Ocean Battle - pádě lodě na scéně!

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 2:38
Jakou hru si vybavíte, když řeknu slova ""Smoljak"", ""Svěrák"" a ""Marečku, podejte mi pero""? Doufám, že především u studentů oblíbený ""ubíječ nudného času ve škole"", čtverečková hra ""Pádě lodě"", bude tou, která vás napadne jako první. No a pokud do vás vrtá nostalgie, stáhněte si freewarovku Ocean Battle, povedený simulátor lodních bitev!
60

Ocean Battle

Platforma: Freeware
Výrobce: Boris Zápotocký

Stáhnout

Ocean Battle

Freewarovka Ocean Battle vznikla na blízkém Slovensku a budu-li ještě konkrétnější, autorem je Boris Zápotocký. Že Vám toto jméno nic neříká? Eh, mně také ne, ale to vůbec nevadí. Každopádně, od slovenské hry bych čekal, že veškerý text bude ve slovenštině, nebo jak je v poslední době stále častější, v češtině. Všudypřítomnou angličtinou jsem tak byl nemile překvapen, neboť jsem přesvědčen, že autor tak přišel o stovky hráčů z českých luhů a hájů. Na druhou stranu, spoustu hráčů tím nejspíše získal - přeci jen je angličtina na Internetu asi nejpoužívanější.

Ale zpět ke hře samotné. Předpokládám, že systém čtverečkové hry "Pádě lodě" znáte všichni, proto provedu jen malou rekapitulaci. První krok spočívá v umístění specifických tvarů lodí na hrací pole podle předem stanovených pravidel. Jednotlivé tvary se nesmějí dotýkat, ani jednou stranou. To samé provede váš protivník - v tomto případě počítač. Je logické, že ani vy ani on neví, na jakých pozicích je flotila umístěna. A právě v tom spočívá podstata Ocean Battle - vaším úkolem je odhalit (resp. odstřelit) jednotlivé prvky všech lodí dříve, než se tak podaří protivníkovi. Nic víc, nic míň - přesto je to docela zábavné.

Ocean Battle

Ocean Battle má hrací pole standardních rozměrů - 10 čtverečků na šířku (A .. J), 10 na výšku (1 .. 10). Tím pádem máme k dispozici právě 100 polí, na které můžeme umístit jednotlivé lodě. Autor hry jich dal k dispozici celkem 9, přičemž se jedná o čtyři opakující se tvary. Velká loď je jen jedna, malé jsou k dispozici hned čtyři. Správným rozmístěním tak získáte prostor pro matení soupeře a větší šanci na výhru.

A jak je to se samotnou inteligencí protivníka? Co jsem zkoušel, není na tom nikterak špatně. Spíše bych řekl, že je "obdařen" slušným mozkovým potenciálem, neboť jeho výhra bude takřka na denním pořádku. Rozhodně se ale nevzdávejte předem a zkuste si dokázat, že nějaká plechová mašinka vás prostě neporazí. Možná se opakuji, ale opravdu si dejte pozor na to, jak jednotlivé lodě rozmístíte. Stačí zvolit správnou taktiku a výhra je takřka jistá. Věřím, že si poradíte.

Aby hra byla trošku pestřejší než originál, přidal autor dva nové módy. Ten první spočívá ve hře na čas, kdy se snažíte odhalit rozmístění lodí během co možná nejkratší chvíle. Poslední mód je podobný, pouze nejste limitování časem, ale počtem tahů.

Ocean Battle

Grafické provedení nepatří k tomu nejlepšímu, co lze ve světě freewaru potkat. Na druhou stranu, přestože autor zvolil klasický styl Windows, nedá se říci, že by hra odpuzovala. Naopak, je zářným příkladem toho, že i při použití klasických ovládacích prvků se dá vytvořit něco, co hráči ocení. A protože nějaké náznaky grafiky zde přeci jen najdeme, hodnotím tuto stránku Ocean Battle průměrem.

Zvukové schéma u podobných her obvykle nenajdeme a je proto vhodné ocenit, že v tomto případě je tomu právě naopak. Zvuky, respektive hudbu, si můžete aktivovat volbou v menu.

Zhodnotit podobnou hru jako celek není nic jednoduchého. Hra sice není v ničem vyloženě špatná, naopak, dalo by se říci, že vše je propracováno do posledního detailu. Bohužel však nepatří do skupiny her, které se budou líbit všem. Ocean Battle zaujme jen část hráčů, ti však budou stoprocentně spokojeni.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

51 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 27 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz