NUD – dokonalý vzorec?

  0:12aktualizováno  0:12
Sean Chan, autor jedné z nejlepších loňských her Battleships Forever, se vrací s další strategií. Osobně jsem od NUDu hodně očekával, protože Battleships Forever byla úplně první hra, kterou jsem pro Plné hry recenzoval, a také je dodnes nejlepší původní freeware hra, kterou jsem hry hrál. Stejně jako u Battleships Forever zvolil Sean formát strategie. Namísto taktické vesmírné máme dnes ale co dočinění s mnohem jednodušším formátem shora viděné tower defense hry.
70

NUD

Platforma: Freeware
Výrobce: Sean Chan

  • Nutnost chytrého kombinování
  • Nic nového

Stáhnout
NUD_01V každé tower defense hře máte za úkol bránit pevnými palposty určitou omezenou plochu před vlnami nepřátel. Troufnu si tvrdit, že žánr tower defense strategií je mezi freeware vývojáři skoro tak populární, jako žánr vesmírných stříleček. Stačí vám jediná jednoduchá mapa, několik mnohokrát viděných obranných věží a donekonečna se valící stádo nepřátel – viděných navíc pouze ve 2D, takže se vývojáři nemusejí obtěžovat s animací. Tohle všechno NUD obsahuje, namísto zbytečností nicméně přichází s trochu promyšlenějším game designem.

K dispozici máte tři typy věží. Základní nabízí slabší kanón schopný otáčet se do všech stran. Pak je tu warp věž, která zpomalí procházející nepřátele, ale zase ne o moc. A nakonec je tu silnější dělo, ale neschopné otáčení. Každá z těchto věží je později upgratelovatelná. A právě chytré rozmístění věží je klíčem k vítězství.

NUD_01Zatímco většinou se tower defense hry omezují pouze na sběr skóre a valí na hráče primitivní gameplay spočívající v prostém sázení většího množství věží, v ideálním případě tedy takové hry můžete hrát do soudného dne, u NUDu je potřeba mnohem chytřeji plánovat umístění věží. Warp věže je třeba umísťovat na křižovatky pochodujících nepřátel. Těm nemůžete nikdy cestu zcela zatarasit, pouze ji co nejvíce prodloužit. S neotáčivými věžemi na omezené mapě je tedy třeba zapojit už předem dostatek plánování.

K tomu připočtěte velmi příjemnou schopnost hráče urychlit nebo zpomalit hru a vychází vám jednoduchý ale slibný koncept, ve kterém hluchá místa rychle přeskočíte a soustředíte se až na to podstatné. Plynulost si jednoduše nastavíte sami. S postupem levely se navíc váže i to, že každá hra má určitý cíl. Kdyby byl NUD opět pouze o sbírání skóre, moje hodnocení by dost kleslo. Samozřejmě, s konceptem navzájem se doplňujících věží operuje každá tower defense hra – většinou ale vždy sáhnete po té nejsilnější a jenom pozorujete destrukci; NUDu se daří držet pozornost hráče a nutí ho používat celý repertoár věží. Navíc není zbytečně dlouhý.

NUD_03Mezi horší stránky NUDu patří vyšší obtížnost (a protože jsem lama, s tím také souvisí, že třetí screen je z autorova webu) a leckomu může vadit minimalistická grafika (stylem dost podobná Battleships Forever). Na druhou stranu, jak říkám, značnou výhodou je vysoká plynulost hry.

Zpětně je možná trochu nespravedlivé, že graficky vypulírovanější Curator Defense dostal o několik procent méně než NUD, nicméně hratelností je NUD prostě o kousek lepší. Ani náhodou nejde o takovou pecku, jako byli Battleships Forever, ale v rámci žánru tower defense strategií patří NUD jednoznačně mezi ty lepší tituly a má moje doporučení. Říká se, že v jednoduchosti je krása, a NUD je dalším důkazem této teze.
Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

64 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 23 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz