Ms Blitzman - že by další Pacman?

  12:00aktualizováno  9:41
Trochu to vypadá, že hry typu Pacman vymizely, a že na jejich místo nastupují akční řežby nebo strategie. Opak je ale pravdou. Může vás o tom přesvědčit i dnešní, poměrně nová hra. Je sice zpracována úplně jednoduše, avšak přesto zaujme. Najdete v ní totiž plno nových funkcí a vychytávek.

MS Blitzman

Platforma: Freeware
Výrobce: Mark Incitti

Stáhnout

Majitelé pomalejších počítačů jistě ocení dnešní klon legendárního žrouta Pacmana. I když bylo o tomto, snad už žánru, napsáno již mnoho slov, bylo by škoda ho jen tak přeskočit. Hra je totiž opravdu jednoduchá a hardwarově nenáročná, takže si ji mohou vyzkoušet snad všichni. I když se na první pohled nezdá být moc nová, autor Mark Incitti ji vytvořil teprve vloni. Je pravda, že grafika nepatří mezi nejlépe zpracované, ale pokud trochu přimhouříte oči, jistě vás Ms Blitzman bude bavit. Pojďme se na něj tedy podívat trochu zblízka.

Na začátek bych se asi zmínil o velikosti, která potěší hlavně majitele pomalejšího připojení. Kvalitní hry zabírající zabalené okolo jednoho mega a méně jsou dnes už výjimkou. Je pravda, že tento freewarový kousek nepatří zrovna mezi ty, na kterých si autoři dávají opravdu záležet, ale vždyť právě z těchto her se vyklubaly dnešní skvělé hopsačky, střílečky a podobně. Doba stahování tři čtvrtě mega velkého Ms Blitzmana by neměla přesáhnout půlhodinku. Jakmile už bude celý soubor na vašem harddisku, po rozbalení nečekejte žádné intro ani hezké menu se spoustou nadbytečných nabídek, protože byste se stejně nedočkali :-). I když do úvodu autor něco jako menu vložil, tomu, na co jsme už dnes zvyklí, se to rozhodně nevyrovná. Volbu kola si vyberete pomocí klávesy F1, jestli chcete hrát na klávesnici (šipkami) či na joysticku si zvolíte F2, něco jako obtížnost F3 a konečně spuštění hry F4. Navíc tu je ještě malá nápověda. Tu si zobrazíte stisknutím klávesy F5.

MS BlitzmanJeště než začnete hrát, musíte si poslechnout krátkou znělku. Teprve potom se pustíte do požírání známých kuliček. Jak to u Pacmanů bývá, na středu hracího pole se začínají hromadit nepřátelské obludy, které po chvíli společně vylezou ze svého doupěte a začnou se hrnout přímo na vás. Vy už ale hezkou chvilku požíráte, a tak jste se mohli zatím prožrat až ke své záchranné kuličce, kterou když sníte, promění se obludy na několik vteřin v modré svatoušky, jež zase můžete zbaštit vy. Pokud se vám to povede, za jednoho protivníka obdržíte rovnou dvoustovku bodů. Ale jeho oči se z ničeho nic vznesou a vletí zpátky do svého domečku, ve kterém se zrodí padouch nový. A tak je tomu pořád dokola. Vlastně nic nového. Až vyžerete všechny kuličky, následuje zatleskání a postupujete do dalšího barevného, teď už možná těžšího, kola. Pokud vás nějaká z těch zrůdiček sežrala, přidává vám autor jeden život. Jinak počet životů zůstává stejný.

Novinkou v tomto klonu je například rychlost vašich nepřátel. Ta byla pokaždé větší než ta vaše, takže vás mohli v klidu dohonit. Tady tomu tak není. Vlastně je to tu úplně opačně, což je v případě sežrání bonusové kuličky vaše výhoda. Vy proto můžete příšerky snadněji dohonit a sežrat, tím pádem na vaše bodové konto dopadne dalších dvě stě bodů. Za hlavní novinku ale považuji jakousi tryskovou rychlost, kterou můžete nastartovat mezerníkem. Je to bonusová energie, která vašeho hrdinu několikanásobně zrychlí. Ale nemáte jí nekonečně. Čím více ji budete využívat, tím častěji ji také musíte doplňovat. A čím? No přece dalšími bonusy. Těmi jsou např. jablíčka, preclíky, banány, hrušky a nevím co ještě. Ty spolu s obludami(autor je i pojmenoval;-)) vyskočí z doupěte a poskakují po kole, dokud je nesníte. Každé ovoce má ale jinou hodnotu bodů a zároveň i energie. Pokud třeba sníte banán, energie se vám doplní až do konce a ještě vám na bodové konto přiskočí 5000 bodů. Jindy to může být i třeba stovka. No a takto můžete hrát, požírat a prožírat se jak jen dlouho budete chtít.

Co je u této hry výjimečné, je možnost vytvořit si své kolo. K tomuto účelu autor přihodil do Ms Blitzman editor, který to umožňuje. Potom už nemusíte nadávat (jako já), že se z kola nedá vymotat. Jednoduše si otevřete editor a pomocí myši a fantazie si vytvoříte bludiště takové, jaké vám vyhovuje.

Závěry sice patří k celkovému zhodnocení celé plné hry, ale protože jsem snad už všechno vyčerpal, popřeji vám už jen šťastné požírání. Jo abych nezapomněl, jistě vás ještě zajímá, jak je to třeba se zvuky, hudbou a tak, že? No, popravdě řečeno si tu hudby, a k tomu ještě kvalitní, moc neužijete. Zato zvuky by se vám zalíbit mohly, jsou hezky udělané a ke hře se perfektně hodí. O grafickém zpracování jsem už psal na začátku článku, takže teď už vám definitivně popřeji hodně štěstí a zábavy s další novou hrou.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Najdete na iDNES.cz