Outer Ridge - nekonečný boj s asteroidy

  12:00aktualizováno  12:32
Nezachraňuješ planetu od všivých mimozemšťanů, ani lidstvo od neodvratitelné zkázy. V Outer Ridge bude bohatě stačit, když se usadíš do kokpitu vesmírné kocábky a nenecháš se rozdrtit rojem asteroidů. Dobrou mušku!

Outer Ridge

Platforma: Freeware
Výrobce: John McCarthy, Karsten Koch, Robin Ward

Stáhnout
Outer Ridge

Outer Ridge patří do rodiny klasických akčních stříleček, které si na nic nehrají. Žádný příběh, žádné zachraňování planety od všetečných mimozemšťanů, zkrátka - posadí vás do kokpitu vesmírného plavidla a ukaž co umíš, hráči.

Ještě než začne samotná hra, čeká na vás soubor setup.exe - tolik známý z her pod operačním systémem MS DOS. Nemusíte se bát, Outer Ridge funguje spolehlivě i pod Windows 98, pouze zvukové efekty jsem musel oželet. I když vlastním originální Sound Blaster, z bedýnek se ozývalo akorát tiché šumění. Druhou podporovanou zvukovou kartou je Gravis Ultrasound, ostatní se můžou jít zahrabat, což je docela škoda. Ale ani se tomu nedivím, při pohledu na rok výroby (1995) se vše vysvětluje. Chytré hlavičky správně vytušily, že rozlišení se pohybuje ve velikosti 320x400 bodů.

Takže jak Outer Ridge vypadá? Sedíte v kokpitu jakéhosi vesmírného letounu, nijak se nepohybujete, pouze se klávesnicí či myší otáčíte na všechny strany. Nejedná se tedy o "opravdické" 3D, kdy plujete prostorem, Outer Ridge zde se pouze otáčíte a loď jakoby "stojí" na jednom místě. Okolo vás poletují asteroidy různé velikosti a rychlosti. Vaším úkolem je sestřelit stanovený počet asteroidů, což vás zřejmě přenese do dalšího kola. Zřejmě proto, jelikož se jedná o shareware a další epizody si musíte dokoupit. Mně totiž po splnění mise začalo akorát blikat "mission 100%", ale nic se nestalo. Pravdou je, že jsem příliš nepátral, jestli je to omezením hry nebo omezením mým.

Outer Ridge lze ovládat jak na klávesnici, tak na myši - nebo kombinovat, což mi připadá jako nejlepší řešení. Tlačítkem na myši či mezerníkem spustíte dávku z kanónů s neomezeným počtem nábojů. Dobré mi přišlo, že střely létají jaksi poněkud obloukově, čili se nenechejte zmást červeným zaměřovačem uprostřed obrazovky. Z rozstřelených asteroidů často vypadne nějaký ten bonus v podobě štítů a lepší střel do kanónů. Bonusy se ovšem velmi těžko zaměřují, musíte se totiž s lodí natočit tak, aby do vás narazily a vy vyzískali některý z pozitivních efektů.

Levý horní roh vyplňuje něco jako radar, pravý také, jenom s tím rozdílem, že levý funguje tak do deseti metrů a pravý do sta. Outer Ridge Hodnoty jsem si samozřejmě vymyslel, důležitější je informace, že ten pravý zobrazuje poněkud globálněji a dává tak podrobnější přehled o stávající situaci. Položka "Score" opravdu není placenou reklamou jednoho časopisu, ale vyjadřuje údaj o dosaženém počtu bodů, ale to jen tak na okraj... :-).

Ptáte se, jaké překážky vám Outer Ridge staví do cesty? Předně již zmíněné asteroidy, které se rády střetávají s vaší vesmírnou kocábkou. Podle autora by vás měly občas provětrat i nepřátelské křižníky, ale berte to trochu s rezervou a s razítkem "přísně tajné", takže to nikomu neříkejte. Volba obtížnosti potěší.

Otázkou zní, proč si stáhnout právě Outer Ridge? Odpověď zní - jedná se o nenáročnou gamesu na postřeh, která určitě neurazí. Pokud stahujete více malých her s tím, že si pak vyberete tu nejlepší, klidně zařaďte Outer Ridge na váš seznam. V opačném případě se poohlédněte po něčem jiném v příslušné sekci, naleznete tam lepší. Přece jenom, čas je neúprosný (a k hrám obzvlášť).

Autor:
 
Témata: Asteroid

Nejčtenější

Další z rubriky

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Najdete na iDNES.cz