World War 1990 – světová válka trochu jinak

  12:00aktualizováno  10. září 3:14
Alternativní minulost představuje trojrozměrná adventura, kterou chystá mnohačlenný autorský tým A-Studio. Demoverze World War 1990, již jsme testovali, ukázala, že se bude jednat o tvrdý útok na nejvyšší příčky žánrového žebříčku.

WORLD WAR 1990
Autor: A-Studio
Vyjde: září 2004
homepage
World War 1990 Kdo má rád adventury a přitom sleduje českou amatérskou scénu, musí si v posledních měsících připadat jako v sedmém nebi. Tolik kvalitních projektů ve finální fázi vývoje tu už dlouho nebylo – a v přípravě jsou ještě mnohé další potenciální hity. I děravá paměť herního recenzenta vytáhne na světlo z poslední doby mimo jiné kupříkladu Mrtvé město, fantastický depresivní zážitek od Nihilis Games, před několika dny konečně exkluzivně na Plných hrách vydaný Únos od Pekaře.

V brzké době se pak chystají zaútočit hry jako Doktor Bohuš (i když zrovna tady to není vůbec jisté), Pět kouzelných amuletů (i zde se vývoj protahuje, ale vše směřuje k úspěšné terminaci), Ius Mortis (pokud se autor tohoto článku a jeho grafik vybičují), Agent Vidlák, Slink 2, či právě World War 1990, na níž se zaměřuje dnešní preview. Autoři totiž poskytli exkluzivně redakci Plných her hratelnou demoverzi, která jasně naznačila jejich vysoké ambice.

World War 1990 Válka je svinstvo. Zejména v dnešních, pro obyvatele českých krajin již dlouhou dobu mírových dobách, sice možná řada lidí nebude souhlasit, ale válka je vážně odporná věc. Dá se brát jako přirozený regulátor přemnožení lidského rodu, to však nic nemění na jejích hrůzách. Ty si má prožít naplno i hlavní hrdina World War 1990, chlapík jménem Rolf, jenž žije v jedné malé vesnici v pohraničí.

Na začátku hratelné ukázky, kterou nám autoři z týmu A-Studio poskytli, Rolfa navštěvuje jeho kamarád Frank a zvěstuje mu špatné zprávy. Němci prolomili obranné linie a blíží se. Je třeba rychle si spakovat to nejdůležitější a vydat se na útěk. Frank vychází napřed k přichystanému transportu, avšak jen proto, aby zde byl zajat nepřátelskými vojáky. Bude na našem sympatickém hlavním hrdinovi, aby se pokusil kamarádovi pomoci a zachránit ho ze zajetí.

World War 1990 První problémy, jež bude muset vyřešit, jsou ovšem výrazně komornějšího rázu. Bydlí totiž doslova a do písmene "na samotě u lesa" a k dostatečně rychlé cestě za zajatými přáteli by potřeboval v první řadě jakýkoliv dopravní prostředek. Tím by se mohl stát motocykl dřevorubce, ten ale odmítá opustit své pracoviště – a kvůli ztraceným brýlím ani dělat nemůže, takže se nedá očekávat, že by v dohledné době zmizel.

Asi nebude příliš velkým prohřeškem proti pravidlům psaní o počítačových hrách, když prozradím, že se nakonec přátele z vesnice zachránit podaří – ostatně na to by asi přišla i podprůměrně inteligentní opice. Děj hry je krásně přímočarý, námět se dá označit za povedený, ale nezbývá, než doufat, že autoři přijdou i s nějakými překvapivějšími zvraty. Těžko dějovou linii posuzovat na základě krátkého dema, ale každopádně válečný tématika není v adventurách úplně obvyklá a zápletka potenciál rozhodně má.

World War 1990 Po stránce technického provedení je na tom World War 1990 velmi dobře, ne však výborně. Na začátku překvapí pěkně zpracované intro. V enginu hry probíhá animace, všechny dialogy jsou nadabované a hráč je pěkně uveden do prostředí, v němž se bude následujících pár minut pohybovat. Poněkud zvláštní je jen fakt, že po dalekohledu, jenž je v úvodní animaci zničen, nezbudou na zemi žádné stopy – minimálně čočky by se daly využít rovnou jako aktivní objekt, zkušení adventuristé už dávno vědí, jaká s nimi může být legrace.

Předpoklad vysoké úrovně provedení je ve hře samotné potvrzován zejména namluvením. Z něj je slyšet regionální úprava výslovnosti proti spisovné češtině, některé pokusy o naznačení nálady intonací jsou ne úplně úspěšné, celkově se ale jedná o kvalitní oživení. Zvuková stránka World War 1990 se obecně dá popsat jako vysoce nadprůměrná – ani tichá hudba, jež hraje v pozadí, není vůbec špatná a všechny akce ve hře mají nějaký svůj zvukový efekt.

World War 1990 Grafika se zdá být na statických screenshotech vynikající. Renderované objekty, jež tvoří prostředí lokací, jsou skutečně velice hezky vymodelovány i otexturovány a na obrázky ze hry je skutečně radost pohledět. Animace by nicméně v tomto kontextu zasloužily větší počet framů, větší rychlost a plynulost. Hra někdy působí trhaně a pohyby postav neohrabaně. Každopádně lze však vizuální stránku World War 1990 hodnotit taktéž velmi dobře.

Hratelnost sama je bezproblémová, možná až příliš pohodová. Prosté ovládání, nekomplikované logické problémy – je otázkou, zda bude ve finále hra dostatečnou výzvou, neboť zatím to vypadalo, že hráče sama vede za ručičku a prakticky není možné uhnout z vytyčené cesty a zakysnout. Nicméně i vzhledem k faktu, kolik lidí se na vývoji podílí, se World War 1990 musí jednoznačně zařadit k nejočekávanějším freewarovkám roku. Uvidíme, zda autoři skutečně splní slibované datum vydání na konci září 2004...

Download demoverze: BonusWeb.cz (59,1 MB) | mirror

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Smrt mladíka vážícího 160 kilogramů mohou mít na svědomí videohry

Neurony

Letošní červen byl osudný pro třiadvacetiletého Francise Haydocka z britského Birminghamu. Mladík zemřel po náhlém...

Pojmenovali dítě podle postavy ze hry a získali hry zdarma na doživotí

Dovahkiin

Čerstvě narozený Dovahkiin byl pojmenován podle postavy ze hry na hrdiny The Elder Scrolls V: Skyrim. Jeho rodiče...

Největší herní klaďas Mario týrá zvířata, tvrdí jejich ochránci

Mario

Do videoher se kriticky pustila už i Americká organizace na ochranu zvířat PETA. Terčem kritiky se stalo nošení...

Najdete na iDNES.cz