Ninja Saga - bumerangem proti démonovi

  12:00aktualizováno  23. dubna 1:09
Bojové arkády se dříve těšily velké oblíbenosti - časy jejich slávy však zřejmě nadobro pominuly. Přesto jsme si nemohli nevšimnout zajímavé kung-fu freewarovky Dragon Ninja Saga, která sice zpracováním nevyčnívá nad hladinu šedého průměru, leč hratelností zaujme všechny hráče, kteří dříve s oblibou hrávali legendy jako Golden Axe.

Ninja Saga

Platforma: Freeware
Výrobce: Planet Zio Entertainment

Stáhnout

Ninja Saga

Dálnovýchodní bojová umění jsou pro typického evropana (neřku-li Čecha) záležitostí vcelku cizí. Ačkoli se k nám tu a tam dostane nějaký ten hongkongský či čínský snímek, další díl konzolové ságy Final Fantasy, trapné seriály á la Pokémon či specificky zpracované manga komixy, dalo by se říct, že o tamní mentalitě lidí nemá většina z nás ani ponětí. O to víc pak zaujme arkáda typu Dragon Ninja Saga, v níž se s několika základními principy bojových umění lze seznámit takřka z první ruky. Pro jejího hlavního protagonistu to ovšem bude seznámení značně hořké.

Statečnému samuraji totiž jakýsi zloduch unesl manželku Yamiko, aby ji u speciálního oltáře obětoval a osvobodil hrozivého démona, s nímž by pak ovládl svět. Jeho úkol je tedy jasný - sbalit své saky paky (to znamená vlastně nic, vzhledem k tomu, že ninjové bojují pouze primitivními zbraněmi) a vyrazit po stopách svého protivníka a unesené manželky. Co bude následovat dál už je ve hvězdách. Tajemný ninja je totiž zlořád a krom svých prvotřídních bojových schopností má k dispozici i poměrně početnou armádu přisluhovačů.

Ninja Saga

Plejáda vašich dílčích nepřátel pak představuje jak slabší a velmi zranitelné jedince (zelení rádobybojovníci, s nimiž se setkáte už na samotném začátku či žluté něco-jako-včely), tak skutečné hardcoreovníky. Nejsilnějším pobočníkům únosce vaší životní lásky je vyhrazeno speciální místo, a to vždy na konci jednotlivých dějství (acts), které zase pro změnu sestávají z několika navzájem navazujících levelů. Bossové sice nebývají vybaveni nijak extrémní palebnou (či jakoukoli jinou) silou, ale jsou neobyčejně odolní a přemoci je není nijak snadné.

V takových chvílích se výborně hodí prvotřídní výcvik vašeho hrdiny, díky němuž zvládne ty nejvychytanější bojové finesy. Po stisku klávesy "C" odhodí jakýsi bumerang, jichž má k dispozici neomezené množství, a které lze zpravidla výborně použít na slabší potvůrky a bojovníky. Pravým opakem je akce skrývající se pod klávesou "S", jež představuje tu nejničivější mystickou sílu, na níž se váš srdnatý ninja zmůže. Její použití je sice značně omezené, nicméně doslova destruktivní - smete prakticky cokoli, co se jí postaví do cesty. Stisk "Y" by měl být synonymem pro položení bomby, leč na žádnou jsem v průběhu svého hraní nenarazil a pokud narazil, tak o tom jednak nevím a jednak jsem nic takového nepotřeboval :). Ne více užitečnou featurkou je také blok skrývající se pod klávesou "šipka dolů", ježto jsem shledal naprosto zbytečným a neúčinným.

Zajímavý je způsob, jakým s vámi hra nakládá v případě, že se vaše postavička jednoduše odebere na onen svět. Naskočí totiž obrazovka s dotazem, zda si přejete ve hře pokračovat nebo toho máte po krk a v případě, že na tu první odpovíte kladně, vyvrhne vás rovnýma nohama až do druhého (či třetího) levelu daného dějství. Snadno tak můžete postupem - nechat se zabít a odklepnout "pokračování" - s čistým štítem přeskakovat první úroveň. Na zmíněný dotaz navíc budete muset odpovědět při každém zmrtvýchvstání, čímžpádem, pokud vám některý level zrovna příliš nesedne a nevíte si s jeho řešením rady, netřeba věšet hlavu, protože to poslední, čeho byste se měli bát je opakování všeho vyvražďování až od začátku.Ninja Saga

V několika levelech lze při troše štěstí najít vstup do bonusové úrovně, v níž se vaše postavička změní v jakéhosi futuristického kosmonauta a bumerangy v zatočené laserové střely. Soudit míru jeho originality si ovšem netroufám, protože by kvůli neuvěřitelné kyčovitosti zpracování zřejmě na škále smysluplnosti skončila někde hodně hluboko :).

Graficky ani hudebně Dragon Ninja Saga rozhodně nepatří k naprosté špičce. Pobrukované MIDI melodie bych sice směle zařadil mezi to nejlepší, co zastaralé MIDI umožňuje, nicméně faktem je, že akční odrhovačky dálnovýchodní atmosféru hry samotné příliš nepřibližují a do bojovky podobného ražení by se více hodilo něco ryze stylového. Totéž platí o grafice, na níž si tvůrci mohli dát mnohem, mnohem víc záležet. Přesto - pokud bych se řídil podle hesla "darovanému koni na zuby nehleď", pravděpodobně bych vám všem musel Dragon Ninja Sagu vřele doporučit.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...

Najdete na iDNES.cz