Mariáš - nesmrtelná hra

  12:00aktualizováno  29. března 2003 11:59
Stejně jako se dá říct, že jsou karetní hry stejně staré jako naše civilizace, tak asi nebudeme daleko od pravdy, když prohlásíme, že mariáš je stejně starý jako točené pivo. No dobrá, není to až tak přesné, ale podívejte se do libovolné hospody a uvidíte.

Mariáš

Platforma: Freeware
Výrobce: FALASOFT

Stáhnout

MariášNení v našich luzích a hájích mnoho karetních her, které by byly oblíbenější než mariáš. Ano, můžete namítnout, že hodně lidí hraje cvika, vy že máte nejraději kanastu nebo žolíky, a že i takové pexeso nebo prší má něco do sebe. To je sice pravda, ale zajděte si do libovolné hospody, kde se prodává pivo levněji než za dvacet korun a zjistíte, co je skutečnou hrou českých mas. Ano, je to mariáš.

Nelze se tedy příliš divit, že jednou z her, které byly přihlášeny do soutěže Becherovka Game (soutěž o nejlepší reklamní hru pro tohoto výrobce lihovinových nápojů), bylo i ztvárnění této jedinečné karetní hry. Nutno dodat, že se jedná o klasický "desetníkový" mariáš, ne o jeho neméně oblíbenou licitovanou formu.

MariášSnažit se vám vysvětlit pravidla by asi nemělo příliš smysl. Buď je znáte a bylo by to jen plýtváním času, nebo jste k mariáši ještě nikdy nepřičichli a já bych se snažil zbytečně. Ačkoliv totiž všichni tvrdí, že tato hra patří mezi ty lehčí, nelze s nimi příliš souhlasit. Ano, pravidla samotná nejsou příliš těžká a složitá, zvláště když je porovnáme například s bridžem (který jsem nikdy nepochopil, ačkoliv kamarád mi už tři roky říká, že to nic není a že mě to naučí raz dva). On je ale rozdíl v tom "hrát mariáš" a "hrát mariáš tak, abyste v jedné hře nepřišli o sto korun". A věřte tomu, že pokud znáte pravidla, ale neorientujete se ve strategii této karetní hry, můžete o takovouto sumu přijít v jediné partii. Ano, i v desetníkovém mariáši. Mě se to kdysi stalo :o).

Proto se raději zaměřme na to, co vám nabízí námi přinášený Mariáš a co od něj můžete čekat. Hned na první pohled je patrné, že tvůrce hry mariáši rozumí. Nezaznamenal jsem Mariášjedinou odchylku od oficiálních pravidel, takže pokud patříte mezi náruživé karbaníky, pak vám tento titul nepřichystá žádné nepříjemné překvapení. Tvůrce však myslel i na to, že v pravidlech existují různé menší odchylky, které každý z nás využívá trošku jinak. Zde mám na mysli například způsob míchání. Někdo preferuje snímání, někdo míchá, jiný zase nechává balíček karet tak, jak je... Proto si můžete pravidla mírně poupravit v rámci toho, jak jste sami zvyklí. Kromě toho si také můžete zvolit obrázek na rubu karet. V základní sadě jich je čtrnáct, což by mělo stačit každému. V sadě nechybí dokonce ani obrázky s poněkud lechtivější tématikou.

Prostě a jasně - na našem trhu je sice již několik sharewarových či freewarových titulů, které se mariášem zabývají, ale tento byste neměli přehlédnout. Je kvalitní, je zdarma, a můžete si na něm dobře zahrát, i když máte chřipku a nemůžete za přáteli do hospody.

Autor:
 

Nejčtenější

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Další z rubriky

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Najdete na iDNES.cz