a válčení dá rozdělit na několik spolu propojených herních prvků. V jednom obsazujete nové planety, pátráte po hvězdných sektorech a hledáte nové bojové mise. V tom dalším zkoumáte nové vybavení a nakládáte na své vojáky další a lepší brnění a zbraně. No a v tom posledním jde o to natřít to protivníkům na bitevním poli. Prostě klasika.

Outland 17: Void Of Liberty

Outland 17 se odehrává v tak trochu podivném alternativním vesmíru, kdy sice na jednu stranu létáte s vesmírným křižníkem z planety na planetu, ale nějakých futuristických zbraní se nedočkáte. Místo toho střílíte z mušket a vaši svěřenci na sobě mají oblečky jako z osmnáctého století. Hra totiž kombinuje sci-fi žánr s některými reáliemi americké občanské války. Je to zvláštní, ale originální nápad a nakonec je třeba přiznat, že baví.

Outland 17: Void Of Liberty

O taktické bitvy tady jde především, a tak se na ně podíváme důkladněji. V souladu se standardy tohoto žánru mají vaši vojáci různorodá povolání, která jim dovolují vykonávat určité akce. Sniper je přesný s puškou (nedávejte mu kulomet) a dokáže nepříteli uštědřit vysoké zranění a kritický zásah, ale to ho stojí jedno kolo. Expert na demolice se soustředí na házení bomb a šrapnelových granátů a třeba voják s brokovnicí může obětovat svoje akční body za zvýšení odolnosti.

Outland 17: Void Of Liberty

Nepřátel bývá více než vašich vlastních sil a také mají mnohem vyšší počet životů. Mnohdy vás hra překvapí i tím, že vám v animaci nasměruje několik protivníků za záda. Většinou bojujete se soldáty z cizích frakcí a ti stejně jako vy oplývají slušnou zásobou výbušnin a jejich muška také není k zahození. Obtížnost je tedy dost vysoká.

Outland 17: Void Of Liberty

Bohužel je to dáno i jedním nepochopitelným herním principem. Jde o to, že herní plocha je rozdělena na několik menších sektorů. Na tom prvním stojíte vy a na tom posledním vaši protivníci, přičemž přejít z jednoho do druhého lze jen středem bojového pole a navíc to stojí všechny akční body.

Když tedy chcete vyslat člověka řekněme s mečem, musí se zastavit pokaždé, když chce dojít blíže k nepříteli a přejít z jednoho sektoru do druhého. Díky tomu jsou některá povolání (třeba právě specialista pro boj na blízko) naprosto nepoužitelná, protože než doběhnete k protivníkovi, uběhnou tři kola, během kterých do vás pálí.

Outland 17: Void Of Liberty

Na herní styl Outlandu 17 je třeba si zvyknout a některá rozhodnutí autorů zkrátka bez výhrad přijmout. Celkem slušná grafika a prezentace vůbec dává znamení, že to se hrou myslí vážně a propojení historického zázemí a sci-fi je rozhodně neokoukané. Takže rozhodně palec nahoru.

Na stránce Game Joltu si můžete stáhnout i verzi pro Mac OS X.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

57 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 4 čtenářů

Témata: UFO

Nejčtenější

Další z rubriky

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz