Max - kybernetický hrdina

  12:00aktualizováno  22. září 10:49
Pokud jste už dlouho nehráli žádnou zábavnou a hlavně kvalitní akční freewarovku, máte nyní možnost osedlat tu dnešní. Vžijete se do role jednoho nebojácného chlapíka, který má za úkol zničit všechny parazity, kteří se snaží ovládnout jeho zemi. Už teď vám ale musím sdělit, že se nejedná o žádný béčkový titul, nýbrž o zatraceně těžkou gamesku.

Max

Platforma: Freeware
Výrobce: Piotr Chodzinski

Stáhnout

Jak je to dlouho, co jsme tu měli naposledy nějakou pořádnou chytlavou hru, která by člověku ukousla kus z jeho časově nabitého koláče? Pravda, přesně nemůžu tvrdit, že ta či ona hra byla právě tou poslední vynikající hrou, kterou jste si tu mohli stáhnout. Každý má jiný vkus a pro někoho může být nějaká hra úplně primitivní, kdežto pro toho druhého třeba nerozlousknutelným oříškem. A právě proto by byla velká škoda, kdybyste přehlédli hru nesoucí název Max, kterou vám tu dnes nabídneme. Stanete se v ní jakýmsi kybernetickým zachráncem „lidstva“. Vaši planetu totiž začali okupovat neznámí zloduchové, se kterými je třeba se co nejdříve vypořádat. Máte zájem? Tak tedy s chutí do toho!!!

Max

Prvním takovým milým překvapením, než co jsem začal hru stahovat, byla její velikost. Ta patří v dnešní době k opravdovým lahůdkám a ještě před stahováním jistě zaplesá srdíčko nejednoho pařana. Po vypakování celého obsahu souboru jste nuceni hru nejprve nainstalovat a až poté hrát. Jakmile se vám na ploše objeví příslušná ikonka, stačí dvakrát poklepat a těšit se na vcelku povedené menu.

Na obrazovce se vám objeví středně velké okno, ve kterém hra po celou dobu poběží. Jelikož za touto hrou stojí polský autor, máte možnost si na začátku vybrat ze dvou jazyků: polského a anglického. Následně se dostáváte do celkem nadupaného menu, ve kterém vás asi zaujmou položky jako New Game, Password nebo Training. Položky typu Instructions, Intro nebo Exit vám tu vyjmenovávat nebudu :-). Před první hrou ale všem doporučuji zvolit si výcvik (Training), ve kterém se budete moci připravit téměř na všechny překážky, které na vás autor přichystal. Pak už jenom stačí vybrat položku New Game a pustit se do prvního kola. Jistě ani jeden z vás nemohl přehlédnout položku Password. Ta je totiž hojně užívána nejen ve hrách komerčních, ale i freewarových. Znamená to, že si můžete po dokončené misi zapsat (nebo zapamatovat) heslo, které se vám na obrazovce objeví a v případě nechtěného ukončení hry ho zadat a pokračovat dále (ovšem od začátku mise). Nyní se už ale pojďme podívat na hru samotnou.

Max

Jak jsem už výše naznačil, vaším úkolem je vymýtit z vaší planety nezvané hosty. Budete se snažit celkem v pěti dosti obtížných misích, na jejichž konci vždy narazíte na hlavního bosse, kterého je nutné porazit, abyste mohli postoupit dále. Během cesty je na vás přichystán pěkný balíček nepříjemností, kterým je nutné čelit. Krom toho jsou do vaší práce zahrnuty i nějaké úkoly, které musíte pro bezproblémové postupování plnit. Vaším nejhlavnějším úkolem bude vypínání (nebo zapínání) různých tlačítek, která uvedou v pohyb nějakou důležitou věc nebo vypnou třeba laserovou zeď. Těch úkolů tu je plno! Pochvalu tu zasluhuje i vaše zbraň, kterou stále držíte pod svou paží. I s tou se budete muset občas trefovat do nějakých tlačítek (no občas – spíš většinou;-)). Jinak tu slouží jako likvidační nástroj vašich nepřátel. Abyste ale mohli definitivně postoupit do dalšího kola, musíte se dostat k jakémusi teleportu. Každá mise vlastní teleport jiného vzhledu, který ale určitě poznáte, takže se nemusíte bát, že byste ho třeba nemohli nalézt. V pozdějších misích ale k objevení teleportu musíte opět použít některá ta tlačítka.

Ani hra Max není ochuzena o bonusy, které by vám vaše dobrodružství zpříjemňovaly. Během cesty „byste měli“ sbírat kolem poházené balíčky peněz, protože za ně dostáváte nejen body, ale hlavně vám jejich úplné vysbírání může občas otevřít nějaký tajný vchod. Takže nepodceňovat! Dále se tu můžete ještě setkat s lékárničkou, která vám přidá jeden život, pokud ji ovšem seberete. Někdy je ale tak báječně schovaná, že ji prostě nedokážete vzít. Mně se to tedy bohužel nepodařilo:-). Jinak jsem na žádné další bonusy nenarazil.

Max

Už tu byla jednou zmínka o bossovi, že? Malinko vám poradím, co dělat, až se do toho kola dostanete, abyste nemuseli zbytečně dlouho dumat, co máte vlastně dělat. Vaším úkolem tu bude (ne ale ve všech kolech) sestřelit létající plavidlo, ve kterém se hlavní nepřítel schovává. Ke střelbě můžete použít buď svou zbraň nebo vaši pomocnou, která má větší účinek. K jejímu rozpohybování použijte tlačítka, která tam máte připravena. Musíte do nich střílet. Nahoře uprostřed máte proužek, který znázorňuje zdraví vašeho soka. Jakmile bude celý pryč, raketa s nezvanou osobou vybuchne a vy se dostáváte dále. To ale nebude zase tak jednoduché. Nejenže ta raketa umí střílet a házet po vás bomby, ale ještě se nad vaší hlavou podle vašeho pohybu otáčejí kulomety, které po vás střílejí jednu kulku za druhou. S trochou píle to ale všechno jistě dopadne OK.

A jak je to s technickým zpracováním? Už od samotného začátku (tj. od menu) si mohou vaše uši lebedit v pěkných melodiích, které autor do hry zasadil. Každá mise obsahuje různý typ muziky a to tak, v jakém hrajete zrovna prostředí. Ani grafika nijak nepokulhává. Pěkně zpracované postavičky se mi moc líbily a myslím si, že nezůstanu sám. Ostatně, od čeho tu máme okolní obrázky, že? Zdá-li se vám hra Max jako hezké zpříjemnění a myslíte, že by nebylo na škodu si ji stáhnout, děláte jedině dobře. Všem vám ji vřele doporučuji!

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz