Mini Master Mind - roztomilý mini Logik

  12:00aktualizováno  29. srpna 2004 12:15
Deskovou hru Logik určitě dobře znáte. Na Plných hrách už jsme vám přinesli nejedno její počítačové zpracování. Dnes tu máme další, které je zajímavé především svou roztomilou grafikou, jednoduchostí, zábavností – a také faktem, že pochází z klávesnice českého autora. Vyzkoušejte si s námi zase jednou své kombinační schopnosti!
70

Mini Master Mind

Platforma: Freeware
Výrobce: The Dobrovod

Stáhnout

Mini Master Mind Předpokládám, že většina z vás se už někdy v životě setkala s deskovou hrou Logik. Otázka je, zda se krabičce s několika dírami plné různobarevných kolíčků dá říkat desková hra, ale to není téma, kterým bychom se měli v této recenzi zabývat. Zajímat nás budou počítačová zpracování této kultovní zábavy, a to konkrétně hra Mini Master Mind od Honzy Dobrovodského.

Mini Master Mind je malá a nenáročná logická gameska založená na originální roztomilé mini verzi Logika (k nahlédnutí v sextě jednoho nejmenovaného pražského gymnázia). Jakmile ji spustíte, otevře se vám hlavní herní okno, na kterém vidíte zmiňovanou hnědou krabičku a vedle rozložené kolíky celkem šesti barev. V tu chvíli má program za sebou už první práci (nepočítáme-li vykreslení zmiňované scény). Musel totiž určit kombinaci čtyř barev, kterou musíte odhalit. To se děje tak, že do děr v nejspodnější řadě napícháte čtyři vybrané kolíky a ukončíte svůj tah. Počítač následně vyhodnotí, zda jste se trefili jak barvou, tak i pozicí, popřípadě jen barvou, a podle toho vám zobrazí určitý počet černých a bílých kolíků (černý znamená, že jste měli dobrý odhad co do barvy i pozice, při bílém jste dali správnou barvu na špatné místo). Vy ovšem nevíte, které přesně kolíky jste umístili správně a které špatně. Je tedy třeba to vyzkoušet, což provedete zapícháním stejných či jiných kolíků do druhé řady. Takto se postupuje dál a dál a vy byste měli chytrým zkoušením a přemýšlením dospět ke správné kombinaci nejpozději v šesté řadě. Když se vám to nepovede, prohráváte, pokud ano, může vás hřát pocit z dobře odvedené práce.

Mini Master Mind Kdybych psal o komerční hře, asi byste se už začali ptát, proč popisuji tak konkrétně samotné herní mechanismy a ještě jsem se nezmínil o obecné nabídce, která nás čeká, různých módech, možnostech, nastaveních apod. Nacházíme se ale na stránkách věnovaných freewarovkám, což znamená, že to, že jsem obecný popis vynechal, s největší pravděpodobností naznačuje, že hra moc velkou nabídkou nedisponuje. A skutečně. Podobně jako předchozí Dobrovodova hra, kterou jsme vám na Plných hrách nabídli (Třiškvorky), neumožňuje Mini Master Mind žádné nastavení ani výběr módu, nemůžete si nastavit žádný časový limit, nezahrajete si ve dvou (což ale nemusí být nutně mínus – řada lidí může počítačovou verzi Logika hrát právě proto, že se neztrapní před chytřejším protihráčem :o), nemůžete zkrátka takřka nic.

Mini Master Mind přesto nelze jednoznačně odsoudit. Ba naopak, přistihl jsem se, že jeho hraním trávím až nečekaně mnoho času. Má to dva důvody. Jedním je vynikající herní systém samotného Logika, který je už dávno časem a stovkami spokojených hráčů prověřený. Druhým je pak roztomilost hry po stránce grafického zpracování – na zmenšených obrázcích okolo tohoto textu to zase tolik nevynikne, zkuste si je ale zvětšit a uvidíte, o čem mluvím. Škoda, že hra nemá žádnou hudbu, na druhou stranu velikost instalačního souboru není bůhvíjak přehnaná a pokud nemáte k Logikovi či obecněji ke hrám, které vyžadují trochu té duševní práce, vyloženou averzi, stažení Mini Master Mindu vám mohu doporučit.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

67 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 24 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Najdete na iDNES.cz