Marble Buster - krotitelé koulí

  12:00aktualizováno  11:35
Cože? Zase akčně-logická hra? Zase kuličky? Mix s Arkanoidem? Zábavné? Rychlé? Má to velkou hratelnost? Další hra od Greye Oltwita? Bude nás to bavit? Vyplatí se logicky myslet? Hra na deset minut nebo na několik hodin? Co to je logická hra s důrazem na akci? Má to slušnou grafiku? Odpovědi hledejte v článku.

Marble Buster

Platforma: Freeware
Výrobce: Grey Olltwit

Stáhnout

Marble BusterJe to tak, teploty venku už celkem pravidelně klesají pod hranici bodu mrazu, a tak naše těla nemohou sportovat na čerstvém vzduchu, každý raději zůstává doma a to vede k jedné jediné věci - málo se nám všem okysličuje mozek. Alespoň mně ano. A tak jednou z možností jak si trochu potrápit mozek je hraní počítačových her. Pravda, upřímně řečeno, dnes to nebude s tou logikou tak horké, jde jen o to stvořit si optimální strategii a té se držet tak dlouho, dokud to jenom dokážete. Pokud vydržíte alespoň do 6000 bodů, gratuluji, jste lepší (ale já to zas tak moc dlouho nehrál ;)).

Princip hry je velice jednoduchý. Na začátku máme vždy 48 kuliček 6ti různých barev. Dále jste majitelem jedné zaměřovací mušky a taktéž zásobníku, do kterého přibývají různě barevné náboje (taktéž kuličky). Vaším úkolem je vystřílet všech 48 kuliček. To celé by samozřejmě nebylo zas tak obtížné, proto autor usoudil, že bude nejlepší, když všech 48 kuliček bude zvolna klesat k zemi. Marble BusterDále je možné rozstřelit kuličku jen pokud je barva kuličky stejná jako barva náboje a třetím ztížením hry je fakt, že po rozstřelení se kulička rozletí na několik malých kousků a ty se pak postupně kupí a vrší (čímž brání kuličkám, které klesají dolů). Hra končí v okamžiku, kdy se kuličky dotknou zbytků rozstřílených kuliček. Nehodící se náboje pak ještě můžete vyhazovat do koše, ale pozor, pokud náboj vyhodíte, objeví se kulička stejné barvy v horní řadě. Tohle logické uvažování se hodí ve chvíli, kdy jedete na nejvyšší možné skóre. Pár bodíků lze tímto způsobem získat. Teď po dvouhodinovém hraní hry mám pocit, že hra sama o sobě není zas tak moc úchvatná, nicméně psychologický efekt "v tomhle kole se zlepším a pak to vypnu (ještě jedno kolo)", funguje bezvadně. Pokud na toto při hraní hry přistoupíte, je to hra pro vás. Pokud vás baví Moorhuhn, Tetris, Krack the Waves, je to hra pro vás. Pokud ale žádnou z těchto her neznáte, nebo vás ani jedna z nich nebaví, je nejvyšší čas zavřít tento článek a poohlédnout se po něčem jiném.

Marble BusterCo se týká technické stránky hry, mohu říci, že grafika je sice průměrná, ale 100% účelná. Na rozdíl od předchozích Greyových počinů je 16ti bitová, takže ve srovnání s jeho ostatními hrami je na tom i tak velice dobře. Pokud vás zajímá ozvučení, čeká vás možnost zapnout a vypnout zvukové efekty (nebo spíš efekt) a dále tu je tlačítko zapnout/vypnout hudbu. Pravda, tlačítko je samo o sobě sice funkční, ale hudby se nedočkáte. Nezbývá mi než doufat, že Grey na těchto‚ detailech' zapracuje a příště se dočkáme hry ještě lepší. Hra vás na chvíli zabaví, ale nelze od ní čekat nic víc. Hardwarové nároky hry lze vyjádřit též slovně: všechno kde vám poběží WINDOWS 95 a výš + 16ti bitová grafická karta. Tyto podmínky v dnešní době splňuje asi 90% procent počítačů v ČR, pokud budu počítat jen ty co jsou připojené k Internetu, tak to bude 99,9%. Tak co, je libo trochu akce?

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Najdete na iDNES.cz