Necro Gaia – vskutku podivný název hry, že?

  0:20aktualizováno  0:20
Hektická akce s vybuchujícími planetami a jinými světy.
65

Necro Gaia

Platforma: Freeware
Výrobce: LazyBrainGames

  • velmi akční
  • trošku retro, ale nepostrádá i nápad
  • šílená midi hudba
  • jen "rychlovka"

Stáhnout

Ačkoliv doby automatových her jsou již nenávratně za námi, není na škodu trošku zavzpomínat na to, jaké to bylo před dvaceti lety. Necro Gaia vám to do puntíku umožní. Přináší totiž přesně to, jako hry, za které jsme kdysi platili „pětikačky“. Hektickou hratelnost, archaickou grafiku, midi ozvučení a velkou obtížnost.

Fading Shades
Necro Gaia


Vzpomínám si, že podobných her, jako je Necro Gaia jsem kdysi viděl a hrál tolik, že bych je nedokázal spočítat (kdybych si na ně vzpomněl). Akční arkáda, jakou byl ve své době před více jak dvaceti lety třeba Raptor, nebo Xenon se v podobě této hry vrací, ale přináší i jistou dávku jedinečnosti. Ačkoliv se totiž NG tváří pouze jako obyčejná akční hra z osmibitů a vzdává starým hrám hold, je trošku odlišná.

Necro Gaia
Necro Gaia


Nehrajeme totiž za nějaké letadélko, stíhačku nebo vesmírný koráb, jako v již zmiňovaných starých klasikách, ale za planetu, která se se svým mateřským sluncem řítí mezihvězdným prostorem, přičemž se snaží sama sebe a svou hvězdu uchránit před kolizí s mnohým vesmírným „smetím“, jako jsou ostatní planety, planetky, asteroidy, komety a podobně. K tomu je vybavena jakousi manou, pomocí které může do svého bezprostředního okolí umisťovat menší obranná tělesa (jakési další planetky, nebo měsíce), které svou mateřskou zemi brání. Abych se přiznal, nejsem si zcela jistý dalšími systémy hry, především faktem, že vaše planeta vrhá od slunce kužel stínu, který dokáže nalétávající cizí objekty zpomalit, ale praktické použití jsem odhalit nedokázal.

Necro Gaia
Necro Gaia


Veškerá herní náplň se tak sestává z umisťování pěti druhů obraných planetek a sbírání krystalů, které po zničených vetřelcích zůstávají. Občas se vám vpravo dole nabije ukazatel jakési energie, kterou musíte včas pravým tlačítkem vypustit a která zničí všechno, co je v dosahu. Včetně vašich obránců. Velmi brzy samozřejmě, jak je u her tohoto typu zvykem, začne převelice přituhovat na obtížnosti a všechno dění na obrazovce se začne posouvat blíže ke slovníkové definici slova „chaos“. Vždy tak hra končí u závěrečné tabulky s bodovým výsledkem ne později, než za tři, čtyři minuty.

Necro Gaia
Necro Gaia


Necro Gaia je hra, která krom divného názvu nabízí krátkou herní dobu. Tuto dobu však naplňuje skutečně razantní a hektickou akcí tak, jak to máme my, milovníci arkád z časů konce osmdesátých rádi. Ukazuje něco, na co jsme všichni zvyklí a přidává k tomu něco, co můžeme považovat za trošku originální. Vše dohromady tak tvoří zážitek, který je kratičký, ale intenzivní a za tu chviličku, kterou hře věnujete stojí.

Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

65 %

Hodnocení čtenářů

30 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 11 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz