Život není krásný - kontroverzní česká série

  12:00aktualizováno  7:08
Již první díl této série k sobě poutal zraky mnoha hráčů adventure her díky obrovské brutalitě a frekventovanosti vulgarismů, díky čemuž se hra dostala do podvědomí hráčů a v současné době jde o jednu z nejlepších českých adventur vůbec. Více již v našem souhrnném článku.

Život není krásný – o tom jsme se mohli přesvědčit již pětkrát ve volně šiřitelé sérii adventur od Martina Pohla alias Martyho. Zdánlivě obyčejný student gymnázia v Rumburku má však velice zajímavý a pro někoho možná nepochopitelný pohled na svět, který prezentuje ve svých značně kontroverzních dílkách. Ty spoustě lidí svým pojetím zcela nesedí, jiní se však do jeho osobitého grafického stylu, hodně nekonvenčního příběhu a rozhovorů plných vulgárních výrazů, zcela zamilovali. Bezesporu se však jedná o jednu ze zajímavějších adventurních sérií, jichž je především v českých luzích a hájích značně poskromnu. Ačkoliv se ZNK celkově ještě nenachází ani v polovině (chystáno je celkově 14 dílů), pojďme si alespoň shrnout ty již vydané.

Život není krásný
ZNKPoprvé nás o tom, že Život není krásný, přesvědčil příběh pravého českého povaleče, který si po tom, co se dozvěděl že jeho žena spí s jeho šéfem, sbalil pár nezbytných věcí a bez jakéhokoli cíle opustil teplo domova. Už v té době však v jeho hlavě začal uzrávat plán, plán pomsty. Společně se svou manželkou hodlá zavraždit svého šéfa a ještě jej připravit o nějakou část jmění z jeho přepychově vybavené vily. Poněkud frustrující u této adventure bylo, že na vás smrt čekala daleko častěji, než bylo vůbec únosné. Inu, je pravda že průměrný bezdomovec žije v daleko nebezpečnějším prostředí a má asi více potyček se zákony než kdokoliv z nás, nicméně všeho moc škodí :-)!

Život není krásný 2
ZNKAčkoliv Martyho plány vytvořit celkově čtrnáct dílů série připadaly mnohým po vydání prvního jako nepravděpodobné, po vydání ZNK 2 mu již uvěřilo daleko větší procento hráčů. Druhý díl neobsahuje ani o špetku méně násilných scén než jeho předchůdce a dá se říci, že se nese takřka ve stejném duchu – pouze s odlišnou dějovou linkou, pochopitelně. Tentokráte se  oblečete do kůže narkomana, jež se před nedávnem úspěšně vyléčil ze své závislosti. Ač to pro něj nebylo jistě jednoduché, ještě stále netuší, že to nejhorší jej teprve čeká. Zanechal totiž za sebou obrovské dluhy, které musí v co možná nejmenším čase splatit. Problém je však v tom, že u sebe takovou hotovost ani zdaleka nemá, tudíž ji bude muset obstarat a vězte, že to rozhodně nebude poctivou prací, nýbrž krádežemi, podrazy a nějakou tou výnosnou vraždou.

Život není krásný 3 - Doktořina krutá dřina
ZNKTaké „trojka“ se nesla v duchu předešlých dílů a nabídla podobný adventurní zážitek v takřka totožném grafickém kabátku. Tentokráte se stane cílem vašeho snažení zásilka diamantů, které se chcete spolu se svým kamarádem za každou cenu zmocnit. Ve chvíli, kdy se vám to povede, se vydáváte každý svým autem směrem k domovu, přičemž diamanty jsou uschované v břiše vašeho přítele. Na hranicích však nastaly problémy a vyhrotily se až ve výstřel, který zasáhl kamaráda přímo do čela, proto musel být převezen do jedné z českých nemocnic. Vy se však pochopitelně nehodláte svého jmění jen tak vzdát, tudíž se musíte pokusit diamanty dostat opět zpátky.


Fanouškovský datadisk

ZNKJako jedna z opravdu mála freewarovek se Život není krásný dočkal také svého fanouškovského datadisku, což ostatně dosti vypovídá o oblíbenosti celé série. Nicméně Jack Sadista, což je podtitul tohoto dílka, rozhodně nebyl projektem, jímž by se dalo kdovíjak chlubit a dalo by se spíš říct, že dělá celé sérii spíše ostudu, než reklamu, což bylo jistě prvotním záměrem. On ani příběh, na němž většina her staví příliš originality nepobral - Jack Sadista nebyl spokojen s mírou brutality v sérii Život není krásný, tudíž se rozhodl, že to půjde autorovi, stejně jako jeho fanouškům pěkně natřít. Stejně bídně je na tom bohužel také hratelnost, což je vcelku škoda. Jak tedy zmínil Tomáš Krajča v recenzi - Život není krásný by si rozhodně zasloužil kvalitnější fanouškovský mezidíl.

Život není krásný 4 - Back To The Days
ZNKDrogy, zbraně a násilí již počtvrté a opět ve stejné míře – to je čtvrté pokračování této série. Zde se ujímáte role hromotluka Jardy Malíka, pro něhož je nejdůležitější jeho parta kamarádů s níž se poflakuje po venku. To mu však naruší nový gang, jež se do města přistěhuje a začne ovládat stále více a více území, což není Jardovi a jeho přátelům zrovna po chuti. Ve chvíli, kdy si dokonce přistěhovalci dovolí zaútočit na jednoho z Jardových kamarádů, je rozhodnuto. Je nutné s tím něco dělat a to co možná nejrychleji.

Život není krásný 5 – četnické humoresky
ZNKPosledním dosud vydaným dílkem je ZNK 5 s podtitulem Četnické humoresky. Tentokráte se z vás nestane obyčejný hromotluk nebo bezdomovec, postaveni jste totiž na zcela opačnou stranu, tedy na stranu policisty. Do jednoho detektiva se totiž vžijete a budete s ním muset vyřešit dvě neobjasněné vraždy, jež se udály již před dvěma lety (jedná se o vraždy které jste spáchali v druhém díle ZNK). Přiděleni jsou vám také parťáci, ovšem jeden z nich spáchá sebevraždu a druhý zemře při přestřelce. Nicméně ani vy nejste zcela správným policistou do puntíku ctící všechny předpisy a zákony, jak se ostatně velice záhy sami přesvědčíte.

Život není Krásný 6 – Flaška
Již nějakou dobu je v přípravě díl šestý, jež bude nést podtitul Flaška, což nám bohužel o jeho náplni příliš nenapoví. Jediné co je známo je, že se hra bude odehrávat roku 1993.

Čím nás ještě Marty překvapí? Před sebou má ještě minimálně polovinu celé série – nám se tedy naskýtá otázka, bude se i nadále ubírat stejným směrem či trochu ubere na nasilí a vulgarismech? To je skutečně velice málo pravděpodobné, neboť pak by celá série ztratila notnou část své osobitosti. Co je však jisté, dílko od dílka je možné pozorovat neustále se zlepšující technické zpracování 2D lokací. Zajímavé tedy bude rozhodně porovnání prvního a čtrnáctého dílka, které by mimo jiné mělo přinést konečně rozuzlení.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Novinky ze světa nezávislých her - série Playboy se vrací

Botanicula

Nová hra od týmu Amanita Design, pokračování legendární série Playboy nebo soundtracky z nezávislých her za akční cenu.

Návod: Awakener - zcela neznámý opilec

Awakener

Sympatická adventura s poměrně logickými řešenímu hádanek je vhodná i pro začínající hráče adventur. Pokud byste se i...

Smrt mladíka vážícího 160 kilogramů mohou mít na svědomí videohry

Neurony

Letošní červen byl osudný pro třiadvacetiletého Francise Haydocka z britského Birminghamu. Mladík zemřel po náhlém...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz