Miny - skákal pes přes minové pole...

  12:00aktualizováno  9. ledna 11:01
A je tu další hra od Petra Laštovičky, autora mnoha předělávek klasických her do nového aranžmá. Tentokrát nejde o nic jiného, než o další verzi oblíbeného ""Hledání min"" na starém dobrém principu s mnoha vylepšeními.
50

Miny

Platforma: Freeware

Stáhnout

MinyHrám na principu "hledání min" nebo "miny" jsem přišel na chuť až na střední škole. Sice jsem je znal už z osmibitů, ale nikdy jsem moc nechápal jejich smysl. V té době mě braly spíše různé arkády a akční gamesy. Pařby, u nichž bylo nutné zapojit mozek, mně přišly jako ztráta času, zvlášť když člověk používal "herní zařízení" spíše k relaxaci. Jenže při hodinách "psaní na klávesnici" jsme u nás na škole mohli využít čas, který někdy zbyl, k vlastní námi zvolené činnosti na počítači. "Písíčka", ač se nabízela k hraní, byla chráněna proti jakémukoliv vstupu, nebylo možno vložit disketu a ani se napojit na jiný počítač. A tak nezbývalo než si zahrát některou z již nainstalovaných kousků. Nebylo jich moc - v podstatě jen ty, které bývají součástí běžné instalace Windows, tedy nějaké karty + hledání min. 
Tak jsem se naučil hledat miny, ne nějak profesionálně, ale pochopil jsem, jak se v té složitosti vyznat, tak abych jen neklikal do prázdna. Stejnou logickou gamesu hrály společně se mnou na svých školních computerech všechny spolužačky a miny hrál i můj jediný spolužák, s nímž jsme společně trpěli pod dívčí přesilou v naší třídě :-)

Miny I když je variace Winmine od Microsoftu nejznámější hrou ,v níž hledáte miny, existuje i mnoho dalších klonů běžících úplně na stejném principu. Ty často nabízí i mnohem více alternativ než právě zmíněné Winmine, ale tak už to bohužel bývá, že ti lepší zůstanou na pozadí těch horších a dravějších...Českého softwaru na principu "hledání min" existuje více než dost. Freewarová databáze informací o softwaru české a slovenské výroby - Kapr (ke stažení na http://kapr.lunet.sk) hovoří o Hledání min pro Linux od Jany Veselecké a Jakub Navrátílka, o gamese Hledání min od Martina "Nethara" Doležala, o hře Miner od Jiřího Hartmanna či o Mines pro Amigu od Pegas Software a o dalších.Mnou dnes představovaná hra nese název "Miny" a jak již název napovídá, nepůjde o nic jiného než o další hledání min. Zase budete prozkoumávat herní terén, snažit se nalézt ukryté nálože a doufat, že vše děláte správně.Autorem dnešního softwarového produktu je Petr Laštovička - šikovný autor, který vytvořil několik menších, ale precizně provedených zábavných kousků. Za všechny bych jmenoval Sokobana nebo Piškvorky. Druhá zmíněná hra nedávno vyšla na PH - recenze Piškvorek Petra Laštovičky měla, dle mého názoru, poměrně slušnou čtenost, zvlášť když si uvědomíte, že jde vlastně jen o obyčejné piškvorky. S recenzí vždy na PH souvisí stahovanost a i ta byla logicky vysoká, to vše mě jako recenzenta onoho piškvorkového prográmku příjemně překvapilo :-)

V gamese "Miny" má hráč za úkol odkrýt všechna pole, na nichž se nenachází nálože. Po odkrytí políčka je zobrazeno na jeho místě číslo označující počet min na sousedních polích. Pole, o nichž si myslíte, že jsou na nich miny označujete druhýmtMinylačítkem myši (pravým). Jak je uvedeno v dokumentu přiloženém ke hře, je-li v pravém dolním rohu zobrazen otazník, pak to znamená, že o žádném políčku nelze s jistotou říci, že na něm není mina. V takové situaci se vám počítač snaží pomoct a jestliže klepnete na minu, pak se ji pokusí přemístit někam jinam. Kdo podobnou logiku někdy hrál, jistě chápe, oč jde. Kdo ji dosud neviděl, má možná pocit, že herní pravidla nepochopil, ale myslím, že zase tak složité to není. Patříte-li mezi druhou zmíněnou skupinu hráčů, tak vězte, že pokud si "Miny" stáhnete, budete zanedlouho i vy vědět, jak na to.Jak bývá u her Petra Laštovičky zvykem, je i zde možné volit různá nastavení. Kromě klasického čtvercového pole, můžete hledat miny i mezi trojúhelníky, což mi přišlo sice mnohem těžší, ale možná záleží jen na zvyku. Lze si nastavit množství min, šířku i výšku pole, barvy a mnoho dalšího. Je vám počítán čas, můžete oddalovat i přibližovat hrací pole (nebo chcete-li zvětšovat a zmenšovat) a hlavně se můžete dobře bavit, aniž by jste k tomu potřebovali herní násilí obsažené v mnoha hrách. Stahujte Miny!

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

49 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 11 čtenářů

Témata: Linux

Nejčtenější

Další z rubriky

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Najdete na iDNES.cz