Mourir En Mer – poslední přání

  12:00aktualizováno  13. srpna 2004 12:58
Mourir En Mer je nádherná francouzská adventura, která vypráví příběh smrtelně nemocného chlapce. Ten chce ještě naposled v životě vidět moře, ale otec ho místo toho zamkne v neútulném pokojíku…
70

Mourir En Mer

Platforma: Freeware
Výrobce: Dorcan

Stáhnout

Mourir En Mer Francouzi prosluli především mezi komerčními vývojáři. Jejich hry jsou zvláštní, tak trochu šílené, ale na druhou stranu – mají nejblíže k interaktivnímu umění, mají hloubku, nutí k přemýšlení a nejsou hloupé. Scénáře adventur jako Syberia či titulů od Silmarils jsou perlami v herním světě – a koneckonců, i tisíckrát za technickou zastaralost proklínané adventury od Crya mají své nepopiratelné kouzlo. Na poli freeware ale mnoho francouzských titulů známo není. Možná je to způsobeno klasickým šovinismem, který nedovoluje vývojářům ze země galského kohouta tvořit hry v jiném než rodném jazyce, který je přece jen pro většinu českého pařanstva nesrozumitelný. Kdo ví. Každopádně dnes tu přece jen jednu francouzskou freewarovou adventuru máme – a netřeba se bát, nabízí i anglický překlad.

Mourir En MerMourir En Mer je naprosto perfektní hra, která trpí maximálně svou krátkostí. Už příběh naznačuje, že nepůjde o obyčejnou freeware parodii či zachraňování světa po stoprvé. Hlavní hrdina není žádný velký silák či myslitel. Je to obyčejný chlapec, který má tu smůlu, že trpí smrtelnou nemocí. V posledních dnech kašle krev a sám dobře cítí, že už dlouho na světě nevydrží. Není schopen pořádného pohybu, a tak se jedinou jeho radostí stávají knížky. Při čtení své nejoblíbenější, Bílé velryby, zapomíná vždy na chvíli na všechny své strasti a v duchu se přenáší na palubu velrybářské lodi a sní o krásách moře.

Jako své poslední přání by rád naposled viděl jeho hladinu, ale ani to mu nemá být dopřáno. Jeho krutý otec ho zavře a zamkne v pokoji a pečlivě ho hlídá, aby ho snad náhodou neopustil. Zoufalá situace – kdo by v takovém případě neudělal všechno pro to, aby nebohému chlapci pomohl? Věřím, že snad každý by se pokusil obalamutit zlotřilého rodiče a splnit chlapci poslední sen. A to je přesně náplň hry Mourir En Mer.

Mourir En MerJak vidno, už příběh sám je výjimečný. Hra sama má navíc úžasnou atmosféru, že si člověk až skoro popláče nad osudem nebohého hlavního hrdiny. Závěrečná obrazovka s mrtvým tělem, které omývají mořské vlny, je pak důstojným zakončením tohoto tragického příběhu. Mourir En Mer je depresivní ve všech směrech. Do pokojíku, kde hra začíná, každou chvíli vpadne otec – a zpozoruje-li sebemenší pokus o útěk, je s chlapcem konec. Je třeba tedy vše pečlivě naplánovat a útěk provést rychle, aby si zmizení nestihl vůbec všimnout. Tím ale patálie nekončí – město, kde chlapec žije, leží od moře pěkných pár kilometrů a bude potřeba se bez pěnez a jakéhokoliv hmotného majetku propašovat do vagónu nákladního vlaku, který ale hlídá neoblomný strážce.

Mourir En Mer má perfektně propracované a přitom logické hádanky. Mourir En Mer Akce, které musí hlavní hrdina provést, jsou zřejmé, ale jejich samotné provedení už je obtížnější. Při útěku je nutné myslet opravdu na všechno – a navíc je tu časový pres. Ačkoliv tak hra sama o sobě není nejdelší, její dohrání není záležitostí pěti minut, ale spíše půl až tři čtvrtě hodiny.

Grafické i zvukové zpracování je beze všech pochybností dokonalé. Grafika pozadí je roztomilá, detailní a přispívá k atmosféře rovným dílem se smutnou hudbou. Hlavní hrdina je skutečně nemocný a podle toho se i pohybuje a gestikuluje – a tak jediným záporem technické stránky Mourir En Mer je rozlišení pouhých 320x240.

Kdyby se na Plných hrách hodnotilo, Mourir En Mer by si odnesla pořádně vysokou známku. Je to hra originální, skvěle provedená a má atmosféru, která by se dala krájet. Ač je trochu kratší, její stažení se určitě vyplatí.

P.S.: Kdo by si nevěděl rady, může zkouknout náš návod.


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

71 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 26 čtenářů

Témata: Loď, Vlak

Nejčtenější

Další z rubriky

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Najdete na iDNES.cz