Mario Pipe Network - Mario stokrát jinak a přitom stejně

  12:00aktualizováno  12:27
Nikdy to neskončí. Předělávek některých her je už tolik, že původní hra dávno ztratila význam. Mariovi hrozí tento ""fenomén"" také, jeho další remake je totiž zde. Že nejde jen o další narychlo uplácanou arkádu, jejíž autoři chtějí parazitovat na slavě originálu, to je fakt, se kterým Mario Pipe Network kráčí do bitvy o přízeň hráčské veřejnosti se vztyčenou hlavou.
50

Mario Pipe Network

Platforma: Freeware
Výrobce: Anther

Stáhnout

Mario Pipe NetworkK hraní počítačových her jsem se dostal zhruba mezi první a druhou třídou základní školy. Tehdy byly do suterénu nedalekého plaveckého bazénu umístěny tři nevýherní automaty s nápisem "Video Game". Dnes už si vybavuji pouze, že na jednom z nich bylo nějaké karate, ovšem ony barevné mašiny mě očarovaly tak, že jsem nutil rodiče, aby tam se mnou šli a investovali do mého hraní svoje těžce vydělané peníze. Moji stvořitelé si naštěstí spočítali, že potomkova rodící se hráčská vášeň nemusí být příliš levná záležitost a rozhodli se proto, že mi raději videohry koupí domů, abych nekrmil tu blikající potvoru. 


A tak jsem se za pomoci mašinky, kterou mi rodiče pořídili domů, dostal k mnoha hrám, které dnes platí za herní legendy. Kdo nerad čte, nechť přeskočí o několik řádku níže, následuje totiž výpis několika her, které tehdy hřály mé mladé (ještě dětské) hráčské srdce: PacMan, Donkey Kong, King Kong, StarForce, Combat, Urban Champion, Galaga, Galaxian, F1 Race, Dizzy, Chip&Dale, Circus, Double Dragon, Kung Fu, Load Runner, Milk and Nuts, Super Contra, Tetris, Jewlery, Combat Tank, Binary Land, Chack and Pop, Ninja, Arabian, Lion King, Alladin a hlavně Super Mario Bros. Přístroj běžel na bázi platformy Nintendo Nes, ovšem cartridge nebyly kompatibilní - už na první pohled měly jiný tvar. Navíc jedna cartridge pro Nes obsahovala většinou jen jednu gamesu. Cartridge pro moje osmibitové videohry byly naopak velmi obsažné a často obsahovaly i několik desítek her v jednom balení, což byla tehdy záruka zábavy na dlouhé týdny i měsíce.


Mario Pipe Network Ale abych nezamluvil to podstatné. Největší hitovkou pro mě a moje kamarády byl Super Mario, plošinovka s legendárním instalatérem Mariem v hlavní roli. Později jsem zjistil, že arkádu Mario mají možnost hrát i přátelé vlastnící Commodore 64. Jejich verze se od té na videohrách značně lišila, ovšem základ zůstával stejný. Tehdy jsem pochopil, že Mario je vlastně asi děsně slavný, když vystupuje na více platformách a ve více různých hrách. Nemýlil jsem se. Postupně jsem se na různých strojích setkával i s dalšími softwarovými produkty v nichž instalatér Mario hrál prim - Mario Paint, Mario Kart, Mario and Luigi, Mario and Yoshi, Super Mario 2, Super Mario 3, Fancy Bros, Dr. Mario atd. Ve své době popularita Maria stoupla dokonce tak, že se i u nás prodávaly samolepky, žvýkačky, trička nebo sušenky s jeho podobiznou umístěnou ať už na produktu samotném či na jeho obalu, a dokonce byl o Mariovi natočen film. O kvalitách tohoto "bijáku" však raději pomlčím, jelikož vlastně snad ani nebyly.

Mario Pipe Network I na PC existuje předělávek Maria více než dost. Neustále vznikají další, ale to není rozhodně na škodu, ba práce naopak. Nedávno mě při internetovém brouzdání příjemně překvapila hra, kterou vám chci dnes představit. Vězte, že nese název Mario Pipe Network a že se u ní lze dobře bavit. Mario Pipe Network, totiž narozdíl od mnoha jiných remaků, vypadá lépe než originál a hratelností dosahuje minimálně kvalit původní předlohy.

Kromě klasických prvků, jakými jsou lezení do trubek, rozbíjení cihliček, hledání prémií či likvidace nepřátel, je hra inovována dalšími "kousky", jakými jsou například přesouvání skákacích beden, schovávání se do zákopů nebo hledání správné cesty. Levely mohou být i značně rozsáhlé a tak se někdy cesta hledá poměrně špatně, ale zvládnout to lze. Setkáte se i s novými druhy protivníků či prémií, stereotyp proto můžete tentokrát hodit za hlavu - tedy alespoň pro začátek. 

Autorem hry je u nás nepříliš známý tým Anther. Celá gamesa běží v nevelikém okně a vzhledem k tomu, že postavička Maria nepatří mezi obry, tak zřejmě budete mít ve vyšších rozlišeních problém najít svého hrdinu na herní obrazovce. Scrolling je docela plynulý, ale ne vždy a všude. Na některých starších počítačích obraz běhá kousaně - to je však běžné nejen u Mario Pipe Network. Grafika samotná se pak drží konvencí převzatých z originálu, jak bývá u remaků zvykem. Zabalená gamesa zabírá 1,25MB a rozhodně nepatří mezi kousky, které nainstalujete a řeknete si hned po shlédnutí první obrazovky, že je to kravina. Neváhejte tedy a stahujte. Mario Pipe Network je tu pro vás.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

78 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 71 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz