Me and My Shadow – kam jdeš ty, tam já chci taky jít

  23:29aktualizováno  23:29
Velmi příjemná a originální arkáda, která ukazuje, že nové nápady nemusí být předmětem jen zbožných modliteb.
90

Me and My Shadow

Platforma: Freeware
Výrobce: SourceForge

  • nádherně originální
  • celkově vyvážená arkáda
  • potřeba taktiky a plánování
  • editor
  • obrovské množství levelů i ke stažení
  • možná trošku nevýrazná grafika

Stáhnout

Me And My Shadow

Zpracováním stylová je plošinovka Me And My Shadow. To ale není to jediné, čím zábavychtivé hráče láká. Především ukazuje, že i arkády, které staví svůj úspěch na jednom jediném nápadu, který je originální a nevšední, mohou skutečně velmi zaujmout.


Na problém mnoha takzvaných „plošinovek“ jsem již upozorňoval kdesi jinde. Velmi často se stává, že jediný pozitivní aspekt na mnoha arkádách je fakt, že přináší jistý prvek, nějakou finesu, se kterou si hrají a na které staví celou svou hratelnost. Ve hře Pause Ahead to bylo například zastavení času. V Gray And Green to bylo vybarvování úrovní. V Die skládání překážek. Bohužel, když se tyto hry soustředí pouze na tento jeden prvek, dopadá to špatně. Jednoduše vše ostatní zanedbají. To však, světe div se, se nijak netýká Me And My Shadow.

Me And My Shadow
Me And My Shadow


Základní myšlenka je zcela totožná s klasickými arkádami. Tedy úrovně sestavené z jakýchsi kostek a plošinek a hlavní postava, která se musí dostat k východu. Ovšem místo jedné postavy, za kterou hrajete, zde máte postavy dvě. Bílou a černou. Vždy hrajete za bílou, ale pomocí mezerníku lze jakoby naplánovat trasu i pro druhou postavu, která ji pak přesně vykoná. Problém často je, že pro plánování trasy pro černou postavu ji musí vaše postava sama projít. Černá ji jednoduše pouze zkopíruje. To a fakt, že mnoho překážek může překonat pouze jedna z postav, dělají ze hry poměrně dosti logicky a takticky obtížnou záležitost. To je však jen a jen dobře, protože díky tomu je hra skutečně zábavná.

Me And My Shadow
Me And My Shadow


Vše, co je třeba o vztahu obou postav, plánování a různých nástrahách vědět se naučíte během podrobného tutoriálu, který vám řekne všechno potřebné. Když jsem dokončil prvních pětadvacet úrovní, které jsem považoval již za samotnou hru, říkal jsem si, že hra není kdovíjak dlouhá. Když jsem pak zjistil, že skutečně šlo pouze o jakýsi výcvik a že první „ostrá“ úroveň je asi tak desetkrát delší a náročnější, než jakákoliv předešlá, byl jsem nadšený. Když jsem pak navíc zjistil, že takových úrovní hra obsahuje ještě minimálně asi čtyřicet a navíc editor, byl jsem u vytržení. Me And My Shadow je zábava skutečně na dlouhé hodiny.

Me And My Shadow
Me And My Shadow


Třebaže hra staví opět pouze na jednom jediném nápadu, který se hratelností prolíná, jde o nápad velmi dobrý a především vkusně zpracovaný. Za dobu hraní jsem nenarazil na jediný problém. Samozřejmě kromě vyšší obtížnosti, ale to už je v arkádových luzích a hájích běžný jev. Desítky úrovní vydrží velmi dlouho, editor je pak jen vrcholem toho všeho. Ačkoliv se v poslední době arkády množí jako komáři na venkově, je Me And My Shadow jednou z těch, které bych vám doporučil za jakéhokoliv počasí, denní doby, formy vlády či inflace. Berte!

Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

30 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 11 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Najdete na iDNES.cz