Nexuiz - Quake za 0,- Kč včetně DPH

  12:00aktualizováno  1:18
Velký projekt, kdy se přes tři roky vyvíjela multiplayerová on-line střílečka, dorazil do konce. Připojte se k nějakému serveru a spadněte rovnýma nohama do čisté first-person akce, jakou jste na freeware scéně ještě nezažili. Nexuiz se skoro snaží konkurovat velkým komerčním titulům jako je Quake, nebo Unreal. Daří se mu to?
70

Nexuiz

Platforma: Freeware
Výrobce: open-source komunita

Stáhnout

NexuizV úvodu své recenze bych chtěl všechny čtenáře upozornit, že se rozhodně nejedná po freeware hru, na jakou by byl člověk zde na Plných Hrách zvyklý. Nexiuz je objemná, hardwarově náročná hra, zaměřená jen a pouze na hraní po internetu. Proto se ze zdejšího portfolia většinou pár megabytových nepříliš technicky vyspělých hříček vymyká. Není to hra pro každého, situace s připojením k internetu je u nás tak špatná, že si její hraní nemůže dovolit každý, ale na druhou stranu jde o tolik zajímavý počin, že je každopádně třeba se o něm zmínit. 

Nexuiz je prezentován jako rychlá multiplayer akce ve stylu klasického deathmatch. S tím by se dalo souhlasit, po spuštění na vás nečekají žádné okliky ani nic podobného, jen si vyberete server, na který se chcete připojit. Tam si s vámi nikdo nebere servítky a pustí se do vás jednou z poměrně dobře dimenzovaných zbraní. Autoři uvádí, že Nexuiz je postaven na bázi starého dobrého Quake I, a právě jemu a jeho následovníkům je podobný nejvíc. Vezměte poměrně ponurou atmosféru jednotlivých arén a futuristické zbraně, to Nexuiz zkombinujte s co největším počtem hráčů (v jedné aréně jich může být až 64) a asi tak Nexuiz vypadá. Na internetu lze najít desítky běžících serverů a vy si vesele můžete vybírat. Samozřejmě můžete založit i hru vlastní a hrát třeba jen s kamarády, kteří se připojí k vám. Samotný průběh není, myslím, třeba popisovat, jedná se opravdu o tolik populární deatmatch na fragy, tj. vyhrává ten nejlepší zabiják. Akce je to svižná a přímá, arkádové pojetí není příliš náročné na přemýšlení. 

Grafický engine je, jak jsem říkal, postaven na jádře Quake, od jehož vydání ale uplynulo pěkných pár let a tak by to dnešnímu hráči prostě nestačilo. Proto je na samotném jádře nabalena spousta modifikací, zejména grafického rázu, a tak se autoři Nexuiz na svém webu pyšní velice kvalitním vzhledem. Na screenshotech vypadá náramně dobře, skoro jsem si říkal, že taková hra může jít rovnou na pulty prodejen a nemusí se distribuovat zdarma přes internet. A tady je hlavní kámen úrazu, který bych nazval špatná optimalizace. 

NexuizMám poměrně kvalitní počítač, na kterém třeba i graficky náročný Half Life 2 běhá bez problémů, ale Nexuiz ne. Aby byl vůbec hratelný, musel jsem vypnout většinu grafických vymožeností a ze slibované skvostné grafiky nebylo nic. Špatnou optimalizací to nazývám proto, že na diskusních fórech o hře se ozývají lidé s podobnými problémy, ale bohužel je to individuální od sestavy k sestavě. Ale není to jen optimalizace co se týče grafiky, týká se to i hry na internetových serverech. Nexiuz je přehnaně citlivý na ping (časová odezva jednotlivých serverů) a tak je potřeba velmi dobré připojení. Obě tyto věci mohu porovnat, neboť na svém počítači hraji Counter Strike a podobné multiplayer akce, ke kterým by se chtěl Nexuiz přiblížit, ale právě z důvodů špatné optimalizace a „vychytání“ chybiček se mu to nedaří. Nechci ho jen hanit, je to sympatický projekt, který si rozhodně zaslouží vaši pozornost a nelze než doufat, že se snad v budoucnu objeví nějaké opravy, které omezí jeho přílišnou hardwarovou náročnost.


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

91 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 133 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Najdete na iDNES.cz