Microcosm – zachraňte je všechny!

  12:00aktualizováno  26. listopadu 11:56
V dnešní hře budete muset chránit bezbranné malé tvorečky před padajícími meteory a kameny. K dispozici máte dvě děla, hodné pomocníky a spoustu taktických možností! Přijmete tuto výzvu?
60

Microcosm

Platforma: Freeware
Výrobce: Scott Conner

Stáhnout

MicrocosmMicrocosm využívá starého známého herního principu – hráč musí ochraňovat města nebo osoby před nikdy nekončící sprškou padajícího kamení, meteoritů či raket. Tento zajímavý nápad byl použit v mnoha obměnách, ale poslední dobou se zdá, že autorům již došla invence. Naštěstí to není pravda, protože v dnešní hře se objevuje hned několik novinek. V Microcosmu máte za úkol uchránit malé panáčky (připomínají hlavu – víc se k tomu říct nedá), kteří jsou neustále ohrožováni padajícím kamením. Proto si pozvali Vás, aby jste jim pomohli. Na obranu malých stvoření máte dvě děla, každé na jedné straně obrazovky. Je bezpodmínečně nutné, aby žádný kámen nespadl na Vaše svěřence. Pokud se to přece jen stane, tvoreček umírá a Vy přicházíte o výdělek. Možná to zní trochu morbidně, ale je to tak. Každý obyvatel Microcosmu totiž jednou za čas vypustí směrem vzhůru balíček peněz (bankovní převod je nudný způsob, jak někomu platit za ochranu, že?). Pokud unikající balíček včas sestřelíte, peníze jsou Vaše. Ty ovšem nepoužijete k ničemu jinému než k vylepšení svých šancí v boji proti padajícím kamenům. Za peníze jde totiž koupit opravdu všechno. Můžete vylepšovat svá děla, takže budou schopna vystřelit více raket najednou, nebo koupit (!) další tvorečky a tím zvýšit své příjmy (a taky znásobit starosti). Nabízí se tu taky jedna velmi zajímavá možnost – koupit lektvar a nadopovat jím jednoho z Vašich svěřenců. Onen zvolený nebožák nejdříve zfialoví, ale po chvilce to rozchodí a začne Vás odměňovat penězi MNOHEM častěji! Dopovat malé tvorečky můžete pořád dokola, ale pokud to přeženete, tak se otráví a zemřou na předávkování. 

Microcosm Cílem každé mise není nic jiného, než se z toho zpropadeného místa, kde pořád prší žula, bezpečně dostat domů. A jak se to dělá? Jednoduše – nabijete baterii teleportu (samozřejmě za těžce vydělané peníze) a pěkně po anglicku zmizíte. Vydělat dost peněz a přitom ještě sestřelovat padající balvany, to není žádná legrace. Tím se dostáváme k dalšímu aspektu hry – ke strategii. Bude lepší mít perfektně vylepšená děla a chránit početnou kolonii panáčků, nebo raději chránit jednoho, ale zato pořádně nadopovaného? Ale co když náhodou umře? Vybrat nejlepší strategii je opravdu problém. A když už konečně najdete ten nejlepší způsob jak hrát, projeví se to, čemu se obecně říká lidský faktor. Prostě to nestihnete, nějaký balvan uteče a máte po legraci. Pokud se Vám stane, že Vám balvany pošlou všechny panáčky pod kytičky a nemáte dostatek peněz na koupení nových (stačí jeden), je konec. Následuje výsměšná hláška a Hlavní menu… Ale nic není tak hrozné, jak se může zdát. Po dokončení prvního levelu totiž přichází na scénu pomocníci. Do každé mise si můžete vzít až dva a někdy Vám opravdu ulehčí ochranu panáčků. Prvním z nich je Patrik. Patrik je pták, je modrý a je…. k ničemu. No dobře, tak skoro k ničemu. Jediné co umí je tupě létat z jedné strany obrazovky na druhou a čekat, jestli do něj náhodou nějaký ten kámen nevrazí. Pokud se tak stane, je kámen zničen a Patrik klesá k zemi, aby hned jak Fénix povstal z popela a nastoupil svou obvyklou trasu. Další pomocníci už jsou naštěstí o něco lepší a dají Vám na neschopného Patrika rychle zapomenout.

MicrocosmPo grafické stránce je Microcosmos hrou celkem povedenou, ale je pravda., že leckomu by mohla trochu „dětská“ grafika vadit. V celé hře hraje celkem poklidná hudba, která ale mohla být trochu výraznější. Zvukové efekty jsou dobré a je jich dost, tady není co vytknout. Horší je to s hratelností. I přes velký počet taktických možností a pomůcek, které má hráč k dispozici, je Microcosm poměrně těžkou hrou. Neustálé opakování stejných map se stejným cílem změní hru po pár hodinách hraní v nudný stereotyp, který bohužel rychle omrzí. Další nevýhodou je velikost hry (24 MB!), která jistě mnohé od stahování odradí. Je to škoda, protože takhle hra rozhodně má co nabídnout.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

48 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 18 čtenářů

Témata: Meteor, Meteorit, Raketa

Nejčtenější

Další z rubriky

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz