Meteor - nastal čas jednat

  12:00aktualizováno  15. srpna 2004 12:56
Meteor nemá vyjímečně nic společného s vesmírem. Je to akce z vojenského prostředí. Jako člen armády kosíte vše kolem, občas někam vlezete, něco zmáčknete a kosíte dál. I přesto však nenajdete ve hře potoky krve a spíše vás potěší spousta drobných detailů a pečlivé zpracování ve stylu her ze světa Command & Conquer.
60

Meteor

Platforma: Freeware
Výrobce: James Bunting

Stáhnout

MeteorMeteor je název pro iontový kanón umístěný na oběžné dráze. Slouží k ničení meteorů a planetek, které by mohly vrazit do Země. Teroristé však nyní zaútočili na ovládací centrum a hrozí, že obrátí kanón proti velkým městům. Vy, v roli elitního vojáka Popela (miluji anglická jména :-))), tomu máte učinit přítrž. Autoři hru velkoryse přirovnávají ke strategii. Já bych takový optimista nebyl, musím ale uznat, že v lecčems se nechali inspirovat sérií Command & Conquer. Narazíte zde na staré známé briefingy, střelecké věžičky či malou navigační mapku. Na celé herní pole se díváte shora. Aby to nebylo příliš složité - bojujete v řadách zelené armády - nepřátelé jsou červení. Alespoň to platí o vojácích, vozidla se nějak těmito pravidly neřídí a střílí po vás, jak se jim zamane. Bojovat budete převážně venku, méně často potom v budovách. Zatím jsem zde psal hlavně o střílení, což je pro dobrou hru trochu málo. Na začátku každého kola proto dostanete určitý úkol nebo úkoly, které musíte splnit. Někdy jde o osvobození rukojmí, jindy o odražení nepřátelského útoku či získání supertajného disku. Tyto úkoly jsou často vázané na budovy. Do některých můžete volně vstoupit, k jiným zase potřebujete speciální přístupovou kartu. Ta je však třeba uprostřed další, bedlivě střežené, budovy. Je to celé takový kolotoč, který skutečně vnáší do hry strategické prvky. Především je však zárukou neustálé změny a originality.

MeteorCo byste to byli za vojáka bez zbraní? Ve hře jich najdete spoustu. Pistole, granátomety, laserové pušky, samopaly, snajperky. O náboje také není nouze, takže stačí vyrazit do boje. První kolo je tréninkové, a proto na každém kroku najdete textovou nápovědu. Hlavně vám doporučuji si dobře vyzkoušet ovládání, které je dost netradiční. Chodíte klasicky pomocí šipek. K míření a střelbě však současně používáte myš. Neustále držte pravé tlačítko (objeví se zelený zaměřovač). Střílíte potom levým tlačítkem. Ze začátku vám to může dělat problémy, ale po chvilce si zvyknete. V bitvě budete samozřejmě zraněni, takže se musíte léčit. K dispozici máte několik typů lékárniček. Navíc můžete zastřelit některou kachnu, které kolem vás létají. Překvapivě z ní vypadne vajíčko, jenž vás uzdraví. Energii vám dobije také spousta dalších drobných předmětů: soda, tyčinky, baterie. Všechny tyto bonusy sbírejte. V některých misích se budete muset přemísťovat pomocí letadel a vznášedel přes vodu, jinde můžete využít teleportů. Je toho skutečně hodně, co můžete ve hře najít a podrobnější výčet by byl spíš na škodu. V menu si můžete zapnout zobrazení malé navigační mapky, a také mod, ve kterém se kolem ostatních vojáků bude zobrazovat, zda jsou přátelé či nepřátelé a jak moc jsou zranění. I zde je poznat vliv strategií.

MeteorTechnické zpracování Meteoru je na vysoké úrovni a obsahuje vše, co komerčně prodávané hry. Široké možnosti máte v nastavení. Třeba hudbu si můžete načíst z disku, za běhu určit její hlasitost, nastavit stereo. K dispozici je malý přehrávač. A to je jen malý příklad. Grafika je pěkná, vše je animované. V nočních misích je skutečně přítmí, plochu ozařují jen výbuchy. Já jsem si pouze upravil rozlišení, abych viděl větší postavy. Vše je ozvučeno a podbarveno kvalitní hudbou. K dispozici je i editor, ve kterém si můžete vytvořit vlastní mapy či postavy. Atmosféra je úžasná. Když se přemísťujete v letadle a pod vámi zuří bitva, dolehne na vás podivná tíseň. Když potom začnete přistávat, budete si jen přát, aby vás vysadili ještě o kousek dál, až někam za bojovou linii. Ano, asi tak nějak se člověk cítí ve válce. Naštěstí jsou vám nablízku vaši přátelé a častokrát se obětují, jen abyste vy mohli uspět a přežít. Během hraní jsem narazil jenom na jedinou vadu na kráse. Když jsem zmáčkl více kláves a tlačítek dohromady, hra se mi několikrát předčasně ukončila a vyskočila do Windows. Naštěstí ji můžete kdykoliv uložit a načíst.

Meteor je vynikající hra s výborným technickým zpracováním a hratelností. Kdo si ji stáhne a zahraje, určitě nebude litovat. Je to zdroj zábavy na dlouhou dobu.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

78 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 136 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Najdete na iDNES.cz